Pacientky sa vo veľkom nahrnuli do ambulancie Vladimíra Bellu. Chcú vedieť, či dostanú rakovinu. Možno ich ovplyvnila aj Angelina Jolie.

Angelina motivovala aj Slovenky, zamestnali onkológov aj genetikov

Vlna preventívneho odstraňovania prsníkov podľa príkladu Angeliny Jolieovej už dorazila aj na Slovensko.

Za posledné týždne sme dvakrát rekonštruovali prsníky pacientkam, ktoré si dali odstrániť prsné žľazy z preventívnych dôvodov, podobne ako Agelina Jolieová, - hovorí doktor Martin Boháč z Kliniky plastickej, estetickej a rekonštrukčnej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Bratislave a dodáva: „Neviem povedať, či je to pod vplyvom slávnej herečky, ale vďaka nej sa téma určite odtabuizovala.“

Na prvý pohľad to nie je veľa zákrokov. Podobnú operáciu však chirurgovia na tejto klinike robia priemerne raz za rok, pretože o ňu nie je záujem. Slovenky nechcú prísť o prsia, aj keď majú vysoké riziko, že dostanú nádor. Karty zamiešala svetoznáma herečka, ktorá sa rozhodla pre odstránenie prsných žliaz a rekonštrukciu prsníkov silikónmi. Riziko vzniku nádoru prsníkov, ktoré jej zistili genetickým testom, tak znížila z osemdesiat percent na päť. „Dúfam, že iné ženy budú mať úžitok z mojich skúseností,“ vyhlásila Jolieová po chirurgickom zákroku.

Prvým prínosom jej rozhodnutia na Slovensku je, že o téme sa začalo hovoriť. Ženy sa začali omnoho viac zaujímať o genetické testovanie a tie, ktoré ho už majú za sebou, rozmýšľajú o znižovaní rizika. V genetických ambulanciách a u onkológov zvoní telefón dvakrát častejšie ako kedykoľvek predtým. Všetky ženy chcú vedieť, či dostanú rakovinu.

Dožadujú sa: Do Onkologického ústavu svätej Alžbety volajú pacientky, kedy majú nárok na genetické testy. Foto: Norbert Grosz

Demonštrátorka

Keď sa pred piatimi rokmi narodila slávnej herečke dcéra a dala jej meno Vivienne, menu okamžite narástla popularita. O rok neskôr sa ocitlo v prvej tisícke najpoužívanejších dievčenských mien v Amerike. Niečo podobné sa stalo, keď si Angelina adoptovala Maddoxa a Shiloh.

Po osvojení týchto detí z Afriky a Kambodže mimoriadne vzrástol aj záujem Američanov o medzinárodné adopcie. Angelina je vzorom mnohých žien a jej činy majú na verejnosť väčší vplyv ako vyhlásenia a konanie najväčších svetových politikov. Svoju mastektómiu a následnú rekonštrukciu prsníkov zverejnila vraj len preto, aby motivovala ostatné ženy na podobné činy.

Američanky sa začali okamžite domáhať genetického testu, ktorý odhalí BRCA 1 a BRCA 2 pozitivitu. Mnohé narazili na problém. Máloktorá zdravotná poisťovňa v Amerike test uhrádza. Indikáciu na vyšetrenie schvaľuje tridsaťčlenná komisia zložená z lekárov, genetikov a iných odborníkov. Ak sa chcú záujemkyne vyhnúť komisii alebo dostanú zamietavé stanovisko, musia zaplatiť za vyšetrenie tritisíc aj viac dolárov v závislosti od toho, akú podrobnú analýzu génu chcú mať.

Na Slovensku podobnú tortúru záujemkyne nemusia podstupovať. Ak raz lekár genetik po dôkladnom vyšetrení rodinnej histórie povie, že tento zatiaľ zdravý človek môže mať genetický sklon na vznik nádoru prsníkov a vaječníkov, vyšetrenie môže podstúpiť a poisťovňa je povinná uhradiť ho genetickému laboratóriu.

Mapa zdravia

„Po medializácii prípadu Angeliny Jolieovej sa v ambulanciách našich genetikov objavilo asi o polovicu viac pacientok ako predtým,“ hovorí vedúci oddelenia lekárskej genetiky Onkologického ústavu svätej Alžbety v Bratislave Michal Konečný. „Zaznamenali sme výrazný nárast žiadostí nielen o testovanie génov BRCA1, BRCA2, ale aj o iné typy dedičných nádorových ochorení,“ potvrdzuje primárka oddelenia genetiky v Národnom onkologickom ústave Lucia Copáková.

Podľa genetičky sú ženy niekedy sklamané, keď sa dozvedia, že test im neurobia. Myslia si, že je to pre šetrenie peňazí. „Pacientky reagujú rôzne, stáva sa, že nechápu, prečo ich nemôžeme testovať,“ vysvetľuje genetička. Ak chcú záujemcovia podstúpiť test, musia spĺňať aj kritériá, ktoré stanovilo ministerstvo zdravotníctva. Sú porovnateľné s tými v okolitých krajinách.

„BRCA gény sú veľké a komplikované, preto ich analýza trvá niekoľko týždňov až mesiacov a stojí nemalé peniaze,“ hovorí Michal Konečný, ktorého pracovisko urobí ročne viac ako sto takýchto vyšetrení.

„Pacienti by sa nemali plašiť a spôsobovať si zbytočný stres, že dopadnú ako Angelina Jolieová. Ak sa im v rodine aj vyskytlo niekoľko prípadov karcinómov nemusí to znamenať, že aj oni sú na to predurčení. Ak sa napríklad vyskytne nádor navzájom v nepokrvných líniách rodiny, napríklad z otcovej strany, nemá to vplyv na vznik rakoviny prsníkov alebo ovárií v matkinej rodinnej línii. Tomu pacienti často nerozumejú,“ hovorí genetik.

Taký rodinný výskyt nádorov, aký mala slávna herečka, a také vysoké riziko vzniku nádoru má naozaj iba málo rodín,“ upokojuje pacientky Michal Konečný.

Jedna pozitívna, druhá negatívna

Telefóny drnčia aj Vladimírovi Bellovi z Onkologického ústavu svätej Alžbety v Bratislave. „Musíte len skúšať, niekedy sa mu pacientky nevedia dovolať aj celý mesiac,“ upozorňuje nás informátorka na linke nemocnice. Do ambulancie odborníka na liečbu prsníkových nádorov sa dobýja po Angelininom výstupe v médiách omnoho viac pacientok ako obvykle.

„Chcú vedieť, či majú vrodenú náchylnosť na karcinóm prsníka, ale keď sa ich opýtam, ako by s touto informáciou naložili, väčšinou cúvnu. Na otázku, či by si v prípade pozitivity testu dali odstrániť prsné žľazy, zväčša odpovedia nie,“ hovorí onkológ, ktorý sa teší možnosti genetického testovania, no vidí v ňom niekoľko háčikov. Hneď prvým je, že genetika zohráva svoju úlohu možno len v piatich až desiatich percentách prípadov rakoviny prsníka a vaječníkov.

Z dvetisíc žien, ktoré každý rok ochorejú na rakovinu prsníka, je to sto až dvesto žien. Ak má niekto genetickú predispozíciu, ešte to neznamená, že dostane rakovinu. Ak ju, naopak, nemá, neznamená to, že neochorie. Falošne pozitívne alebo negatívne výsledky sa môžu k pacientovi dostať v závislosti od toho, ako podrobne sa gén analyzoval.

Laboratóriá robia základné aj komplexné analýzy génu. Kompletná môže trvať aj rok. Druhým rizikom je, že máloktorá informácia dokáže tak zmeniť život ako vedomie, že máme vysokú pravdepodobnosť dostať rakovinu. Pred tým, ako záujemca podstúpi test, by si mal uvedomiť, ako naňho táto informácia doľahne.

„Poznám dve mladé dievčatá, sestry, z ktorých jedna je BRCA pozitívna a druhá nie. Skoro sa tu pobili. Raz som ich stretol v meste a tá, ktorá nemala pozitívny genetický nález, sa mi sťažovala, že ju jej sestra obviňuje z toho, že mala lepšie výsledky,“ hovorí primár Bella. Podľa neho by testovanie nemali podstupovať osemnástky, aj keď naň už majú nárok.

„Také dievča by si malo užívať a chodiť na diskotéky a nie myslieť na to že má 80-percentnú pravdepodobnosť dostať rakovinu,“ hovorí a dodáva, že výskyt nádorov v takom mladom veku je ozaj výnimočný.

