Aktuálna ponuka: 5,5-palcový iPhone 7 Plus, 4,7-palcový iPhone 7 a 4-palcový iPhone SE.

Čakanie na revolúciu: Bude nový iPhone prelomový pre technologický svet?

Podľa iPhonu 7 možno odhadnúť, aký bude budúcoročný iPhone

Prečo by mal byť iPhone, ktorý zrejme predstavia v septembri 2017, taký dôležitý? Preto, lebo prvý iPhone predstavili v roku 2007, takže v budúcom roku oslávi tento kultový smartfón desiate výročie. Nikto nepochybuje, že pri tejto príležitosti spoločnosť Apple predstaví niečo špeciálne.

Bez jacku

Keďže Apple uvádza z gruntu nový model každé dva roky a medzi tým vždy predstaví facelift, ktorému v názve pribudne písmeno S, niektorí odborníci sa domnievali, že tohtoročný model bude len miernym vylepšením minuloročného a Apple výnimočne zostane pri šiestej sérii s nejakým novým prívlastkom preto, aby prelomový budúcoročný model mal označenie iPhone 7. To sa nepotvrdilo, s poradovým číslom 7 predstavili aktuálny model. O rok teda možno očakávať ďalšie špekulácie, či nový iPhone bude mať označenie 7S, alebo bude jeho inovatívnosť zdôraznená označením 8, respektíve úplne novým spôsobom. Vráťme sa k modelu predstavenému pred pár dňami. Čím sa odlišuje od iPhone 6S a 6S plus? Najviac pozornosti vzbudilo odstránenie „slúchadlového“ 3,5 mm jacku.

Namiesto neho sa slúchadlá pripájajú do lightning konektora, ktorý doteraz slúžil na dobíjanie a dátové prenosy. Nie je to žiadna extra komplikácia, prvé slúchadlá s ním sme skúšali už pred rokom, odvtedy prišlo na trh už niekolko modelov, dalšie budú pribúdať. Ak sa nechcete vzdat svojich oblúbených slúchadiel, tak v balení nových iPhonov budete mať redukciu lightning - 3,5 mm jack, takže ich budete môct využívať aj nadalej. Tretím riešením sú bezdrôtové bluetooth slúchadlá.Tie Apple predstavil tiež, volajú sa AirPods a v balení nových iPhonov ich nenájdete. Budú sa predávať samostatne, na Slovensku ich kúpite za necelých 170 eur. Aktivujú sa automaticky pri vložení do uší a nabíjať ich budete môcť priamo v puzdre. Samozrejme, môžete si vybrať akékoľvek iné. My sme sa napríklad dopustili svätokrádeže a iPhone sme spojili s bezdrôtovými športovými slúchadlami Samsung Level Active, ktoré tiež práve prichádzajú na trh. Sú o polovicu lacnejšie, s iPhonom fungujú bez problémov a zvuk prenášajú skvele.

Nový iOS: Velkými zmenami prešla aplikácia iMessage, chce byt ako Messenger. Foto: Apple

Odolnejší, no bez záruky

Z nášho pohľadu je dôležitejšou zmenou zvýšenie odolnosti nových iPhonov. Najnovšie spĺňajú normu IP67, čo značí úplnú odolnosť proti prachu a schopnosť znášať krátkodobé ponorenie do vody, nie však hlbšie ako jeden meter. Vyzerá to však tak, že poškodenia spôsobené preukázateľne vodou nebudú predmetom záruky. Na druhej strane, v testoch sa ukázalo, že už minulá generácia iPhonov sa vyznačovala zvýšenou odolnosťou proti vode, aj keď ju Apple nijako oficiálne nedeklaroval. To značí, že v tomto smere dlhodobo prebiehali podrobné a dlhodobé testy, takže iPhone 7 by mal byt chránený naozaj dobre. Väčším problémom však bude odolnosť proti škrabancom, najmä pri novej lesklej čiernej farbe jet black. Pri nej aj Apple odporúča používanie obalov. Paradoxne je však o ňu najväčší záujem, vypredáva sa ako prvá. Okrem nej pribudla matná čierna. Zvyšné farby, s výnimkou space grey, zostávajú. Vodotesnosti padlo za obeť aj tlačidlo Home. Niežeby na nových iPhonoch chýbalo, ale nedá sa stlačiť. Citlivosť na dotyk zostala zachovaná, ide však o haptiku, podobne ako pri technológii 3D Touch. V prvých testoch sa recenzenti k tejto zmene stavajú skepticky. Pribudli stereoreproduktory, jeden je klasicky dolu, druhý je hore, Apple totiž využil ten, ktorý doteraz slúžil len na telefonovani

Jet black: IPhone 7 a 7 Plus v novej lesklej farbe jet black, vraj sa však rýchlo poškriabe. Foto: Apple

Duálny foták

Vylepšená je aj predná a zadná kamera. A nejde len o väčší snímač, nižšie clonové číslo a 7-megapixelové rozlíšenie pri prednej kamere. Pri oboch modeloch - nový iPhone 7 totiž prichádza, tak ako jeho predchodca, s dvomi vekosťami displeja, s uhlopriečkami 4,7 (iPhone 7) a 5,5 (iPhone 7 Plus) palca - je použitá optická stabilizácia. Pri iPhone predošlej generácie to bolo iba pri väčšom z nich. Od menšieho súrodenca sa však iPhone 7 Plus stále kvalitatívne odlišuje. Dostal totiž duálny fotoaparát. Šošovky majú rozdielnu ohniskovú vzdialenosť, čo značí možnosť využívať dvojnásobný optický zoom a v praxi bude možné hrať sa aj s hĺbkou ostrosti - na túto vymoženosť sme mimoriadne zvedaví. Do zabudnutia odchádzajú verzie s pamäťou 16 GB, základ je teraz dvojnásobný, vyššie verzie majú 128, respektíve 256 GB. Základné parametre ani použité technológie pri displejoch sa neodlišujú od predošlej verzie, majú však podstatne lepší jas a širší farebný gamut. Samozrejmý je výkonnejší štvorjadrový procesor Apple A10 Fusion.

Čo príde o rok?

Co možno na základe týchto parametrov očakávať od budúcoročného modelu? Takmer istá je kvalitatívna zmena displejov. Tie súčasné by mala nahradiť technológia AMOLED. Nepredpokladáme, že Apple sa vydá cestou Samsungu a displeje budú zaoblené, skôr z nich zmizne tlačidlo Home a možno budú bezrámové. Už v aktuálnom modeli sa toto tlačidlo nedá stlačiť, v tom budúcoročnom možno bude snímač odtlačkov prstov integrovaný v celom displeji, takže pri odomykaní bude možné priložiť prst kamkoľvek na displej. Už tretí rok majú iPhony rovnaký vonkajší tvar, pričom oblé telo vzbudilo pomerne rozporuplné reakcie. Možno očakávať, že jubilejný model sa teda opäť vráti k hranám a pravdepodobne aj ku sklu, respektíve keramike. Podla patentov, ktoré si spolocnosť v posledných mesiacoch dáva zapísať, je zrejmé, že intenzívne pracuje aj na bezdrôtovom dobíjaní, preto by nás neprekvapilo, ak by sa v budúcoročnom modeli objavilo.

Nový iOS 10 je uvoľnený, prináša množstvo zmien

Kompatibilita: Nový iOS 10 možno využit na iPhone 5 a novších modeloch, na iPade mini 2 a novších, iPade 4. generácie, iPade Air a Air 2, na oboch iPadoch Pro a na iPode touch 6. generácie. Foto: Apple

Finálnu verziu najnovšieho mobilného operačného systému od Applu ofi ciálne uvolnili minulý týžden v utorok večer, takže už si ju môžu stiahnúť všetci majitelia iPhonov od modelu iPhone 5. Tí, čo vlastnia iPhone 4S a nižšie modely, by mali uvažovať o upgrade. IOS 10 je totiž plný noviniek, väčšina z nich je skôr funkcných než dizajnových. Napríklad pribudla funkcia, pri ktorej sa po zdvihnutí smartfónu automaticky prebudí displej a hneď na ňom vidíte pripomienky. Asi každého otravovala rýchlost snímača odtlackov prstov, ktorý smartfón okamžite odomkol po priložení prsta - aj v situáciách, keď ste sa len chceli pozriet, či vám neprišla nová správa. Po novom treba nielen priložit prst na snímac, ale zároven stlacit tlacidlo Home, ktoré ho obsahuje. Notifi kácie sú v iOS 10 v samostatných bublinách a je možné na ne okamžite reagovat. Posunutím prsta doprava po zamknutej obrazovke aktivujete widgety, ak ho posuniete dolava kameru, takže už netreba klikať na jej malú ikonku vpravo dolu. Lepšie funguje aj aplikácia Fotografie, navyše s automatickým rozpoznávaním ludí.

Zmenil sa vzhľad aplikácie Hudba, pravda je, že po novom je síce prehľadnejšia, ale aj podstatne škaredšia. Úplne nová je aplikácia Home, mala by slúžiť na spravovanie inteligentnej domácnosti a sprehľadnila sa aj aplikácia Zdravie, najnovšie si v nej môžete napríklad zvoliť nielen mužské a ženské pohlavie, ale treťou možnosťou je „iné“. Nás celkom potešila možnosť odinštalovať natívne (predinštalované) aplikácie, s ktorou prichádza Apple prvýkrát. Ďalšou praktickou vecou, ktorou Apple dobieha konkurenciu, je možnosť konečne zavrieť naraz všetky otvorené stránky v prehliadači Safari a v Mapách môžete mat aj dopravné informácie. Apple chce, aby sa jeho četovacia služba iMessage funkciami viac priblížila najpopulárnejším a najvyspelejším, napríklad facebookovému Messengeru.

Preto v nej pribudol obchod iMessage App Store. Dajú sa v ňom kúpit nielen rôzne nálepky, ktoré možno priložiť k správam, ale aj plnohodnotné aplikácie a hry. V tomto prípade ani tak nejde o obchod, skôr o technológiu, ktorá by mala poslúžiť na integráciu automatizovaných komunikačných aplikácií (botov), takže by ste si cez ňu mohli napríklad jednoducho zavolať Uber. Zároveň na správy možno rýchlo odpovedať emotikonmi, prípadne ručne kreslenými obrázkami. K rannému budíku v iOS 10 pribudol večerný alarm, ktorý vás upozorní, že je čas ísť spať - čas sa odvíja od predpokladanej dĺžky spánku, ktorú potrebujete.