Pád asteroidu v oblasti dnešného pobrežia Mexika spôsobil katastrofu pre ekosystém na celej Zemi.

Asteroid nezničil len dinosaury, ale takmer všetky plazy na Zemi

Keď pred 65 miliónmi rokov narazil do Zeme asteroid, ktorému sa pripisuje úhyn dinosaurov, spolu s nimi vyhynulo obrovské množstvo ďalších živočíchov. Nová vedecká štúdia tvrdí, že zahubil až 83 percent všetkých plazov na planéte.

Podľa odborníkov z Yalskej univerzity, ktorí skúmali fosílie jašteríc a hadov v Severnej Amerike, bola kataklizma oveľa ničivejšia, ako sa doteraz predpokladalo. Najviac síce utrpeli veľké druhy živočíchov, no nešlo len o obrovské dinosaury. Vedci tvrdia, že neprežilo nič s hmotnosťou viac ako pol kilogramu.

„Máme tendenciu spájať pád asteroidu predovšetkým s vyhynutím dinosaurov. Treba však vziať do úvahy, že katastrofa narušila celý ekosystém. A najviac na to doplatili jašterice a hady,“ povedal pre dailymail.co.uk doktor Nicolas Longrich z Yalskej univerzity.

Koniec rodinného klanu

V ére dinosaurov žil obrovský počet pozoruhodných druhov plazov. Počnúc drobnými jašteričkami až po šesťmetrových jedincov. Bežná veľkosť hadov sa približovala dnešným veľhadom kráľovským. Jašterice a hady takpovediac súperili s dinosaurami, čo sa týka rozmanitosti druhov i veku. Spolu s veľkými jaštermi tvorili akýsi praveký rodinný klan, ktorý po páde asteroidu na konci obdobia kriedy zmizol zo zemského povrchu.

Dnešné jašterice prežili vďaka tomu, že im vyhynula konkurencia. Foto: Profimedia.sk

Obamova jašterica

Jednou z najrôznorodejších vetiev vyhynutých jašteríc bola Polyglyphanodontia, kam patrilo až 40 percent všetkých druhov. Pri skúmaní fosílnej zbierky vedci našli jedného z členov tejto skupiny, ktorého podľa amerického prezidenta Baracka Obamu pomenovali Obamadon gracilis. „Bolo to v rámci zábavy počas taxonómie,“ prezradil Longrich. Obamadon meral menej ako tridsať centimetrov a živil sa pravdepodobne hmyzom.

Z plazov, ktoré náraz prežili, sa vyvinulo 9 tisíc druhov jašteríc a hadov, ktoré poznáme dnes. Mali v podstate šťastie. „Niežeby sa dokázali lepšie prispôsobiť podmienkam. Jednoducho im vyhynula konkurencia,“ dodáva doktor Longrich.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní