Alarmujúce čísla: Vedci odhalili príčinu detskej obezity. Čo s tým majú cigarety?

Stačí, ak presurfujete internet, a vyskočia na vás stovky overených diét a rád od naslovovzatých odborníkov. S detským metabolizmom to je však trochu inak. Čo zapríčiňuje jeho spomalenie a vedie k detskej obezite?

Obligátny výrok, že deti trpia obezitou v ranom veku kvôli nedostatku pohybu a vysokým energetickým dávkam, ktoré denne z potravy prijímajú, vyvrátili vedci z Londýnskej univerzity.

Podľa ich poslednej štúdie, v ktorej skúmali denné návyky detí narodených do 19 224 anglických rodín v rokoch 2000 – 2002, sa pod nadváhu ratolestí podpisuje nepravidelný a nedostatočný spánok spojený s vynechaním alebo so slabými raňajkami.

Ak sa dieťa ráno nenaraňajkuje, počas dňa bude mať viac chuti na sladké a nezdravé kalorické jedlá.
Ak sa dieťa ráno nenaraňajkuje, počas dňa bude mať viac chuti na sladké a nezdravé kalorické jedlá.
Matej Kalina

Ak sa dieťa ráno naraňajkuje nedostatočne, má počas dňa chuť prijímať viac kalorických potravín. Foto: Matej Kalina

Vyvrátili mýty

„Naša štúdia dokazuje, že narušenie spánkovej rutiny, a celkovo denného rytmu dieťaťa, ktoré je často spojené s ťažkým a zdĺhavým spávaním, vďaka ktorému deti nestihnú raňajky, výrazne prispieva k naberaniu detskej hmotnosti. Dôvodom je najmä to, že dieťa je potom počas dňa hladné, má zvýšenú chuť do jedla a na sladké,“ uviedla profesorka Yvonne Kelly.

Akademici zároveň zistili, že deti narodené matke fajčiarke majú výrazný predpoklad na to, aby mali väčšiu chuť do jedla. To taktiež výrazne zvyšuje riziko detskej obezity.

Vysedávanie za televízorom a počítačom detskej obezite pomáha.
Vysedávanie za televízorom a počítačom detskej obezite pomáha.
Michal Smrčok

Vysedávanie za počítačom a pred televízorom váhe nepomáha. Foto: Michal Smrčok

Asi najšokujúcejším zistením obsiahlej štúdie je vyvrátenie mýtu. Podľa londýnskych vedcov totiž konzumácia sladených nápojov počas vysedávania pred televíziou výrazne nepredikujú detskú obezitu. Keďže majú deti ešte pomerne rýchly metabolizmus, v škole či v škôlke tento príjem kalórií dokážu bez väčších problémov vybehať. Dlhodobo nepravidelný či nekvalitný spánok a zlé stravovacie návyky spôsobujú riziko obezity, ktorú si dieťa môže preniesť do pubertálneho a dospelého veku. To považujú vedci za najväčšie riziko.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].