Poriadna hrozba: Počas El Niňa Ekvádor, Peru i Čile spravidla bojujú so záplavami.

El Niňo môže priniesť smrtiace extrémy počasia a drahšie potraviny

Keď teploty povrchových vôd vo východnom Tichomorí stúpnu o viac ako štyri stupne nad normál, svetovou klímou to dokáže poriadne zamávať.

Horúčavy, suchá na jednom konci sveta, záplavy na druhom. A desaťtisíce ľudských obetí. Takto sa do histórie zapísal mimoriadne silný El Niňo z rokov 1997 a 1998.

Klimatický fenomén sa vtedy dostal do titulkov tlače aj každodenných rozhovorov. V nasledujúcich mesiacoch by sa podobný scenár mohol zopakovať.

Už je späť

„Viete, aký je rozdiel medzi manželkou a uragánom El Niňo? Žiadny - obaja prichádzajú ako ľahký vánok a keď odchádzajú, odnášajú so sebou autá aj domy.“ Aj takéto prejavy ľudovej tvorivosti inšpiroval El Niňo z rokov 1997 a 1998.

Vtip je však z terminologickej stránky mimoriadne nepresný. El Niňo, čo v španielčine znamená chlapec, či dokonca Ježiško, nie je totiž žiadny uragán.

„El Niňo je teplou fázou takzvanej južnej oscilácie El Niňo. Je to prirodzený jav, ktorý zahŕňa kolísanie povrchovej teploty v rovníkovej časti Tichého oceánu,“ vysvetľuje pre PLUS 7 DNÍ klimatológ SHMÚ Pavel Šťastný.

Počas El Niňa sa prehriate vody západného Pacifiku presúvajú k pobrežiu Južnej Ameriky, kde je vlhko a teplo, zatiaľ čo v juhovýchodnej Ázii panuje horúce suché počasie.

„El Niňo má svoje dvojča, La Niňu, takzvanú chladnú fázu. Tá sa prejavuje jazykom studenej povrchovej vody oceánu, tiahnucim sa od brehov Južnej Ameriky na západ. Pri brehoch Južnej Ameriky je vtedy chladno,“ dodáva odborník.

Fázy sa striedajú v približnom cykle tri až osem rokov, pričom sme v súčasnosti už vo fáze El Niňo. Koncom mája bola totiž teplota povrchu vody tropického Tichomoria 1,1 až 2,6 stupňa Celzia nad normálom.

Hroziace katastrofy

Možno sa pýtate, ako obyčajná prehriata voda môže napáchať veľkú skazu. Najmä, keď fenomén nie je nič výnimočné a opakuje sa v pravidelných časových intervaloch. Tak to budete prekvapení. Veľa totiž závisí od intenzity prehriatia.

V posledných niekoľkých cykloch sme boli svedkami miernejších fáz El Niňa. Keď však teploty povrchových vôd vo východnom Tichomorí stúpnu o viac ako štyri stupne nad normál, ako to napríklad bolo v septembri 1997, svetovou klímou to dokáže poriadne zamávať.

Viac teplej vody spravidla znamená viac zrážok. V rokoch 1997 až 1998 si napríklad záplavy v Číne, Ekvádore a Peru vyžiadali vyše desaťtisíc obetí, o materiálnych škodách nehovoriac.

Naopak, v Austrálii a častiach juhovýchodnej Ázie hrozia suchá a s nim súvisiace požiare. Zďaleka to nie je iba hudba minulosti. Podľa niektorých amerických meteorológov práve súčasná fáza El Niňa by mohla patriť medzi silné. Nevylučuje to ani Pavel Šťastný, aj keď je pri predpovediach obozretný.

Najnovšie predpovede predpokladajú, že súčasné podmienky El Niňa sa udržia počas leta a s veľkou pravdepodobnosťou zotrvajú aj zvyšok roka 2015.

Jednotlivé predpovedné modely však dávajú veľký rozptyl v mohutnosti tohoročného El Niňa, čiže v predpovedaných anomáliách teploty povrchu oceánu. Takže nemôžeme vylúčiť ani výskyt veľmi silného El Niňa, no pravdepodobný je skôr jeho mierny prejav,“ upozorňuje.

Drahšie potraviny

Čo nám teda hrozí, ak by sme sa predsa len dočkali silného El Niňa? „Vo všeobecnosti môžeme povedať, že čím ďalej od oblasti výskytu El Niňa leží daný región, tým menej ho tento fenomén ovplyvňuje. Prirodzene, najväčšie dôsledky badať v trópoch. Viac je ovplyvnená Severná Amerika ako Európa a stredné a vyššie zemepisné šírky ázijského kontinentu,“ vysvetľuje klimatológ.

Podľa niektorých jeho západných kolegov by sme sa na starom kontinente mohli dočkať suchšej a chladnejšej zimy. Aj oni však jedným dychom pripúšťajú, že takáto predpoveď vôbec nie je spoľahlivá, keďže počasie u nás oveľa viac ovplyvňujú iné faktory. Na druhej strane El Niňu len tak neunikneme.

Každé spomenutie tohto javu sa premieta do nárastu cien viacerých poľnohospodárskych komodít na svetových trhoch. Napríklad v roku 1997 počas piatich mesiacov vyskočila cena kávy o stošesťdesiat percent.

Najteplejší rok

Silný El Niňo by mohol prehovoriť aj do vášnivých diskusií o globálnom otepľovaní. V posledných dvoch desaťročiach sa priemerné ročné teploty síce udržiavajú na rekordnej úrovni, ale ich nárast sa v skutočnosti dosť výrazne spomalil. Pritom objem skleníkových plynov v atmosfére neustále stúpa.

Skupiny, ktoré spochybňujú existenciu klimatických zmien zapríčinených činnosťou človeka, s obľubou používajú tento argument, aby dokázali, že všetko to strašenie globálnym otepľovaním je účelové a prehnané.

Ako s tým všetkým súvisí klimatický fenomén v Tichomorí? Podstatne - veľká časť najteplejších rokov za posledné dvadsaťročie bola spojená s El Niňom. Dá sa preto predpokladať, že silný El Niňo by poriadne vystrelil globálne teploty a jasne naznačil, že spomalenie otepľovania bolo len dočasné.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].