Dym, čo nepáchne: A azda ani neškodí. Na rozsudok nad elektronickou cigaretou si ešte nejaký čas počkáme.

Elektronické cigarety: Sú naozaj zdravšie?

Pri náplniach elektronických cigariet chýba dôsledná regulácia. Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že v nich môže byť čokoľvek.

Nie je to tak dávno, čo bola cigareta synonymom úspechu. Z obrazoviek televízorov na nás dymili filmové hviezdy, z bilbordov nás tvrdými pohľadmi šacovali kovboji s marlborkami medzi zubmi. Reklamy dokonca tvrdili, že cigarety čistia zuby či zmierňujú kašeľ. Kto nefajčil, akoby ani nebol. Biznis s ľudskou závislosťou stále vynáša, doba sa však zmenila. Fajčiari sa čoraz viac dostávajú na okraj spoločnosti.

Vykázaní z kancelárií, vlakov, reštaurácií, na letiskách ich zatvárajú do sklenených akvárií, stali sa nežiaducimi páchnucimi elementmi a výrazným odsávačom peňazí zo zdravotníctva. Dostáva sa im jediného odporúčania: „Prestaňte fajčiť!“ Lenže ako?

Chýba regulácia

Pred ôsmimi rokmi v Číne uzrela svetlo sveta prvá elektronická cigareta a krátko nato sa dostala aj k nám. Nová metóda inhalovania nikotínu ponúkla šancu miliónom fajčiarov, ako menej škodiť sebe i okoliu.

E-cigareta totiž na produkciu „dymu“ nepotrebuje proces horenia, ktorým sa do tela uvoľňuje množstvo kancerogénnych látok z tabaku, papiera či lepidla. Navyše para, ktorú fajčiar vyfukuje, nesmrdí a podľa výrobcov je celkom neškodná. E-cigareta sa však stala problémom, s ktorým si európske krajiny nevedia rady. Jedny ju zakazujú, iné dávajú ako zdravotnícku pomôcku do lekární a ostatné, vrátane našej, ju prosto zaradili na úroveň štandardných cigariet. So všetkými obmedzeniami, ktoré k tomu patria.

Za sedem rokov, čo je na našom trhu, žiadny zo slovenských výskumných ústavov nepotvrdil ani nevyvrátil jej možnú škodlivosť. „Máme k dispozícii zahraničné testy výrobkov, ktoré predávame. Potvrdzujú ich zdravotnú neškodnosť.

K tomu máme množstvo certifikátov. Preto si vyslovene želáme istú koordináciu zo strany štátu a kontrolu toho, čo sa u nás predáva. Rôzne napodobeniny cigariet či náplne nespĺňajúce zákonné normy totiž naozaj môžu byť nebezpečné,“ hovorí Peter Grofič z firmy, ktorá sa zaoberá dovozom elektronických cigariet a náplní. Elektronická cigareta sa nevyrába ako farmaceutická pomôcka a nie je určená ani na odvykanie od fajčenia. Hoci aj vďaka nej mnoho ľudí s týmto zlozvykom naozaj prestalo.

Podľa štatistík sú jej najčastejšími konzumentmi ľudia od tridsať do päťdesiat rokov.

Niektoré svojím tvarom verne pripomínajú klasickú cigaretu, iné sú skôr akýmisi tankermi, ktoré „vapera“ doslova zakryjú parou. Možno v nich znižovať obsah nikotínu či pridávať do nich rôzne príchute. „Nerozumiem postoju principiálneho odmietania tejto alternatívy a pripadá mi to ako nezachrániť topiaceho len preto, aby si neodrel kolená,“ pokračuje Grofič.

Lepšia voľba?

Bývalý prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) Peter Lipták elektronickú cigaretu prijíma ako inhalátor nikotínu a oceňuje na nej, že popri uspokojovaní závislosti kompenzuje aj istú behaviorálnu zložku fajčenia. Tvarom pripomína cigaretu a užíva sa podobne. „Psychickú závislosť nerieši, ale týmto inhalovaním neprijímame do tela kancerogény a ďalšie škodlivé látky ako z klasickej tabakovej cigarety. Pretože za rakoviny a cievne ochorenia je zodpovedný práve horiaci tabak!“ On sám má niekoľko pacientov, ktorí vďaka e-cigarete prestali fajčiť. „Pre človeka, ktorý je dostatočne motivovaný, je elektronické inhalovanie nikotínu veľmi účinnou cestou, ako sa tohto zlozvyku zbaviť,“ pokračuje.

