Čaká nás tuhá zima? Tieto faktory jej nahrávajú

Golfský prúd, El Niňo a nižšia solárna aktivita by mali spôsobiť kruté mrazy. Naposledy sme tu mali El Niňo v roku 2010 a vtedy s nimi bojoval celý európsky kontinent.

Kruté mrazy, rekordná snehová nádielka, najchladnejšia zima za posledné desaťročia. Aj s takýmito predpoveďami pre európsky kontinent sme sa v posledných dňoch mohli stretnúť v zahraničných médiách.

Ako dôvod sa uvádza takzvaná južná oscilácia El Niňa, ochladzovanie a spomaľovanie Golfského prúdu či dokonca útlm slnečnej aktivity. Máme si teda pre každý prípad skontrolovať teplé kožuchy, čiapky a rukavice, keďže ich možno už čoskoro budeme nutne potrebovať?

El Niňo

Nenechajte sa učičíkať septembrovými tropickými teplotami. Možno už o dva-tri mesiace by mohli udrieť mimoriadne kruté mrazy. Pred takýmto vývojom nás v posledných dňoch varujú najmä britské médiá, ktoré sa odvolávajú na tamojších meteorológov.

Asi najsilnejším argumentom v prospech týchto teórií je klimatický fenomén El Niňo, ktorý meteorológovia registrujú v Tichomorí a mal by patriť k najsilnejším za posledné desaťročia.

Logika je jednoduchá - naposledy sme tu mali El Niňo v roku 2010 a vtedy, prinajmenšom v januári, celý kontinent bojoval s tuhými mrazmi. Je teda zrejmé, čo by mohol tento fenomén narobiť, ak sa vráti s väčšou silou.

Až také jednoduché to však nie je. Za chladnejšiu zimu na prelome rokov 2009 a 2010 podľa väčšiny meteorológov mohli aj ďalšie faktory - aj keď El Niňo patrí medzi dôležitejšie.

Zvýšené teploty vo východnom Tichomorí totiž dokážu posúvať takzvaný jetstream, čiže arktické dýzové prúdenie, ktoré vplýva aj na počasie v Európe.

„V roku 2010 sa El Niňo sčasti podpísalo pod veľké snehové nádielky na kontinente,“ vysvetľuje pre denník Daily Telegraph britský meteorológ Thomas Shafernaker.

Ibaže táto úmera medzi klimatickým fenoménom a počasím nie je úplne priama. Britský klimatológ Doug Smith vysvetľuje, že každé El Niňo je jedinečné, preto sa nedá povedať, ako presne v danom roku ovplyvní zimné počasie. Občas sa totiž stane, že mierne El Niňo spôsobí viac rozruchu ako to silné.

„Je to jeden z najdôležitejších faktorov pre naše počasie, ale zďaleka nie jediný. Ďalším je napríklad severoatlantická oscilácia či slnečná aktivita,“ vysvetľuje klimatológ. „Múdrejší preto budeme až v novembri.“

Golfský prúd

Aj ďalšie dva dôvody, ktoré médiá uvádzajú ako argument, prečo by sme mali mať arktickú zimu, sú dokonale logické. Princíp spomaľovania a ochladzovania Golfského prúdu je jednoduchý - môže zaň najmä topenie ľadovcov.

Golfským prúdom prichádza k európskemu pobrežiu teplá voda z oblasti Mexického zálivu, pričom hustejšia studená slaná voda smeruje ku dnu, zatiaľ čo teplá sa pohybuje po povrchu.

Voda z ľadovcov je menej slaná, preto je nižšia aj jej hustota, takže tiež zostáva na povrchu. Výsledkom je, že studená voda z ľadovcov sa mieša s teplou vodou z Golfského prúdu.

Golfský prúd je mimoriadne dôležitý najmä pre klímu v severnej a západnej Európe - výrazne ju ohrieva. Čiže ochladzovanie a spomaľovanie prúdu môže byť naozaj hrozbou pre kontinent.

Klimatológovia však jedným dychom upozorňujú, že nie až takou akútnou. Ide totiž o dlhodobý proces, ktorý sa môže prejaviť aj o celé desaťročia.

Veľavravná je preto odpoveď Britského meteorologického úradu novinám Metro, ktoré napísali, že v dôsledku ochladenia a spomalenia Golfského prúdu by Británia mohla zažiť najchladnejšiu zimu za posledných päťdesiat rokov.

„Nevieme sa k tomu vyjadriť, naše predpovede siahajú len do novembra.“ Podobne je to aj so slnečnou aktivitou. Príklady z minulosti ukazujú, že dlhodobejší pokles solárnej činnosti môže naozaj spôsobiť nižšie teploty na Zemi.

Príkladom je takzvané Maunderovo minimum z prelomu 17. a 18. storočia. Ale pri krátkodobejších cykloch sú podľa odborníkov súvislosti a zákonitosti medzi počasím a slnečnou činnosťou menej zrejmé a jednoznačné. Ako je to teda so zimou - bude mrazivá? Zatiaľ je odpoveď šalamúnska - môže, ale nemusí.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].