Problémy s kolenami: Trápia čoraz viac ľudí, príčiny sú rôzne.

Bolia vás kolená? Toto vám zaručene pomôže

Zobral už vaše kolená do rúk intervenčný algeziológ? Dokáže ísť na bolesť zvnútra aj bez operácie. Zničeným kolenám dokáže zlikvidovať nervy, ktoré prenášajú bolesť.

Nervy kolena zničí prístroj na rádiofrekvenčnú abláciu. Polhodinový zákrok pomohol podľa doktora Ireneusza Przewlockého, ktorý ho robí v Bratislave každému. Zničenie nervov kolena je síce len dočasné, ale o to účinnejšie. Bez bolesti by ste mali vydržať približne rok. O blokáde kolenných nervov, ktorú môžete vyskúšať aj na Slovensku, sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

A čo iného existuje?

Hadí krém, spreje, balzamy a tabletky ktorých jedno balenie stojí dvadsať eur. V lekárni za boľavé kolená zaplatíte desiatky až stovky eur.

Nasledujú kortikoidy, podanie hormónov priamo do kolena. Pacienti si potom doprajú fyzioterapiu, často vyskúšajú magnetoterapiu, alebo elektroliečbu.

Kyselina hyalurónová

Farmaceutickým hitom, ktorý niektorí vyskúšajú je kyselina hyalurónová. Tri injekcie v týždňových intervaloch majú pacientovi zabezpečiť lepšie mazacie vlastnosti kĺbnej tekutiny, menej bolesti a lepší pohyb.

Zlepšenie pozorovať niekedy ihneď, ale väčšina ľudí pocíti úľavu až mesiac po skončení liečby. Podľa portálu Ortopédia inak má kyselina efekt asi pol roka. Potom je bolesť späť. Na väčšiu úľavu od kolena treba z peňaženky vytiahnuť viac peňazí.

Utíši bolesť: Injekcie do boľavého sú bežným folklórom terapie, ktorá má krátkodobý efekt.Foto: profimedia.sk

Bunkový hit

Veľké nádeje vkladajú pacienti aj do kmeňových buniek. Na rozdiel od denervácie, bunky koleno liečia. Lekári ich vyberú z vlastného tuku pacienta, spracujú a pripravia na použitie. Podajú ich priamo do kolena. Očakávajú od nich, že stlmia zápalové procesy a začnú regenerovať poškodenú chrupavku.

Podľa doktora Milana Hrica z nemocnice Malacky by sa pacienti mali mať výrazne lepšie po dvoch týždňoch od aplikácie. Celkový stav poškodenej chrupavky sa zlepší asi o štvrť roka. Šesťdesiat percent chorých by malo po roku povedať, že sa má lepšie, aspoň to hovoria celosvetové štatistiky.

Na zákrok však najskôr musí nájsť pacient peniaze. Jeden kĺb ošetrený kmeňovými bunkami stojí cez tisíc eur. Navyše pacienti s ťažkým poškodením kolena nemôžu čakať prevratné výsledky, pre mnohých by to boli zbytočne vyhodené peniaze.

Krvná plazma

Odobratie krvi zo žily a podanie krvnej plazmy do kolena je už na Slovensku štandard, ktorým si prešli mnohí pacienti. Dali si zobrať krv a podať jej časti do kolena. Vytiahli z vrecka sto až dvesto eur a čakali, čo sa bude diať.

Podľa chirurgického centra v Bratislave by mal tento výkon o pol roka zredukovať bolesť o osemdesiat percent. Nie všetci sa majú takto dobre. Stačí, ak ich koleno má artrózu III. alebo IV. stupňa, liečba zrejme nezaberie.

Orthokin v kolene

Je to liečba sérom z vlastnej krvi, v ktorom sa nachádzajú protilátky proti interleukínom. Tie spôsobujú druhotný zápalový proces v kĺbe, svaloch a šľachách.

Protilátky by mali potlačiť zápal a regenerovať chrupavku. Pacient musí prísť každý týždeň počas dvoch mesiacov na podanie séra do kolena. Kúra stojí približne tisíc eur.

Ortopédi v akcií

Definitívne vyriešenie artrózy prinesie až totálna náhrada kolenného kĺbu. Operácie robia v súkromných centrách aj v štátnych nemocniciach. Čakanie na zákrok sa odvíja od hrúbky peňaženky. Od dvoch týždňov v súkromných centrách až po rok v nemocniciach.

Ortopéd v akcii: Artroskopia a neskôr výmena kĺbu. Tak môže pomôcť ortopéd.Foto: profimedia.sk

Po pätnástich rokoch treba kĺb opäť vymeniť. Spôsobov liečby problémov s kolenami je, samozrejme, oveľa viac.

O jednom z revolučných, ktorý si najnovšie môžete dopriať aj na Slovensku, sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ.

Vianočné tipy na darček