Samozrejme, nepopiera, že nikotín je návyková psychoaktívna droga, ktorá môže spôsobovať srdcovo- cievne choroby, dehydratáciu či impotenciu. Na druhej strane výskumy naznačujú, že tiež zlepšuje pamäť, koncentráciu a priaznivo pôsobí pri liečbe Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. „Bagatelizovať jeho nepriaznivé pôsobenie na organizmus by však nebolo dobré,“ upozorňuje lekár.

„Aby sa nám nestalo, že e-cigaretu začnú používať mladí ľudia, ktorí by normálne fajčiť nezačali.“ Odborník sa viac obáva náplní, ktoré sa na našom trhu objavujú. Hoci tie originálne obsahujú informáciu o zložení, chýba mu kontrola Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ktorý by potvrdil ich neškodnosť. Je to predsa chemický roztok, ktorého výpary takzvaní vaperi v hojnom množstve inhalujú a či už je zaradený medzi liečivá, alebo nie, jeho účinky by mali byť preverené.

Na testy však údajne niet peňazí. „Viete, na Slovensku sa ťažko robia zmysluplnéprotifajčiarske programy, pretože financie odvedené ako spotrebná daň za cigarety sa strácajú v štátnom rozpočte.

V normálnych krajinách sa používajú na liečenie fajčiarov a na prevenciu,“ uzatvára Peter Lipták. Podľa informácií z Úradu verejného zdravotníctva prúdi zo spotrebnej dane na cigarety do štátnej kasy zhruba pol miliardy eur, na liečbu ochorení spôsobených fajčením ide polovica.

Najschodnejšia cesta

Ani hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pneumológiu a ftizeológiu Marta Hájková nepopiera, že hlavnou príčinou vzniku onkologických chorôb je horiaci tabak, zároveň však upozorňuje na nedostatok skúseností s elektronickou cigaretou. Sama bola do tridsiatky fajčiarka a prešla peklom odvykania. Podľa nej je masívny boj proti fajčeniu pochopiteľný.

Tridsať rokov sa totiž vo svojej práci stretáva s tými najťažšími pľúcnymi ochoreniami, za ktoré môže práve fajčenie. „Nepoznám alternatívu, ako fajčiť zdravšie,“ hovorí. „Všetko, čo irituje dýchacie cesty a spôsobuje patologickú reakciu na určité častice, nech ich pomenujeme akokoľvek, je zlé a má svoje následky pre fajčiara do budúcnosti. Čo sa týka elektronických cigariet, čas ukáže. Z dostupných alternatív mi v súčasnosti vychádzajú najmenej zlé, ak teda o alternatívach uvažovať musíme.“

Rovnaké obmedzenia

Elektronická cigareta je relatívne nový produkt a ani samotní užívatelia nevedia, čo fajčia. „Sú krajiny, kde má e-cigareta priznaný status liečiva a aj preto to treba brať vážne. Tomu ja celkom nerozumiem.

Aj obyčajný liek na chrípku musí prejsť mnohými klinickými testmi. Tento výrobok žiadnymi klinickými testmi neprešiel a je zaujímavé, že ho také vyspelé krajiny ako Holandsko či Rakúsko ponúkajú len tak v lekárňach. Nepokladám to za zodpovedné riešenie,“ vysvetľuje Róbert Ochaba z Úradu verejného zdravotníctva SR.

Je presvedčený, ako nakoniec aj predajcovia či konzumenti, že treba vedieť, čo vdychujeme, aké to má škodlivé následky a za akých podmienok to môžeme užívať. „To dnes užívatelia ani odborníci z oblasti medicíny nevedia, pretože existuje množstvo variantov náplní a rozbor ich obsahu by bol finančne náročný,“ tvrdí.

Na svete sú len čiastkové štúdie, neexistuje však normalizovaná metóda ISO, ktorá by určovala, ako škodliviny vo výparoch e-cigariet merať. Okrem toho sa stanoviská odborníkov odlišujú.

„Napríklad analýza Amerického úradu na kontrolu potravín a liečiv (FDA) podrobila skúškam náplne a zistila, že obsahujú kancerogénne látky a propylénglykol, ktorý sa používa do nemrznúcich zmesí. Iné štúdie zase škodlivé látky popierajú.

Na Slovensku neexistuje žiadna regulácia a v ampulách sa môže nachádzať prakticky čokoľvek.“ Hneď však dodáva, že vie o požiadavkách poctivých obchodníkov, aby štát určil podmienky na predaj, a kontroly by uvítali.

„S tým ešte budeme mať čo robiť. V súčasnosti čakáme na rozhodnutie Európskej komisie, či budú e-cigarety zakázané, o reguláciu sa postarajú jednotlivé krajiny alebo sa budú pravidlá jednotne určovať pre celú EÚ.“

Drahé analýzy?

Ak by e-cigarety skutočne škodili menej a hlavne, ak ich výpary nespôsobujú smrteľné choroby, ušetrili by sa obrovské finančné prostriedky na liečbu fajčiarov. Kameňom úrazu sú teda chýbajúce slovenské výskumy, ktoré by spotrebiteľov o ich účinkoch informovali. Takúto analýzu si pritom objednal český časopis pre jedinú reportáž.

Výsledky laboratória Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe (VŠCHT) ukázali, že v náplniach ani v ich výparoch, s výnimkou nikotínu, sa nenašli žiadne zdraviu škodlivé látky. Oslovili sme toto laboratórium a dozvedeli sme sa, že kompletná chemická analýza jednej náplne elektronickej cigarety a jej výparov stojí 3 500 českých korún, teda okolo 136 eur.

Skutočne horibilná čiastka v porovnaní s miliardami, ktoré tečú do štátnej kasy prostredníctvom dane z tabakových výrobkov. „Analýzami pre rôznych dovozcov náplní z Číny i Veľkej Británie sa zaoberáme minimálne rok,“ hovorí vedúci laboratória hmotnostnej spektrometrie VŠCHT v Prahe Ivan Víden a dodáva, že v niektorých náplniach sa našli aj zdraviu škodlivé látky. Ich názvy odmieta uviesť.

„Problémom môže byť samotný propylénglykol, ktorého dostávajú fajčiari touto formou do tela veľké množstvá a hoci je to neškodná látka používaná aj v liekoch či žuvačkách, nikto nevie, čo jeho inhalovanie môže spôsobiť napríklad po dvadsiatich rokoch. V každom prípade sú e-cigarety šetrnejšie a škodia omnoho menej ako klasické tabakové.“

Elektronická cigareta

V roku 2003 s ňou prišiel čínsky lekárnik Hon Lik. Jeho otec zomrel na rakovinu pľúc a predtým ho lekárnik nedokázal odhovoriť od fajčenia. Preto sa rozhodol, že svetu ponúkne bezpečnejší spôsob užívania nikotínu.

Po úspešnom uvedení na trh v Číne a Ázii v roku 2004 sa začali e-cigarety predávať v značnom množstve na internete a zakrátko prenikli do celého sveta. Na Slovensku sa začala elektronická cigareta v malom počte objavovať okolo roku 2007. Ako to celé funguje: Batéria napája žeraviace teliesko - atomizér. Ten zahrieva náplň v tube pri teplote od 45 do 65 stupňov Celzia a premieňa ju na paru, ktorú „vaper“ inhaluje. Je to proces, pri ktorom nedochádza k horeniu ani k tleniu.

E-cigareta verzus tabaková cigareta

Pri elektronickej cigarete nedochádza k horeniu, čím sa neuvoľňujú kancerogénne látky spôsobujúce ťažké ochorenia. Hoci sú prvotné náklady na cigaretu vyššie - cena značkových sa začína zhruba na 40 eurách -, následné užívanie prináša výraznú úsporu. Napríklad 10-mililitrová náplň s podielom 18 miligramov nikotínu na mililiter zodpovedá kartónu klasických cigariet a vyjde vás na 4 až 11 eur.

Hoci na ňu platia obmedzenia ako na tabakovú, fajčenie doma vôbec necítite, zbavíte sa zápachu prstov, oblečenia i žltých zubov. U mnohých ľudí vedie e-inhalovanie k znižovaniu obsahu nikotínu až k úplnej abstinencii.

Klasická cigareta má pre fajčiara dve podstatné „výhody“. Má chuť, na ktorú je zvyknutý, a nemusí nič montovať, nič dopĺňať. Stačí platiť a fajčiť. Za to do seba dostáva 43 druhov rakovinotvorných látok, 60 druhov potenciálnych rakovinotvorných látok, látky spôsobujúce genetické mutácie, alergény, toxické zlúčeniny...

  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].