Českí lekári sú frajeri! Pacientovi vymenili počas operácie 5 orgánov

Päť nových orgánov zachránilo Bartolomějovi Peštovi život. Unikátnu operáciu uskutočnili českí lekári, pacient už môže jesť.

Päť orgánov počas jednej operácie. Taká je bilancia transplantačného zákroku v pražskom Inštitúte klinickej a experimentálnej medicíny, ktorý zrejme vstúpi do dejín nielen českej lekárskej vedy.

Prednosta kliniky transplantačnej chirurgie Jiří Froněk s kolegami vymenili šesťdesiatročnému pacientovi tenké črevo, žalúdok, pankreas, slezinu a pečeň. „Páni doktori ma dali dohromady,“ hovorí „nový človek“ Bartoloměj Pešta a teší sa na prechádzky so psom.

Návrat do normálu

„Zázraky“ modernej medicíny sa nedejú len za oceánom, ale aj v našej stredoeurópskej kotline. Dôkazom je Čech Bartoloměj Pešta, ktorému dva chirurgické tímy transplantovali krátko pred Vianocami naraz päť orgánov. Z náročného desaťhodinového zákroku sa pacient rýchlo zotavuje.

„Darí sa mi dobre. Mám síce diétu a nejaké obmedzenia, ale už môžem jesť bežnú stravu. A konečne nemám veľké brucho. Pred transplantáciou som v ňom mával až trinásť litrov vody. Teraz konečne vyzerám normálne a radujem sa z každého dňa s rodinou,“ zhodnotil sympatický murár zo západočeskej Planej pri Mariánskych Lázňach.

Operáciu dnes pripomína už len rúško na jeho tvári a rukavice. Musí ich nosiť celý deň, aby sa chránil pred infekciami. „Na kontroly budem dochádzať len každý pondelok a štvrtok,“ hovorí s viditeľnou úľavou Bartoloměj Pešta.

Najviac sa vraj teší na ženu, ktorá sa o neho bude starať. „Nenechá ma vydýchnuť, stále ma stráži,“ smial sa na stretnutí s novinármi. Teší sa tiež na to, ako opäť vyrazí na prechádzky so psom. „Samozrejme, ak to pôjde, chcem zase behať a chodiť za našimi chlapcami,“ zveruje sa niekdajší tréner futbalových dorastencov.

Cirhóza pečene

Hoci Bartoloměj Pešta nešetrí úsmevmi a vyžaruje z neho optimizmus, jeho prognóza nebola dobrá. Brucho sa mu začalo vzdúvať, žalúdok nestrávil ani polievku. „Cítil som sa unavený. Nemohol som behať, nemal som na to silu,“ spomína niekdajší aktívny športovec, ktorý v minulosti pracoval na stavbe a pochutnával si na obľúbenom kuracom mäse.

Nasledoval kolotoč vyšetrení a nepríjemná diagnóza - cirhóza pečene, ktorú vyvolalo autoimunitné ochorenie. Z ďalších vyšetrení vyplynulo, že jeho zdravotné problémy nevyrieši ani výmena pečene. Bartolomějovi Peštovi zostávalo pár mesiacov života, preto sa lekári rozhodli pre takzvanú multiviscerálnu transplantáciu.

Hra o čas

Bartoloměj Pešta vedel, že zákrok ani čakanie na nové orgány nebudú jednoduché. Jedného dňa, keď prišiel na bežnú kontrolu a zberal sa na odchod, lekári mu oznámili, že majú darcu. „Obliekol som sa a chcel som ísť domov, keď mi doktori zrazu povedali - stop, máme darcu,“ približuje Bartoloměj Pešta. O pár hodín už ležal na operačnom stole.

„Vlastne si spomínam len na to, že bolo osem hodín večer. Povedal som manželke, nech ma radšej nečaká. A tešil som sa, že to budem mať za sebou,“ dodáva.

V prvej časti zákroku museli lekári odstrániť orgány z brušnej dutiny. Pacientovi nechali len obličky a časť hrubého čreva. V druhej fáze mu transplantovali žalúdok, pankreas s dvanástnikom, slezinu, pečeň a tenké črevo. Nové orgány vložili do prázdneho priestoru a našili pripojenie.

„Chirurgický zákrok musel byť vykonaný čo najrýchlejšie, aby sme zabránili poškodeniu odobratých orgánov uložených v ľadovej drvine. Súčasne sme museli postupovať veľmi opatrne, aby sme pacienta neohrozili vykrvácaním počas operácie. Brušnú dutinu sme následne nechali provizórne uzavretú a pacienta v umelom spánku,“ opísal Jiří Froněk pravdepodobne najťažšiu operáciu svojej kariéry.

„Keď som sa prebudil, videl som na sebe len samé hadičky a drôty,“ spomína Bartoloměj Pešta. Dva dni po operácii lekári skontrolovali stav nových orgánov. Telo ich prijalo, žiadna infekcia sa neobjavila.

Riziká po zákroku

Najväčšie riziko komplikácií je podľa Jiřího Froňka v prvom roku po transplantácii, najmä v prvých troch mesiacoch. „Hroziace komplikácie však poznáme a môžeme im buď predchádzať, alebo ich včas diagnostikovať.“

U pacientov po päťnásobnej transplantácii sa kontroluje funkcia jednotlivých orgánov i hladina liekov vrátane prípravkov na potlačenie imunity, aby boli účinné a zabránili tomu, že telo orgán odmietne.

Opakovane sa z nich odoberajú vzorky, najmä z tenkého čreva, aby sa včas zachytili prvé príznaky prípadnej odmietavej reakcie a potlačili sa.

Päťnásobná transplantácia však bola pre lekárov nová skúsenosť. „Keď má lekár v pláne výkon, ktorý predtým nikto neuskutočnil, je to vždy s určitou obavou a rizikom. Povedať to pacientom nie je jednoduché a bez rizika. Povedať áno je pre nich často jediná a posledná možnosť. Buď máte skúsenosť, silu a chuť urobiť niečo nové so všetkými rizikami, alebo nie,“ vysvetľuje Jiří Froněk.

Za zákrok zaplatili české zdravotné poisťovne takmer 200-tisíc eur. Bez neho by však nemal pacient šancu na ďalší život. „Pre Česko je to tiež míľnik, pretože je to prvýkrát, rovnako ako v celej strednej a východnej Európe,“ dodáva Jiří Froněk.

Nové orgány

Tenké črevo Spája žalúdok a hrubé črevo. Skladá sa z troch častí - dvanástnik, lačník a bedrovník, jeho priemerná dĺžka je tri až päť metrov. Slúži najmä na trávenie a vstrebávanie. Je dôležité pri vývoji a udržaní imunologickej homeostázy tela.

Žalúdok Vakovitý orgán, ktorý spracúva potravu. Nachádza sa v hornej časti brušnej dutiny. Steny žalúdka tvoria tri vrstvy svalov, ktoré potravu spracúvajú spolu so žalúdočnými šťavami. Tie obsahujú kyselinu chlorovodíkovú, mucín, enzýmy pepsín, chymozín a lipáza. Spodná časť žalúdka - vrátnik - oddeľuje žalúdok od dvanástnika.

Pankreas Podžalúdková žľaza s vonkajším aj vnútorným vylučovaním. Vytvára sa v nej pankreatická šťava, ktorá sa vylučuje do tenkého čreva, kde pomáha pri trávení potravy. V pankrease sa tvoria hormóny inzulín a glukagón, ktoré ovplyvňujú hladinu cukru v krvi.

Slezina Nachádza sa na ľavej strane, tesne pod rebrami, v hornej časti brucha. Má oválny tvar, je dlhá zhruba desať centimetrov, široká šesť až osem centimetrov a hrubá tri-štyri centimetre. Má dôležitú funkciu v imunitnom systéme a pri rozklade červených krviniek.

Pečeň Je najväčší vnútorný ľudský orgán, leží vpravo, v hornej časti brucha. Je považovaná za chemické laboratórium ľudského tela. Všetky tri základné druhy živín - cukry, bielkoviny a tuky - sa po rozložení v tráviacom ústrojenstve dostávajú krvou do pečene, kde sa ďalej spracúvajú.

Pečeň zneškodňuje jedovaté látky, vylučuje žlč, vytvára veľa enzýmov, ktoré sú potrebné pri chemických pochodoch v tkanivách. Podieľa sa na látkovej premene stravy na vitamíny, hormóny, elektrolyty a ďalšie látky, ktoré sú nevyhnutné pre život. Dôležitú úlohu zohráva aj pri zrážaní krvi.

Vianočné tipy na darček