Dokázané! Na tieto štyri choroby probiotiká naozaj fungujú

Ak vážite sedemdesiat kíl, päť kilogramov si môžete odpočítať. Netvorí ich tuk, ale baktérie.

Zdravý človek nosí tri až päť kíl takéhoto nákladu. Jednou z najhorúcejších tém v medicíne sú miliardy baktérií a kvasiniek v črevnom trakte človeka. Je teda pochopiteľné, že probiotiká a potraviny, ktoré ich obsahujú získavajú stále väčšiu pozornosť.

Zatiaľ čo ľudia sú probiotikami nadšení a kupujú ich na kvantá, mnohí lekári o nich nie sú takí presvedčení, lebo im chýbajú medicínske dôkazy. Výsledky mnohých štúdií sú mätúce, niektoré nájdu benefit, iné tvrdia, že si ich kupujete zbytočne.

Prírodné probiotiká začínajú byť populárnejšie ako tie v tabletkovej podobe.
Prírodné probiotiká začínajú byť populárnejšie ako tie v tabletkovej podobe.
alpro

Tabletkové probiotiká sa dajú v dnešnej dobe nahradiť prírodnými surovinami. Foto: alpro

Tieto štyri zdravotné problémy, by však mali probiotiká určite vyriešiť.

Hnačka spôsobená antibiotikami

Každý tretí človek dostane ako dôsledok užívania antibiotík hnačku. U detí aj dospelých sú jasné dôkazy toho, že probiotiká v tom zabránia. Obnovia črevnú mikroflóru a zásobia tráviaci trakt baktériami, ktoré antibiotiká vyzametali.

Podľa pediatra Allana Walkera, profesora pediatrie na Harvard Medical School črevu trvá veľmi dlho, kým sa dostane do normálneho stavu, preto by ste mali užívať probiotiká ešte mesiac po dojedení antibiotík. Najlepšie vám pomôžu kmene Saccharomyces boulardii a Lactobacillus GG.

Prírodné probiotiká začínajú byť populárnejšie ako tie v tabletkovej podobe.
Prírodné probiotiká začínajú byť populárnejšie ako tie v tabletkovej podobe.
alpro

Medzi probiotickými preparátmi sú obľúbené rôzne nápoje. Foto: alpro

Detské infekčné hnačky

Každé dieťa do troch rokov dostane obávaný rotavírus a mnoho detí kvôli nemu skončí v nemocnici na infúziách. Výskumy ukazujú, že probiotiká pomáhajú deťom zničiť tento nepríjemný vírus. Napríklad Lactobacillus GG skráti liečbu malého pacienta asi o jeden deň.

Zápalové ochorenie čreva

Ulcerózna kolitída je chronické zápalové ochorenie čreva, ktoré sa prejavuje bolesťami, chudnutím, hnačkami a krvavou stolicou. Výsledky štúdie sú jednoznačné. Keby pacienti užívali preventívne každý deň Escherichia coli Nissle a VSL # 3, či je probiotikum obsahujúce osem bakteriálnych kmeňov, môžu mať od príznakov choroby pokoj pol roka aj rok.

Helicobacter pylori

Má ho každý druhý človek. Môže spôsobovať zápaly žalúdka, vredy, dokonca nádory. Väčšina nakazených pacientov nemá príznaky. Keď vám zistia Helicobactera, dostanete antibiotiká a takzvané inhibítory protónovej pumpy. Je to liečba, ktorá môže trvať mesiac aj viac a nie je úspešná na sto percent. Keď si k tabletkám pridáte aj probiotiká, zničíte helicobactera spoľahlivejšie a rýchlejšie.

Vianočné tipy na darček