Doba ľadová v Európe: Scenár z katastrofického filmu Deň po tom realitou!

Nová štúdia varuje pred kolapsom oceánskej cirkulácie, čo by severnú pologuľu uvrhlo v roku 2400 do doby ľadovej.

Dramatický nárast hladiny oxidu uhličitého v zemskej atmosfére by mohol viesť ku katastrofickému scenáru presne ako v holywoodskom trháku Deň po tom, kde sa po desivej búrke severná pologuľa sveta zmenila na ľadové kráľovstvo.

Podcenili riziko

Doterajšie klimatické modely predpovedali, že oceánsky prúd Atlantic Meriodional Overturning Circulation (AMOC) je stabilný napriek tomu, že oproti roku 1990 sa zdvojnásobila koncentrácia oxidu uhličitého v atmosfére, píše portál IBTimes. Nová štúdiá výskumníkov z Kalifornskej univerzity však hovorí o podcenení rizika.

Podľa nej by dramatický nárast hladiny oxidu uhličitého v zemskej atmosfére mohol viesť k zrúteniu prúdu Atlantického oceánu, o ktorom sa doteraz vedci domnievali, že bude schopný odolať.

Treskúca zima trápi celú Európu.
Treskúca zima trápi celú Európu.
TASR

AMOC je podľa novej štúdie v skutočnosti citlivejší ako sa predpokladalo a za 300 rokov sa má podľa modelu zrútiť. Klíma na severnej pologuli bude pripomínať dobu ľadovú. Že vám to niečo pripomína? Ako sa zdá, dej katastrofického filmu z roku 2004 Deň po tom nie je až takou fikciou.

O sedem stupňov menej

„AMOC nesie teplú vodu na sever, čo prispieva k miernej klíme vo Veľkej Británii a v severozápadnej Európe. Oslabením či zrútením obehu sa tento transport tepla zastaví a určite prinesie výrazné ochladenie a chladnejšie zimy v týchto oblastiach,“ uviedol autor štúdie Wei Liu. Povrchová teplota vzduchu v severozápadnej Európe by mohla klesnúť až o 7 stupňov Celzia.

Ilustračné foto, Matej Kalina

Scenár obzvlášť chladnej Európy sa objavuje v posledných rokoch čoraz častejšie. Oslabená činnosť AMOCo prúdu sa prejavila v rokoch 2009-10 a 2010-11 obzvlášť chladnými zimami v Európe. O destabilizácii oceánskeho prúdu od začiatku 20. storočia existujú aj dôkazy v podobe výrazného vzostupu hladiny morí.

Kruté mrazy zažívame aj aktuálne. V slovenskej obci Oravská Lesná namerali včera -35,2 °C. Kruto nízke teploty si vyberajú svoju daň v celej Európe aj Amerike. Chlad zužuje aj inak slnečné miesta. Spoje sú presmerované, rušené alebo meškajú. Na juhu Talianska nešli deti do školy, napadol tam meter snehu. Mráz si už vyžiadal desiatky obetí. V Poľsku, kde tiež klesajú teploty pod dvadsať stupňov pod nulou zomrelo na podchladenie už 65 osôb.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček