Antibiotiká budú čoskoro neúčinné. Vedci zvažujú neuveriteľnú náhradu

Slováci užívajú viac antibiotík ako obyvatelia okolitých krajín. Možno budú onedlho úplne neúčinné. Čo by nás napokon mohlo zachrániť?

Lieky, na ktoré sa medicína spoliehala takmer deväťdesiat rokov, zlyhávajú. Baktérie sú čoraz sofistikovanejšie a lekári ťahajú za kratší koniec. Aj pacient, ktorý v živote neužil antibiotikum, môže mať v tele pôvodcu infekcie, ktorá je odolná proti tým najdrahším liekom.

Doktori sa možno budú musieť vrátiť k zabudnutej sovietskej metóde a liečiť chorých vírusmi požierajúcimi baktérie. Do popredia sa dostanú lieky, ktoré podržali Červenú armádu počas svetovej vojny a potom na ne svet zabudol. Sú to vírusy, ktoré požierajú baktérie, bakteriofágy.

Vyliečil ju vírus

Pre nádor v pečeni pacientky vznikla metastáza. Začala sa rozpadať a premenila sa na hnisavé ložisko. Nepomohlo nič. Ani antibiotiká, ani hadička, cez ktorú mal hnis vytekať von. Stafylokoková infekcia nereagovala na žiadne osvedčené postupy. Lekári boli zúfalí. Nemôže predsa umrieť na hlúpu infekciu.

Siahli po škatuľke za osem eur. Obsahovala vírus, ktorý za päť minút dokáže preniesť svoju genetickú informáciu do baktérie stafylokoka a zničiť ju tak, že sa z toho nikdy nepozbiera.

„Po troch týždňoch sme poslali biologickú vzorku do laboratória a infekcia tam už nebola. Takže, naozaj to fungovalo,“ teší sa prednostka 1. internej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Univerzitnej nemocnice v Bratislave docentka Soňa Kiňová.

Bakteriofágy vo forme liekov sú na svete dlhšie ako antibiotiká, už viac ako sto rokov. Teraz sa vracajú pre niektorých pacientov späť, pretože staré lieky proti infekciám prestávajú vládať a nové tu ešte nie sú.

Odolnosť proti liekom

Dostanete zápal priedušiek a lekárka vám predpíše antibiotiká. Prehltnete tabletku a jej účinná látka sa dostane k baktérii. Molekula by mala preniknúť cez jej vonkajší obal a hravo ju zničiť. Lenže baktéria sa postarala o to, aby sa váš liek nedostal cez jej bunkovú stenu alebo cytoplazmatickú membránu.

Okrem toho dokáže použiť enzýmy, ktoré liek zneškodnia. V prípade, že sa váš liek predsa dostane dovnútra baktérie, môže ju odtiaľ vypumpovať. A má ešte ďalšie zbrane, ako s vašou tabletkou vybabrať.

Tieto mechanizmy si baktéria vytvorila v hysterickej snahe prežiť. Je to reakcia na nekontrolované užívanie antibiotík. Ak je odolná minimálne proti trom odlišným typom antibiotík, mikrobiológovia hovoria o multirezistentnom kmeni. Vo vašom tele sa namnoží a lekári vás nevedia vyliečiť z inak banálnej infekcie.

Mohli ste ju dostať z mäsa zvieraťa liečeného antibiotikami, z vody alebo sa do vášho tela dostala v nemocnici. Nezabije ju ani kýbeľ antibiotík. Čo urobiť, aby nezabila ona vás?

„Ak sa naplní hororový scenár a antibiotiká postupne naozaj skončia, budú musieť lekári siahať po alternatívach. Vyberať zo šuplíka staré lieky a metódy a vrátiť sa do éry, keď antibiotiká neexistovali,“ hovorí doktor Ján Koreň z Mikrobiologického ústavu LF UK a Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Myslí si, že ak sa niečo nezmení, protiinfekčné lieky naozaj skončia. V niektorých krajinách Európy má každý druhý pacient v tele baktérie odolné proti antibiotikám.

Podľa zistení Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety máme obrovský problém aj na Slovensku. Až deväťdesiattri percent pacientov našich fakultných nemocníc, ktorí nereagovali na terapiu, malo v tele baktérie rezistentné proti dvanástim až pätnástim antibiotikám.

„Situácia s rezistenciou je už teraz veľmi vážna,“ potvrdzuje klinická farmakologička Katarína Jurečková z Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

„Existujú nepríjemné kmene baktérií a nás desí predstava, že nejakému pacientovi spôsobia infekciu, pretože obmedzenosť antibiotickej liečby je v takom prípade vysoká. Žiadalo by si to buď nové antibiotiká, alebo iné druhy liekov na infekcie,“ hovorí doktorka. Môžu pomôcť bakteriofágy?

Vírusy, ktoré zabijú baktérie

Fágy sú najrozšírenejší mikroorganizmus na zemi. Vyskytujú sa v mori, v pôde, vo vnútornostiach živočíchov, máte ich aj na koži. Napriek tomu, že sú maličké, dokážu sa prisať na svoju znepriatelenú baktériu, dostať sa do nej a rozmnožiť sa. Zničia ju rýchlou smrťou. Po skončení akcie zahynú, lebo stratia hostiteľa.

