Skromný a nenápadný: Igor Lacík zo Slovenskej akadémie vied možno vynašiel spôsob liečby cukrovkárov bez inzulínu a tabletiek.

Cukrovka bez pichania inzulínu môže byť vďaka slovenskému vedcovi realitou

Cukrovkári možno už onedlho bez liekov a pichania inzulínu! Na riešenie prišiel Slovák.

Možno pôjde o jeden z najväčších medicínskych objavov v existencii Slovenska. Skromný a nenápadný vedec zo Slovenskej akadémie vied, ktorý šéfuje Ústavu polymérov, vytvára pre cukrovkárov niečo, čo sa dá pompézne nazvať umelý pankreas. Pracuje na tom, ako schovať pred imunitným systémom človeka bunky produkujúce životne dôležitý inzulín. Jeho práca môže poslúžiť najmä deťom a mladým s diabetom prvého typu.

Bez inzulínu

Niekoľko svetových vedcov sa momentálne snaží prísť na to, ako zbaviť pacientov pichania inzulínu a užívania liekov. Vedia, že jedným zo spôsobov je transplantácia buniek, ktoré dokážu regulovať hladinu cukru. Sú to bunky v pankrease, je ich asi milión a ich zhluky sa volajú Langerhansove ostrovčeky.

Problém je, že transplantované ostrovčeky dokáže imunitný systém hravo zničiť za niekoľko dní a pacient je tam, kde bol. Preto musia ľudia po transplantáciách užívať silnú liečbu na potlačenie tejto imunitnej reakcie. Igor Lacík so svojím tímom pracuje na materiáli, ktorý by dokázal transplantované bunky pred imunitným systémom ochrániť a zároveň ušetriť pacientov od užívania liekov, ktoré potláčajú imunitu.

Ako v kvetinárstve

Pacienti s diabetom by mohli svoju nevyliečiteľnú chorobu dostať pod kontrolu vďaka materiálu, ktorý poznáme skôr z obchodov s kvetinami. Hydrogélové guľôčky si v kvetinárstvach kupujeme ako dekoráciu k rezaným kvetom do vázy alebo na pestovanie v črepníku. Po zaliatí vodou zväčšia svoj objem aj desaťnásobne a cez svoje membrány prepúšťajú kvetom vodu aj živiny.

Niečo podobné chce Igor Lacík implantovať cukrovkárom do brucha a nahradiť tak nefunkčné bunky pankreasu, ktoré u pacienta nevytvárajú inzulín. Samotné guľôčky sú však len kapsuly slúžiace ako obranný štít pre pankreatické ostrovčeky. Tie by chorý dostal od mŕtveho darcu, keďže vlastné ostrovčeky mu už nefungujú. Hydrogélový obranný štít je vyrobený tak, aby inzulínu dovolil dostať sa z obalu von, a dnu púšťal len to, čo bunky pankreasu potrebujú, a to kyslík a živiny, medzi nimi aj glukózu.

Igor Lacík hľadal roky ten správny materiál. Teraz je na svete. Má názov PMCG a je možným kandidátom na klinické skúšanie v Amerike. „Obal ostrovčekov je urobený tak, aby ho telo nerozpoznalo. Keby ho považovalo za cudzorodý materiál, obalilo by ho tkanivom, ktoré by neprepúšťalo živiny k ostrovčekom a inzulín do organizmu,“ hovorí Igor Lacík. Na svoj objav prišiel vedec počas pobytu na americkej Univerzite Vanderbilt v Nashville. Univerzita si dala vynález okamžite patentovať.

Slovenský vynález: Mohol by ukončiť pichanie inzulínu pre deti a mladých. Foto: Profimedia.sk

Eufória a sklamanie

Po tom, čo kapsuly dokázali svoj účinok na malých zvieratách a neskôr primátoch, chýbal len malý krok k tomu, aby vynález vyskúšali aj ľudia. „Bolo to niekoľko mesiacov plných eufórie. Mysleli sme si, že po štyridsiatich rokoch celosvetového výskumu v tejto oblasti to konečne máme, ale PMCG, bohužiaľ, nie je zatiaľ vhodné na testovanie na ľuďoch,“ prekvapuje Igor Lacík. Nórski kolegovia sa rozhodli slovenskú kapsulu otestovať na biokompatibilitu v krvi človeka. Z Trondheimu prišli smutné správy. To, čo perfektne fungovalo na zvieratách, by mohlo ľuďom uškodiť. Kapsula Igora Lacíka, našťastie, neskončila v koši. Počas posledných dvoch rokov sa ju podarilo odborníkovi na polyméry vylepšiť tak, aby opäť bola v hre. To však treba opäť otestovať.

„Veľmi si želám, aby kolegovia z našej celosvetovej pracovnej skupiny Chicago diabetes project našli peniaze na skúšanie vylepšenej kapsuly na primátoch. V prípade úspechu by sa mohla dostať do štúdie s ľuďmi,“ hovorí vedec, ktorý nikdy nepočítal, koľko by na kapsulách zarobil, keby sa raz úspešne dostali medzi pacientov. „Viem, že je to nejaké percento zo zisku, ale nie je to niečo, čím by som sa zaoberal,“ hovorí. Dokončiť výskum ho skôr motivuje viera, že liečba môže skutočne fungovať a pomôže aj jeho rodine, ktorá je postihnutá cukrovkou. Je preto možné, že s diabetom bude raz bojovať aj on.

Farmaceutické firmy, ktoré chceli kúpiť patent a technológiu na výrobu, odišli s dlhým nosom. „Ak sa nám podarí uspieť, chceme, aby kapsuly vyrábal ktokoľvek, kto to bude vedieť. Chceme, aby sa čo najskôr dostali do širokého používania medzi ľudí, farmaceutické firmy by to mohli brzdiť,“ hovorí šéf Ústavu polymérov, ktorý má skôr predstavu, že ostrovčeky a obal na ne si budú vyrábať nemocnice pre svojich pacientov a šiť im transplantát na mieru.

Výskum na Slovensku

Vďaka vynálezu Igora Lacíka dostalo Slovensko možnosť byť medzi prvými krajinami sveta, ktoré by mohli testovať technológiu pre našich diabetikov. U nás sa však zatiaľ nerobí ani len transplantácia pankreatických ostrovčekov bez kapsúl, aj keď je to klinicky overená a uznávaná metóda. Na Slovensku sú ľudia, ktorí by to chceli a vedeli robiť. Súčasné grantové schémy a eurofondy však nepoznajú cestu, ako poskytnúť peniaze na podporu klinického výskumu v univerzitných nemocniciach.

„V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach máme lekárov, ktorí boli školení v pražskom IKEM-e. Už roky tu funguje kolektív lekárov, ktorí by mohli pracovať na tomto modernom programe,“ hovorí Ján Rosocha, prednosta Združenej tkanivovej banky Univerzitnej nemocnice L. Pasteura a LF UPJŠ Košice. Snaží sa presvedčiť aj poisťovne, že by bola škoda nezapojiť sa do tohto transplantačného programu pre diabetikov.

„V súčasnej situácii však nie je také jednoduché dosiahnuť, aby sa niekoľko stotisíc eur presunulo na jeden transplantačný program. Ja chápem aj poisťovne, ale bol by som veľmi rád, keby Slovensko využilo svoj vedomostný potenciál na zavedenie inovačných liečebných metód,“ hovorí šéf košickej tkanivovej banky. „Podporu od predstaviteľov ministerstva zdravotníctva máme a hľadáme cestu.“

V prípade, že by sa podarilo na Slovensku rozbehnúť aspoň transplantácie pankreatických ostrovčekov bez kapsúl, bol by to krok k tomu, aby sa k vynálezu Igora Lacíka dostali v prípade klinickej štúdie čo najskôr aj slovenskí pacienti. S cukrovkou ich žije na Slovensku okolo štyristotisíc!

Jednoduchý na výrobu

Je až neuveriteľné, že niečo také komplikované ako kapsuly s pankreatickými ostrovčekmi sa dá vyrobiť tak ľahko. Igor Lacík spolu s dvomi ďalšími kolegami v Amerike vyrobili aj zariadenie, ktoré to dokáže. Materiál vhodný na transplantáciu pre pacienta je možné vyrobiť za hodinu a pol a technológia sa dá ešte zefektívniť. Hneď potom môže byť výsledný produkt buď zamrazený, alebo voperovaný pomocou laparoskopie do brušnej dutiny pacienta. Tam by sa mal uchytiť a začať pracovať.

Pacienti by tak mesiace a možno roky mohli žiť ako zdraví ľudia, bez liekov a inzulínu. Po tom, čo by kapsuly s ostrovčekmi stratili svoju životnosť, dostali by cukrovkári ďalší transplantát. Do úvahy prichádzajú najmä deti a mladí s cukrovkou prvého typu, ale liečba by mohla v budúcnosti pomôcť aj cukrovkárom typu dva, teda tým, ktorých choroba súvisí skôr s obezitou. Existuje perspektíva, že podobný typ kapsúl môže pomôcť pri liečbe celého radu iných chorôb, napríklad Parkinsonovej alebo Alzheimerovej choroby, pri ktorých by kapsulový obal chránil potrebné bunky.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní