Dramatický zápas o život nenarodenej Sašky. Prečítajte si, čo musel spraviť lekár, aby prežila

Najkrajšie obdobie v živote Kataríny sa zmenilo na peklo. V piatom mesiaci tehotenstva sa dozvedela, že jej dieťa zúfalo bojuje o život, kvôli anémii, ktorú dostalo. Jediná šanca na záchranu bola transfúzia krvi dieťaťu v maternici. U tých, ktorí sú už na svete je to bežná vec. Ale ako dostať krv do polkilového telíčka? Pred rodičmi aj lekármi stála ťažká voľba.

Vďaka za zvedavosť

Katarína sa dozvedela, že jej malé dieťa zúfalo bojuje o život len vďaka tomu, že jej doktor na bežnej tehotenskej prehliadke spravil ultrazvuk. “Bola som strašne zvedavá na pohlavie dieťatka, chcela som vedieť, či Timkovi a Klaudii pribudne brat, alebo sestrička.” Lekár urobil ultrazvuk.

Spokojná rodinka: Katarína so Saškou, Kristínka, Timko a manžel Peter
Spokojná rodinka: Katarína so Saškou, Kristínka, Timko a manžel Peter
Martina Utešená

“Tak čo to bude? Vidíte pohlavie?,” pýtala sa. On len s vážnou tvárou vyšetroval dieťa v maternici až nakoniec prehovoril. “Vaše dieťa má tekutinu v bruchu, ktorá tam nemá byť. Objednajte sa čo najskôr k doktorovi Grochalovi do Martina,” povedal. “ A pohlavie?” opýtala sa Katarína, ktorá v tej chvíli vôbec netušila, s akým problémom bojuje jej nenarodené dieťa. “To teraz vôbec nie je podstatné,” odpovedal. Roztĺklo sa jej srdce. Toto dieťa má veľký problém.

Dieťa v kritickom stave

Malé telíčko bolo opuchnuté, v brušnej dutine, v okolí srdca a pľúc sa mu hromadila tekutina. Prietoky krvi v mozgu ukázali vážne podozrenie na anémiu. Kataríne došlo, prečo poriadne necítila pohyby dieťaťa. Nevládalo ju kopať, pomaly umieralo. Situáciu bolo treba okamžite riešiť. “To, čo som pacientke navrhol ja, síce dávalo šancu na vyliečenie jej dcéry, ale transfúzia krvi plodu je zákrok, ktorý ani na svete nikto nerobí bežne,” povedal doktor František Grochal z Centra prenatálnej ultrazvukovej diagnostiky v Martine. Zákrok mal robiť lekár, ktorý už operáciami v maternici zachránil veľa detí bez šance. Ale transfúziu krvi plodu v maternici robil len raz. A dieťa zomrelo.

Odborník na fetálnu medicínu: Vladimír Ferianec sa špecializuje na operácie plodov v maternici
Odborník na fetálnu medicínu: Vladimír Ferianec sa špecializuje na operácie plodov v maternici
Matej Kalina

"Prvý plod, ktorý dostal transfúziu žiaľ umrel. Do rúk som ho dostal v ťažkom stave, tak sme zákrok skúsili ako jedinú možnosť. To dieťa nás ale veľa naučilo. Vedeli sme, akú krv preňho pripraviť a ako ju podať," povedal Vladimír Ferianec z II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky LF UK a UNB. Katarína mala v hlave jasno. Ide do toho. “Povedala som mužovi, že to musíme aspoň skúsiť, aby nás to netrápilo, že sme to nechali len tak plávať.Ja som mala pocit, že to bábo vo mne je silné, len mu treba doliať benzín, aby sa naštartovalo.”

Neistý úspech

Lenže ten "benzín" nebolo ľahké zohnať. Krv pre plod v maternici- také niečo oficiálne neexistuje. Lekárovi dalo veľa námahy zohnať takú, ktorá ho neohrozí. Siahol pri krvi určenej pre malých onkologických pacientov.

Transfúzia krvi: Vladimír Ferianec ju robil dvakrát v živote
Transfúzia krvi: Vladimír Ferianec ju robil dvakrát v živote
Vladimír Ferianec

Potom musel vyriešiť otázku kam ju podať? Do pupočníka? Do brucha? Rozhodol sa, že ju dieťaťu podá na obidve miesta. Malá Saška prvú transfúziu prežila a o dva dni už veselo kopala svoju mamu. Mohol by to byť pekný koniec príbehu, ale vírus v malom telíčku stále koloval a opäť začal zabíjať jednu červenú krvinku za druhou. Dieťatko súrne potrebovalo druhú transfúziu. Lekár bol pripravený, ale Katarína už nevládala...

To, ako sa skončil boj o život malej Alexandry sa dočítate v najnovšom čísle časopisu Plus 7 dní.