Chystáte sa na operáciu: Čo všetko vám môžu lekári vyrezať?

"Vybrali mu žlčník," všimli ste si, s akým pokojom vyslovujeme tieto slová? Ako keby nebolo nič bežnejšie, než pripraviť človeka o jeden z jeho orgánov.

Síce, jeden kolega, novinár, sa raz bránil a tvrdil, že mu nevybrali celý žlčník, ale iba kamene, ktoré v ňom mal, avšak mýlil sa. Vôbec netušil, že žije - bez žlčníka. Nechýbal mu. A čudovali by ste sa, bez čoho všetkého človek dokáže prežiť!

Niektoré orgány majú obrovské funkčné rezervy, a keď z nich teda časť vyhodíme, zvyšok preberie funkciu chýbajúcej. To sa týka "sólo" orgánov, a párové, ako hovorí už sám názov, sú vždy dva. Poďme sa teda s človekom pohrať a vyhadzujme, čo sa vyhodiť dá.

Ukradnime mu jednu obličku, tá druhá sa primerane zväčší. Problém nastane až vtedy, ak ochorie aj tá oblička, čo nám zostala. Z pečene možno odrezať až štyri pätiny, čo je vlastne celá funkčná rezerva. Zvyšná pätina síce nedorastie ako noha nezmarovi zelenému, ale zväčší svoj objem a pracuje naplno.

Ak prídeme o oko alebo o ucho, nové sa nám nevyvinú, ale to zostávajúce oko začne lepšie vidieť a ucho lepšie počuť…

A režeme ďalej!

Aj pľúca možno krájať. Pri tuberkulóze sa zvykla vyhadzovať dokonca celá jedna strana! Druhá prebrala časť chýbajúcej, ale nie je to už ono. Človeka to funkčne obmedzuje, nemôže napríklad behať na dlhých tratiach. Mandle vraj nepotrebujeme vôbec. Sú súčasťou lymfatického tkaniva, ktoré je roztrúsené po celom tele, takže to zvyšné preberá štafetu.

S črevami tiež nie sú ťažkosti. O slepom nemusíme hovoriť, preslávilo sa samo. V niektorých štátoch zažili dokonca éru, keď ho preventívne vyberali malým deťom do radu. Ale aj bez hrubého čreva sa dá žiť. Niekedy z ho lekári vyhodia celé, inokedy polovicu. Z tenkého sa dá odrezať približne tretina. Žalúdok? Ak prídeme o dve tretiny, žijeme ďalej. No a keď už sme pri žalúdku, vráťme sa k žlčníku: je len rezervoárom, žlč sa bude tvoriť ďalej a žlčové cesty jeho stratu vynahradia. Keď sme pri žlčníku a máme už to brucho otvorené, vyhoďme aj slezinu. Vôbec nám nebude chýbať, aj tá je súčasťou lymfatického tkaniva.

Mimochodom, ak je to nevyhnutné, ešte aj z mozgu sa dá kus vyrezať. Ale iba takzvané hluché časti...

A môžeme pokračovať. Ženské orgány. Pri niektorých diagnózach ich lekári vyberajú. Keď sa to tak vezme, človek môže žiť aj bez končatín, nepotrebuje ani zuby, zaobíde sa dokonca i bez vlasov! Tie zvyknú vypadať len tak, a keby sme nemali zrkadlo, ani na to neprídeme!

To, čo sme povedali, má iba jeden háčik: ak by sme všetko, čo sme spomenuli, vyhodili z človeka naraz, asi by umrel. Ak ho budeme krájať na kúsky postupne, prispôsobí sa a žije. Škoda, že na to prišli aj lekári...