Genetici: Podľa vzoru Angeliny Jolieovej sú teraz veľmi vyhľadávaní. Foto: Norbert Grosz

Bomba

BRCA pozitivita je ako tikajúca bomba. Môže sa stať, že žena, ktorá má osemdesiatpercentnú predispozíciu na rakovinu, chorobu nikdy nedostane. Na to, aby vznikol v tele nádor, sa musí stretnúť genetický faktor s vonkajším. Nikto nevie presne povedať, čo je to vonkajší faktor. Môže to byť fajčenie, zlá strava, priskorá menštruácia alebo klimaktérium.

Zatiaľ čo genetický faktor je pomerne jednoznačný, druhý činiteľ zostáva v anonymite. Na informáciu o pozitívnom výsledku BRCA testu reagujú inak Američanky a inak Európanky. Tridsaťosem percent zdravých žien v Spojených štátoch si dalo po zistení genetickej náchylnosti odstrániť prsníky tak, ako to urobila Angelina Jolieová.

V Európe sa podľa odhadov toto číslo pohybuje okolo jedného percenta. Slovenky sa svojich pŕs nechcú vzdať. Chodia na pravidelné prehliadky, majú pripravený špeciálny program na sledovanie možného rastu nádorov, ale radikálne operácie sa im nepozdávajú. „Možno je to rozdielom v kultúre a vo zvykoch,“ hovorí onkológ Bella.

„Američanky sa na to pozerajú prakticky. Radšej si dajú prsia odstrániť, ako riskovať, že dostanú nádor, ktorý ich v neposlednom rade ekonomicky zruinuje,“ hovorí. Slovenky zas naopak. Vysoký počet silikónových zväčšení prsníkov je u nás dôkazom, že pekné prsia sú to, na čom záleží.

Podobne je to v mnohých iných európskych krajinách. Na otázku, či si dať preventívne odstrániť prsníky, neexistuje jednoznačná odpoveď. „Závisí to od samotnej ženy. Ak sa bojí rakoviny tak, že sa každú chvíľu prehmatáva, aby našla na prsníku hrčku, až má na ňom z toho prehmatávania modriny, určite by si mala dať prsníky odstrániť,“ hovorí Bella.

To, či urobila Angelina Jolieová správne, je ťažké povedať. Ak nedostane rakovinu, tak určite áno. Tým, že si ešte ponechala vaječníky, jej však stále zostala štyridsaťpercentná pravdepodobnosť, že dostane nádor ovárií.

BRCA gén a jeho plán rakoviny

BRCA 1 gén, ktorý po výskyte u Angeliny Jolieovej stojí v centre záujmu verejnosti, objavili pred jedenástimi rokmi vedci z Univerzity v Utahu. Vyrába proteín, ktorý pomáha stabilizovať DNA. Množstvo proteínov robí tento typ údržby tela v mnohých tkanivách, ale BRCA 1 sa nachádza vo väčšom množstve v prsníkovom tkanive.

Ak ho mutácia vyradí z činnosti, nastáva nekontrolované bunkové delenie, ústiace do vzniku nádoru. Rok po objave BRCA 1 génu vedci objavili BRCA 2, ktorý síce produkuje iný proteín, ale v princípe narobí tie isté škody. Gény môžu zvýšiť riziko karcinómu prsníka, ale aj vaječníkov, semenníkov, prostaty a veľmi ojedinelej formy nádorov mužských prsníkov.

Kedy môžete ísť na test

Zdraví ľudia bez akýchkoľvek symptómov rakoviny môžu byť testovaní na BRCA 1 a BRCA 2 pozitivitu za takýchto okolností:

● Ak pochádzajú z rodiny s viacnásobným výskytom karcinómu prsníka pri vypočítanom riziku pre karcinóm prsníka nad 25 percent. ● Ak sa aspoň u dvoch príbuzných prvého stupňa, napríklad mamy aj sestry, vyskytol karcinóm vaječníka. ● Ak otec alebo brat mali karcinóm prsníka a rovnakú diagnózu mal aj ďalší príbuzný v rodine. ● Ak mama alebo sestra mali výskyt karcinómu prsníka aj vaječníkov zároveň.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní