FOTO 10 najkrajších vesmírnych záberov: Slnečný kúpeľ Saturnu aj úchvatná medzihviezdna hmlovina

Prinášame vám 10 unikátnych fotografií súvisiacich s výskumom kozmu, ktoré sa astronómom, sondám a observatóriám podarili v uplynulom roku

Prelomová

V apríli sa spoločnosti SpaceX vôbec prvýkrát podarilo pristátie prvého stupňa rakety Falcon 9 na špeciálnej plošine v mori. