Botulotoxínom proti migréne: Klobásový jed nie je iba na vrásky

Migrenici by mali mať aspoň tri mesiace po aplikácii botulotoxínu miernejšie bolesti a menej záchvatov.

Hoci je vaša pleť úplne v poriadku, lekár vám môže napísať recept na botulotoxín. Keď všetko zlyhá a migréna robí zo života peklo, je to jedna z posledných možností, ako nájsť úľavu. Po injekciách neurotoxického jedu síce nebudete vyzerať lepšie, ale bolesť by mala minimálne na tri mesiace poľaviť.

Prežívala peklo

Petra prekonala v pätnástich zápal mozgových blán. Odvtedy ju bolievala hlava, desať rokov. Lekári to pripisovali chorobe. Utrpenie sa stupňovalo, mladá žena už v byte nevedela nájsť miesto, kde by jej bolo lepšie. Zvuky a svetlo všetko zhoršovali.

„Nemohla som sedieť ani ležať, bolo to strašné,“ opisuje roky života. Iba polovicu mesiaca dokázala prežiť bez záchvatov. „Napokon sa bolesť vystupňovala natoľko, že po mňa musela prísť záchranka. Potom sa rozbehla séria vyšetrení, absolvovala som asi všetko, čo sa dá,“ rozpráva mladá žena.

Keď padla konečná diagnóza, že trpí migrénou, lekári jej začali predpisovať dostupné lieky. „Žiaľ, zlyhali. Petre nepomáhalo takmer nič,“ hovorí neurológ Peter Valkovič z Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Navrhol jej botulotoxín.

Jed v hlave

„Je zaujímavé, že dámy, ktoré chodia na kozmetickú aplikáciu botulotoxínu, majú zníženú frekvenciu záchvatov migrény,“ hovorí doktor Peter Valkovič. Zabijú tak dve muchy jednou ranou. Možno niekde tu vznikla myšlienka podať látku aj migrenikom. Nie do tváre, ale do vlasatej časti hlavy. Lekári si tak môžu dovoliť vyššiu dávku lieku, pretože svaly hlavy na mimiku nepotrebujeme.

„Ak má pacient napriek liekom proti migréne ťažké záchvaty, ktoré prepuknú až desať- dvadsaťkrát v mesiaci, je vhodný kandidát na túto liečbu,“ vysvetľuje neurológ. Lekár približne cez desať až tridsať vpichov vstrekne botulotoxín tenkou ihlou pacientovi do hlavy v okolí uší, záhlavia alebo na temene. Paralyzuje tak špecifické svaly, ktoré na život vôbec nepotrebujeme. Trvá to iba pár minút.

„Je dokázané, že svalstvo na lebke, čele alebo záhlaví sa výrazne podieľa na spúšťaní a udržiavaní migrenózneho záchvatu. Botulotoxín ho dokáže uvoľniť a zabrániť tomu, aby sa sem preniesol nervový impulz,“ vysvetľuje doktor.

„Ihly v hlave? Vôbec som sa toho nebála, nie som ten typ. Bolo to trochu bolestivé, ale dalo sa to vydržať,“ spomína si Petra na svoju prvú botulotoxínovú liečbu v živote. Zakrátko si užívala život s minimálnymi záchvatmi. Mala ich redšie a dali sa vydržať. Po pol roku efekt zmizol a musela ísť na pichanie druhýkrát.

„Nehovorím, že to vyriešilo môj problém s migrénami, ale zabralo mi to viac ako čokoľvek iné, som veľmi rada,“ hovorí mladá pacientka.

Oficiálna liečba

Botulotoxínová terapia pre migrenikov nie je žiaden šamanizmus. Liečbu oficiálne schválili v USA aj v Európe. Jediný háčik je v tom, že klobásový jed si musí pacient zaplatiť. Zdravotné poisťovne botulotoxín na migrénu neuhradia.

Keď pred tromi rokmi posudzovali účinnosť látky experti z britského National Institute for Health and Clinical Excellence, zaujímalo ich, ako pomáha veľkým skupinám pacientov oproti placebu, teda zdanlivo účinnej látke. Injekcie botulotoxínu podobne ako u Petry naozaj znížili počet záchvatov a takisto ich silu.

Trpiacim ľuďom zlepšili kvalitu života, opäť mohli chodiť do práce. Na odstránenie akútneho trešťania hlavy však nemali injekcie veľký vplyv. „Migrenici majú často aj rôzne iné bolesti hlavy, napríklad tenznú, aj preto sa utrpenia niekedy úplne nezbavia,“ vysvetľuje docent Peter Valkovič z Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Neurológ tvrdí, že každému z jeho pacientov sa po botulotoxíne aspoň trochu uľavilo. „Niektorí nemali pol roka záchvat migrény a iní sa stále sťažujú, že ich trápi hlava, ale každý sa má aspoň o trochu lepšie a to je pri migréne úspech,“ vysvetľuje doktor.

Lieky sú stále jednotka

Väčšina pacientov sa vďaka liekom nedostane až do takého štádia, v akom bola Petra. Lekári majú k dispozícii kvalitné tabletky, ktoré majú migréne predísť alebo pomôcť rýchlejšie ju prežiť. Patrí medzi ne všetko od aspirínu až po antidepresíva a antiepileptiká. Novinkou sú spreje, injekčné perá, ktoré majú zabezpečiť, že látka sa dostane tam, kam má, aj keď migrenik vracia.

Lieky zmiernili trápenie aj devätnásťročnej Klaudii. Päť rokov o nej lekári v Námestove tvrdili, že jej bolesti hlavy majú psychický pôvod. Iskričky pred očami, neschopnosť rozprávať a následne strašná migréna u nej nastupovali vždy pred menštruáciou. Nevládala ísť do školy. „Až v Bratislave mi zistili, že sú to migrény, a nasadili mi lieky. Vtedy sa mi veľmi uľavilo,“ rozpráva.

Tabletky, ktoré musí užiť preventívne pár dní pred menštruáciou, dosiahli, že namiesto troch silných niekoľkodňových záchvatov do mesiaca má jeden za štvrť roka. „Už bolo načase to vyriešiť. Som prváčka na Policajnej akadémii, neviem si predstaviť, že by ma to trápilo počas štúdia,“ hovorí Klaudia.

Akupunktúra

„Nemám s ňou vlastné skúsenosti, ale uznávam, že môže pacientom pomôcť,“ hovorí neurológ Valkovič o alternatívnej metóde. Keď si jeho pacienti nájdu akupunkturistu, neodhovára ich.

„Aj keď dodnes neprebehla žiadna štúdia, ktorá by jednoznačne dokázala, že akupunktúra na migrénu funguje, mám k nej intuitívnu dôveru.“

„Myslím, že mi nič nepomohlo viac ako táto metóda,“ rozpráva Katarína, ktorú migréna trápi už dvadsať rokov. Hlava ju trápila aj tri dni v týždni a všetky lieky pomohli len na chvíľu.

K akupunkturistke chodila trikrát do týždňa a ihiel si užila dostatok, ale účinok prišiel rýchlo. „Záchvaty mám menej často a keď prídu, trvajú kratšie. Samozrejme, stále užívam lieky, ale podarilo sa mi dosiahnuť to, že ich potrebujem menej. Veď sa nedajú užívať donekonečna,“ vysvetľuje Katka.

O akupunktúre na migrénu sa zmieňujú aj odborníci z britského National Institute for Health and Clinical Excellence. Dávajú ju na jednu úroveň s účinkom botulotoxínu a nervovými blokádami.

V budúcnosti

Keďže migréna postihuje až každú štvrtú ženu a asi šesť percent mužov, výskum jej liečby je v plnom prúde. Novinkou, ktorú musia vedci ešte overiť, je transkraniálna magnetická stimulácia. Je to neinvazívna metóda, pri ktorej dostáva mozog stimuláciu pomocou magnetu. Doposiaľ je prístroj známy najmä v psychiatrii na liečbu depresie a úzkostných stavov.

Pacienti s migrénou, ktorí v rámci klinických štúdií absolvovali takúto liečbu, sa mali lepšie. Niektorí mali pokoj od záchvatov dva týždne až mesiac. Američania takúto novinku schválili. Európa na ňu potrebuje viac štúdií. Prístroj na stimuláciu mozgu máme aj na Slovensku. Migréna Bolesť hlavy nie je len jedna, lekári rozlišujú hneď niekoľko druhov tejto choroby vrátane chronickej.

Intenzívnu bolesť sprevádza vracanie, poruchy videnia alebo citlivosť na svetlo a zvuky. Problém zrejme spôsobuje látka sérotonín, ktorá vyvoláva rozširovanie ciev.

Podľa posledných zistení má prsty v migréne neinfekčný zápal v mozgu, ktorý spustí kaskádu reakcií. Podráždi receptory vyskytujúce sa v oblasti mozgových ciev a plien a vyvolávajúce bolesť, ktorú pacient prežíva. Spúšťačom môžu byť hormonálne zmeny, emócie, stres, konkrétne jedlo či znečistené životné prostredie.

U niekoho je to pohár vína, u iného čokoláda alebo glutaman sodný, ktorý je známym kuchynským dochucovadlom. Mnohí pacienti nikdy neprídu na to, čo u nich migrénu vyvolá.

O jede

Botulotoxín je purifikovaný neurotoxín, ktorý produkuje baktéria Clostridium botulinum. V oblasti spojenia medzi nervom a svalom blokuje vyplavenie acetylcholínu, zodpovedného za prenos vzruchov. Výsledkom je dočasná paralýza svalov. Mechanizmus, ktorým botulotoxín A pomáha pri migréne, zatiaľ nie je úplne jasný. V hre sú tri teórie:

● Uvoľňuje svaly okolo hlavy a znižuje krvný tlak v mozgu. ● Znižuje schopnosť neurónov vysielať signály bolesti. ● Pôsobí preventívne proti tomu, aby nervy vysielali signály, ktoré vedú k migréne.

Migrenici by mali mať aspoň tri mesiace po aplikácii lieku miernejšie bolesti a menej záchvatov. Po dvanástich týždňoch môžu liečbu zopakovať.

Vianočné tipy na darček