Operácia nosa: Tento pacient prišiel včas.

Bodka pod okom: Tento nádor rastie pomaly, ale ničí všetko, čo sa mu postaví do cesty

Bazalióm rastie pomaly, ale ničí všetko, čo sa mu postaví do cesty.

Fotografiu tváre tej sedemdesiatročnej ženy by noviny neuniesli. Dokonca aj pri odbornej prednáške pár ľudí sklopilo oči. Vyše desať rokov si doslova pestovala nádor, ktorý sa začal malou, na pohľad nevinnou, hrčkou pod okom. Keď neskôr prišla za lekármi, ľavé oko už nemala. Namiesto neho zízala diera a očnica akoby bola jej dnom. Zmizol jej aj takmer celý nos, takmer celé ľavé líce, horná pera a nádor napadol aj pravý očný kútik. Z toho všetkého jej zostala iba diera a okolo nej živé mäso. Aby sme sa vyjadrili medicínsky správne, použime slová chirurga Stanislava Andrejka z Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach: „Nádor spotreboval všetky okolité tkanivá.“ Pacientka prišla neskoro, chirurgický zákrok neprichádzal do úvahy, zostala iba rádioterapia. Keby prišla skôr, nemuselo to zájsť tak ďaleko.

Drobný lesklý uzlík

Iný prípad spomína pani Katarína z Košíc. „Mojej mame sa pod okom vytvorilo čosi, čo pripomínalo akné. A tak sa k tomu aj správala. Niekoľkokrát vytlačila obsah hrčky, potom ju na-trela dezinfekčným prostriedkom, lenže tá sa stále nestrácala a stále mokvala. Po niekoľkých týždňoch som ju prehovorila, aby zašla k lekárovi. Veď akné nemôže mokvať mesiace! Od kožnej lekárky sa veľmi rýchlo dostala na onkológiu, kde jej diagnostikovali bazalióm a vybrali jej ho. Rana sa zahojila a osem rokov mala pokoj, keď sa jej pod druhým okom zrazu vytvorila rovnaká bodka. Tentoraz už neváhala a šla k lekárovi hneď. Aj to bol bazalióm,“ rozpráva. A potom spomenie svojho brata, ktorý žije v zahraničí a často s ním komunikuje cez internet. „Všimla som si, že aj on má čosi pod okom, a vravím mu - Počúvaj, zájdi za lekárom, nepáči sa mi to. Mal bazalióm na tom istom mieste ako moja, a teda aj jeho mama. Už som ho však vedela upokojiť - Neboj sa, vyberú ti ho a bude pokoj. A tak aj bolo.“

Bodka pod okom. Bodka na líci. Kedysi sa „bodky“ pokladali za znamienka krásy, lenže tie majú od nich veľmi ďaleko. Zrazu sa v hornej tretine tváre objaví drobný lesklý uzlík. Na rozdiel od známych tukových uzlíkov, lipómov, je tuhý a máva cievnu kresbu. Zvyčajne nebýva väčší než päť milimetrov a namiesto toho, aby zmizol tak, ako sa objavil, po čase sa v jeho centre vytvorí priehlbinka s chrastičkou medovej farby. Lenže keď odpadne, nie je pod ňou nová zdravá koža, ale „divé mäso“. Šíri sa a zväčšuje svoju plochu. Je to nádorové ochorenie, ktoré však, našťastie, nemetastázuje. Zato sa správa veľmi agresívne k svojmu okoliu a naozaj sa nezastaví pred ničím. Prerastá tkanivá, oko, zahryzne sa aj do kostí, môže postúpiť do mozgu. „Niekedy to trvá celé roky, inokedy pár mesiacov, v každom prípade však treba útvar čo najskôr odstrániť,“ hovorí doktor Andrejko a vysvetľuje, že bazalióm je malígny epidermálny nádor vychádzajúci z buniek bazálnej vrstvy kože. Môže sa objaviť hocikde na tele, ale vo vyše polovici prípadov si vyberie práve tvár. „Postihuje najmä ľudí bielej rasy so svetlou pokožkou,“dodáva.

Doktor Stanislav Andrejko: Na klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie v Košiciach sa zameriava na riešenie pokročilých nádorových ochorení a ich prevenciu.
Doktor Stanislav Andrejko: Na klinike stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie v Košiciach sa zameriava na riešenie pokročilých nádorových ochorení a ich prevenciu.
Foto: Viktor Malý

Ako neprísť o oko?

A sme pri slnku a vete, že koža si pamätá... Naši predkovia si ešte aj na poli nasadili klobúky, my si pokojne ľahneme na pláž v trópoch. Kult slnka, ktorý ženie ľudí do teplých krajín aj v zime. Z nekonečnej hmly pod najsilnejšie lúče. „Tak ako všetky bunky, aj kožné majú samoregulačnú schopnosť obnovy a ak sa poškodia, vedia samy seba zničiť. Ak však žiarenie naruší ich genetickú informáciu, začínajú sa množiť,“ hovorí lekár. Nuž a tvár býva slnku vystavená najviac. Nos, uši, oči, čelo, ak je človek plešatý, tak aj vrch hlavy. Výhoda však je, že takýto bazalióm sa podarí skôr odhaliť.

Pacientka z Košíc, staršia pani, mala karcinóm na pere niekoľko rokov. Napriek tomu, že jej príbuzní sú zdravotníci a nabádali ju, aby šla k lekárovi, odmietala. Nasilu ju do nemocnice dostať nevedeli. Podvolila sa až vtedy, keď dolnú peru už vlastne nemala a nádor pokračoval na pravom kútiku úst. Aj v tomto prípade mala pacientka obrovské šťastie, podarilo sa ju zachrániť. A nielen to, aj zmeniť jej zmýšľanie. „O trinásť rokov sa jej objavil bazalióm na ľavej časti nosa. Sama, dobrovoľne a včas prišla do nemocnice a dala sa hneď operovať. Odvtedy prešli tri roky a pani je v poriadku,“ konštatuje lekár.

Lenže my sme na nezverejniteľných fotografiách videli aj to, ako sa tento nádor správa, keď ho človek bagatelizuje. Prípad, o ktorom sme hovorili na začiatku, je extrém, ale to, že sa človek objaví u lekára neskoro, vôbec nie je ojedinelé. „Ak sa bazalióm vyskytne na uchu, môže prerásť do sluchovodu. Ak pri oku, môže prerásť do očnice, po očných svaloch sa šíri do hĺbky až do čelového laloka mozgu,“ vysvetľuje. Hľadíte na fotografie tvárí ľudí, ktorí na prvý pohľad škúlia. Jedno oko im uteká. „Pravda je horšia. Nádor spotrebúva aj očné svaly, skracuje ich, devastuje a ťahá oko jedným smerom. Na povrchu nebadať takmer nič, ale vnútri už naberá na veľkosti. Človek to zo svojho pohľadu vníma ako dvojité videnie - pri určitom pohybe oka je všetko rozostreté. Práve preto treba v takýchto prípadoch vyšetriť pohyb očnej gule,“ dodáva chirurg. To, čo sa mohlo skončiť v podstate banálnou operáciou, pri ktorej by vybrali len „bodku pod okom“, je zrazu zákrok, pri ktorom pacient príde o oko. Kúsok očného svalu sa totiž vybrať nedá.

Sedemdesiat zo stotisíc

Zrejme len ťažko možno hovoriť o výhodách rakoviny, ale pri bazalióme je podstatné to, že netvorí metastázy. To, čo by človek považoval za jeho najväčšiu výhodu, teda fakt, že nebolí, je, paradoxne, jeho najväčšia nevýhoda. Bodke jednoducho nevenujeme pozornosť alebo, ako vraví doktor Andrejko: „Tí, ktorých sa to týka, problém bagatelizujú, a tí, čo sú zdraví, sa znervózňujú.“ Alebo ešte inak, tí postihnutí si nájdu iné vysvetlenie svojho ochorenia - napríklad, že ide o nádor na nose alebo o herpes na pere. Herpes, ktorý nezmizne ani po týždňoch? Je to rébus pre sedemdesiat zo stotisíc obyvateľov našej krajiny každý rok. Toľko nových bazaliómov ročne zaznamenáme.

Nie každý má však také šťastie ako príbuzný doktora Andrejka, ktorý mal takýto nádor na dolnej mihalnici. Skôr ako budeme pokračovať, povedzme, že lekári tvrdošijne nazývajú viečko mihalnicou, čo je anatomický názov viečka, a to, čo my voláme mihalnica, teda chĺpok nad okom, oni nazývajú riasa. Preto vraj ženy nepoužívajú „mihalničenky“, ale riasenky... Dopovedzme to však radšej po našom - onen príbuzný mal bazalióm na dolnom viečku a doktor mu povedal, že je to „podozrivé“. V nemocnici sa naň-ho pozreli, prišiel o časť viečka, ktoré mu nahradili pri plastickom zákroku, ale po týždni z nemocnice odišiel a žil ďalších dvadsať rokov bez toho, aby sa mu ochorenie zopakovalo.

V kútiku oka: Pod okom má pacient bradavice, na viečku lipóm, ale najhorší je bazalióm.
V kútiku oka: Pod okom má pacient bradavice, na viečku lipóm, ale najhorší je bazalióm.
Foto: Archív

Ak pacient môže pokladať bazalióm na pere za herpes, ten na oku zasa za jačmeň. „Jačmeň sa však najneskôr po dvoch týždňoch zahojí. Aj keď hnisá, reaguje na liečbu. Bazalióm nie,“ vysvetľuje. Okrem toho, najmä ženy majú strach, že by ich akýkoľvek zákrok na tvári mohol znetvoriť. A tak čakajú. Výsledok? Polovica príčin, ktoré vedú k strate oka, býva práve bazalióm. „Čím skôr pacient príde, tým menší je nádor a tým menej radikálna je aj operácia. Je iné, ak treba plastickou chirurgiou prekryť povedzme päť štvorcových milimetrov alebo niekoľko centimetrov. Z kozmetického pohľadu sa menšie rany po odstránení nádoru dajú veľmi dobre zamaskovať. Na druhej strane, operujúci nemôže brať ohľad len na estetické hľadisko, pretože ak by na okrajoch zostali nádorové bunky, nádor by mohol recidivovať. V každom prípade, je to ľudská tvár a lekár musí nájsť najprijateľnejší kompromis.“

Bodka pod okom. Bodka na viečku. Bodka na nose. Bodka na ušnici. Spomeňte si na ne, keď sa budete opaľovať na lyžiarskych svahoch alebo sa cez tieto voľné dni budete tešiť zo slnka kdesi v trópoch. Dá sa im brániť aj vhodným opaľovacím krémom. Ak by sa vám raz na tvári predsa len zjavila nejaká bodka, vedzte, že ak do dvoch týždňov nezmizne, mali by ste ju ukázať lekárovi. „Každý obyčajný vriedok sa musí zahojiť do dvoch týždňov. Ak nie, treba ho histologicky vyšetriť a v prípade potreby zakročiť.“ Lebo bodky, o ktorých sme hovorili, sa síce môžu zväčšovať aj zmenšovať, ale samy od seba nikdy nezmiznú.

Muška na tvári

Máte pred očami tvár Michèle Mercierovej, slávnej Angeliky? Potom isto vidíte aj znamienko krásy na jej líci. Boli by po nej muži poškuľovali menej, keby ho nemala? Tušili ste, že v minulosti boli muži dokonca ochotní zaplatiť viac za ženu so znamienkom krásy? Samozrejme, len v prípade, že si ju išli vziať za manželku. To sa však už netýka neskrotnej Angeliky.

Predstavili ste si Marilyn Monroe? Určite vám neušlo, že na brade, kúsok od kútika úst alebo niekedy na líci, mala nepatrnú bodku. Niekto by si pomyslel, že tieto znamienka iba dokazovali krásu. Stačí sa však pozrieť na internet a budete žasnúť! Je to veda. Vedeli ste, že dokážu prezradiť niečo napríklad o vašom charaktere? Ak ho máte na nose medzi obočím, čaká vás sľubná kariéra! Ak na viečku, viete komunikovať s ľuďmi! Ak pri pere, ste atraktívny človek!

Marilyn Monroe: Nepatrná bodka ju mala robiť krajšou.
Marilyn Monroe: Nepatrná bodka ju mala robiť krajšou.
Foto: profimedia.sk

Hľa, tomuto všetkému sme ochotní za istých okolností uveriť, ale vziať na vedomie fakt, že znamienko krásy môže byť aj „bodka pod okom“, už nie. Človek je zvláštne stvorenie, však?

Prečítajte si tiež:


VIDEO Plus 7 Dní