Zdravým bunkám v tele tieto vírusy neublížia. Dajú sa vyrobiť veľmi lacno a rýchlo. Výskum bakteriofágov podporoval Stalin. V gruzínskom Tbilisi založil inštitút, ktorý kedysi zamestnával tisícku vedcov. Eliavov inštitút pre bakteriofágy stále existuje a vyvíja nové kokteily vírusov. Tabletky, masti, spreje alebo injekcie nájdete v každej lepšie vybavenej lekárni v Gruzínsku.

Do Tbilisi prichádzajú pacienti z celého sveta. Lieky pre svojich pacientov si do tejto krajiny bývalého Sovietskeho zväzu chodia kupovať aj lekári z niektorých kliník západnej Európy. Ako to, že je na svete takýto lacný zázrak a u nás musia lekári striedať jedno antibiotikum za druhým, aby zachránili pacienta s multirezistentnou baktériou?

Bez antibiotík

Sú lacné a účinné, dokážu vraj zabiť takmer všetky baktérie. Napriek tomu Európa a USA používajú bakteriofágy na liečbu pacientov veľmi obmedzene. Na Slovensku máme jeden takýto liek a účinkuje len na stafylokoka. „Možno je to tým, že antibiotiká sú drahšie, komerčne zaujímavejšie ako fágy,“ uvažuje Ján Koreň.

„Ja si skôr myslím, že nebudú až také účinné, ako sa na prvý pohľad zdá,“ vyjadruje sa Katarína Jurečková. „Skúsenosť, ktorú s nimi mám, je dobrá, ale jediný fág, ktorý môžeme na Slovensku predpísať, lieči len lokálne rany,“ vysvetľuje klinická farmakologička.

Rozpráva o tom, že prípravok za osem eur pomáha pacientom s cukrovkou liečiť škaredé rany na nohách a že ho niektorí lekári podávajú aj preventívne počas výmeny bedrového kĺbu.

„Na bedrový kĺb môže sadnúť stafylokoková infekcia a tento fág dokáže zničiť takmer všetky stafylokoky,“ hovorí. „Málokedy ho používame bez antibiotík a keď sa má pacient lepšie, nevieme presne povedať, či je to vďaka antibiotikám, alebo fágom. Viem však určite povedať, že ako doplnková liečba funguje dobre,“ povedala.

Vírus namiesto antibiotík

Dostaneme sa do čias, keď nás budú liečiť vírusy? Je to jeden zo scenárov, ale nikto nevie povedať, do akej miery je reálny. Väčšina našich lekárov sa s fágmi stretla naposledy počas štúdia medicíny.

Tieto lieky jednoducho vo väčšine sveta zaspali na sto rokov. Vedci však dúfajú, že antibiotiká ešte definitívne neskončia. Ešte stále je čas na to, aby sa spoločnosť spamätala a prestala ich užívať ako cukríky.

„Ak baktérie nebudú nútené brániť sa, prestanú si vytvárať rezistenciu proti liekom a tie môžu opäť účinkovať,“ hovorí doktorka Jurečková. Slováci užívajú viac antibiotík ako obyvatelia okolitých krajín.

Podľa OECD siahajú po antibiotikách častejšie ako Česi, Maďari aj Poliaci. Naši pacienti ročne spotrebujú asi osem miliónov balení týchto liekov. Keby sme všetky balenia chceli poukladať vedľa seba, potrebovali by sme na to takmer štyri hracie plochy futbalových štadiónov.

Bakteriofágy

Fágy sú prirodzení nepriatelia baktérií a lekári v Gruzínsku tvrdia, že ich vedia použiť na terapiu:

● infekčných chorôb kože ● nehojacich sa rán, popálenín, vredov ● infekcií ústnej dutiny, ako sú stomatitídy a zápaly ďasien ● zápalov nosohltana, očí, angíny, nádchy, infekcie prinosových dutín ● črevných infekcií, salmonelózy, kolitídy ● zápalov pohrudnice, perikardu, osteomyelitídy (zápalu kostí) ● infekcie pohlavných orgánov a močových ciest ● komplikácií cystickej fibrózy ● infekcií spojených s oslabenou imunitou AIDS, komplikácií liečby rakoviny ● infekčných chorôb, ako je antrax, botulizmus, tularémia, cholera ● proti šíreniu MRSA infekcií v nemocniciach

(Zdroj: Eliavov inštitút pre bakteriofágy. Tbilisi, Gruzínsko)

Roky bez objavu

Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že za posledných tridsať rokov nikto nevyvinul žiadne nové významné skupiny antibiotík. Zato multirezistentné baktérie sa množia rýchlosťou blesku. 1928 objav penicilínu 1948 prišli cefalosporíny 1976 lekári začali používať aj karbapenémy 1980 vznikli flourochinolóny od 1980 do 2010 - žiadne nové významné skupiny liekov na infekcie

Vianočné tipy na darček