Bude v poriadku: Bez operácie by malá Hanka žila len pár týždňov.

Bábätku operovali deravé srdce pomocou modelu z 3D tlačiarne

Dvaja medici v Bratislave vyrobili v 3D tlačiarni srdce novorodencovi.

Hanka má len dva týždne a za sebou operáciu, o ktorej bude čítať celý svet. Narodila sa so srdcovou chybou, o akej sa v odborných časopisoch ešte nikdy neobjavila ani zmienka. Jej aorta a pľúcnica boli prepojené obrovskými otvormi a novorodencovi sa masívne premiešavala krv.

Deti sa občas narodia s podobnými chybami, ale nie v takomto rozsahu a na takom mieste srdca. Pod úspešnú operáciu sa podpísali aj dvaja študenti medicíny, ktorí chirurgom dali do ruky Hankino srdce. Model z trojrozmernej tlačiarne im umožnil ešte pred operáciou chytiť si srdce do ruky a podrobne preskúmať, kde presne je chyba.

Deravé srdce

To, čo sa stalo Hanke, je vývojová porucha, ktorá dieťaťu počas tehotenstva neprekáža, ale po narodení mu ide o život. Počas pár dní života sa jej malinké srdiečko enormne zväčšilo a pumpovalo krv s takou námahou, že to novorodencovi bránilo prijímať stravu. Zadýchavala sa a bez operácie jej lekári dávali týždne života.

„Operácie novorodencov sú vždy rizikové, pretože zväčša ide o závažné chyby a deti ešte nemajú vlastnú imunitu. Môžu ich ohroziť zápaly a komplikácie. Na druhej strane, zákrok často zvládajú úžasne. Na rozdiel od dospelých sú niektoré bábätká už po pár dňoch úplne fit,“ hovorí primár kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) Matej Nosáľ.

Hanka operáciu potrebovala čo najskôr. Inak by sa poškodené orgány nemuseli zregenerovať. O pár týždňov by jej unavené srdce zlyhalo. No chyba na srdci, ktorú mala, bola skutočne výnimočná. Napriek snahe nájsť niekde na svete podobný prípad sa to lekárom nepodarilo. Neboli si istí, s čím presne majú do činenia.

„Máme prístroje, ktoré nám čiastočne dokážu zobraziť poškodenie srdca. Používame echokardiograf aj CT, ale tie srdce zobrazia len dvojrozmerne,“ hovorí kardiológ z Detského kardiocentra Peter Olejník. Na to, aby Hanke pomohli, potrebovali viac. Museli presne vidieť, kde je chyba.

Operácia vďaka modelu

Skúseným lekárom pomohli dvaja študenti medicíny. Na základe obrázkov z CT vytlačili v trojrozmernej tlačiarni presný model srdca aj s chybami, s ktorými sa narodila Hanka. „Bolo pre mňa vzrušujúce mať v ruke model srdca tejto pacientky, ktorý vznikol vďaka najvyspelejšej technológii. Ešte pred dvomi rokmi som si myslel, že niečo také je len science-fiction,“ hovorí kardiológ Peter Olejník.

Model srdca bol dôležitý hlavne pre Mateja Nosáľa, ktorý mal viesť operáciu. „Neboli sme si stopercentne istí, ako budeme postupovať, ale 3D model nám pomohol v rozhodovaní,“ hovorí známy detský kardiochirurg. Keď Hanke počas operácie nazrel do hrudníka, vedel, že dvaja medici odviedli skvelú prácu.

Srdce vyzeralo rovnako ako model, ktorý urobili. Dvanásťmilimetrové diery medzi aortou a pľúcnicou sa chirurgovi podarilo zašiť, opravil aj ďalšie drobné chyby a krv dieťaťa už po dvoch hodinách prúdila tak, ako má. Necelý týždeň po operácii vyzerala Hanka ako jej zdraví rovesníci.

„Konečne si vydýchneme, však miláčik?“ hladká ju po líci jej mama, ktorá ju onedlho konečne bude mať doma. Jej prvé dieťa má za sebou veľa náročných dní, ale zdá sa, že poškodenie srdca je už zažehnané. Už nikdy by s ním nemala mať problém.

Nadšenci

Dvaja chalani, ktorí popri štúdiu medicíny vyrábajú v 3D tlačiarni lebky a srdcia, Tomáš Havran a Maroš Čižmár, na základe dát z CT vyšetrenia tlačia modely orgánov a kostí, ktoré majú pomôcť chirurgom lepšie operovať.

„Je to pre nás veľká motivácia pracovať s najvyspelejšími technológiami a keď navyše počujeme, že to chirurgom aj pacientom reálne pomáha...“ hovorí Tomáš Havran.

Zatiaľ pre chirurgov vyrobili tri modely srdca reálnych pacientov. Na prvých modeloch robili tri dni, dnes už vyrobia srdce za osem hodín. „Sú z polymliečnej kyseliny, je to materiál, ktorý je relatívne pevný, nedá sa tak ľahko poškodiť, ale máme aj materiály, ktoré dokážu simulovať flexibilitu napríklad veľkých ciev nad srdcom alebo srdcovú svalovinu,“ vysvetľuje Maroš Čižmár.

Jeden model stojí stovky eur a poisťovňa na 3D tlač zatiaľ nemá kód. Lekári si preto pomáhajú, ako vedia. „Robíme to z nadšenia a snažíme sa pomôcť tým, že v rámci oddelenia Detskej kardiochirurgie máme nadáciu Šťastné srdcia, z ktorej modely platíme,“ hovorí Matej Nosáľ.

Modely chce najmä pri komplikovaných pacientoch používať častejšie. „Je to presne cesta, kam medicína smeruje. Žiadne všeobecné liečenie pacientov, ale personalizovaná medicína,“ teší sa chirurg.

Chyby na srdci

Jedno z dvesto detí sa na Slovensku narodí so srdcovou chybou.

Podľa detského kardiochirurga Mateja Nosáľa je to, že niektoré deti prichádzajú do nemocnice v ťažkom stave, aj chyba zlej diagnostiky v tehotenstve.

„Dobrý odborník už v trinástom týždni tehotenstva vie odhaliť väčšinu veľkých srdcových chýb,“ vysvetľuje doktor Nosáľ. „Česť výnimkám, ale mnohí gynekológovia tieto chyby nevidia. Majú síce 3D a 4D ultrazvuky, ale akoby pre nich bolo podstatné vytlačiť tehotnej žene len peknú fotku bábätka.

Preto zachytia srdcové chyby len v dvadsiatich percentách prípadov, na rozdiel od Českej republiky, kde gynekológovia počas tehotenstva nájdu srdcové chyby až v šesťdesiatich percentách prípadov.“

O srdcových chybách sa viac dočítate na www.izdravie.sk


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].