Záber z pôdy Marsu, ktorý vytvorila vesmírna sonda Curiosity, ktorá sa postupne presúva do ďalších lokalít. Pristála v auguste v kráteri Gale.

Curiosity možno našla na Marse známky života

Veda a zdravie
Milan Šimák

Prieskumné vozidlo Curiosity vyslala NASA na Mars, aby sa tam postaralo o objavy, ktoré posunú naše znalosti o červenej planéte o veľký kus vpred. Podľa vyjadrení hlavného geológa misie Johna Grotzingera Curiosity uskutočnilo naozaj veľký objav, ktorý „sa zapíše do učebníc histórie“. O tom, čo je týmto fenomenálnym objavom, ale všetci zainteresovaní zaryto mlčia.

Podľa slov hlavného odborníka misie na výskum hornín a minerálov Marsu Grotzingera bude objav naozaj niečím veľkým. „Máme údaje zrelé na zápis do dejepisu, vyzerá to čertovsky dobre,“ povedal Grotzinger. Žiadne ďalšie detaily však on ani jeho kolegovia nemienia zverejniť.

Naprieč svetom vedy sa tak vyrojilo množstvo špekulácií. Potenciálny historický objav má mať na konte analytický modul vozidla SAM – Sample Analysis on Mars (Analýza vzoriek na Marse), ktorý je jednou z hlavných častí vedeckého aparátu.

„Predstavte si tento modul ako švajčiarsky vojenský nôž. Je to súprava nástrojov so sofistikovaným dizajnom, ktorá ma mnoho využití,“ povedal pre LA Times Grotzingerov kolega z NASA Laurie Leshin. Vzrušujúce zistenie vzišlo z analýzy vzorky pôdy, ktorú Curiosity prednedávnom skúmalo.

Objavili tam organický materiál?

Na zverejnenie objavu si podľa internetovej stránky magazínu Wired bude musieť svet počkať až do 3. až 7. decembra. Vtedy sa bude konať konferencia Americkej geofyzikálnej únie, kde Grotzinger so svojimi spolupracovníkmi zverejnia závery.

Dôvod, prečo o objave neinformovali hneď, napovedá o jeho možnej veľkoleposti. Tím vedcov chce mať totiž čo najpresnejšie výsledky, a preto testy niekoľkokrát zopakujú, aby si boli objavom istí. „Ak sa to má zapísať do učebníc dejepisu, tipujem, že pôjde o organický materiál“, povedal Peter Smith, bývalý šéf výskumu pri predchádzajúcej misii na Mars nazvanej Phoenix Lander.

Organickým materiálom sa rozumejú molekuly, ktoré obsahujú uhlík, základ života. Všetok život na Zemi organické molekuly obsahuje, ale vo vesmíre môžu existovať aj bez živých organizmov. Vedci už totiž zaznamenali výskyt uhlíkových materiálov na Plute a inde vo vesmíre. Ich výskyt na Marse by však bol prinajmenšom neobvyklý.

Prinajmenej by znamenal, že Mars môže byť alebo bol v minulosti domovom organického materiálu. A to by mohlo nepriamo naznačovať, že sa tam mohol vyskytovať život. Na takéto dobrodružné závery je však ešte priskoro a treba si počkať na výsledky testov Grotzingerovho vedeckého tímu.

Ak však vaše očakávania vyleteli poriadne vysoko, schladiť by ich mohlo vyjadrenie Grotzingerovho kolegu Guya Webstera, hovorcu projektu Curiosity. „John (Grotzinger) už bol niekoľkokrát nadšený z dát, ktoré Curiosity posielalo, že použil podobný slovník.

A čo sa týka učebníc dejepisu, tak do nich sa zapíše hlavne celá misia,“ snažil sa Webster schladiť médiá. Ako hovorca to však mohol urobiť aj preto, aby zmenšil obrovský tlak, ktorý médiá aj nadšenci misie vozidla Curisity na okamžité odhalenie objavu vyvíjajú. Aká je pravda, sa všetci nakoniec dozvieme 3. až 7. decembra.


  • Milan Šimák
VIDEO Plus 7 Dní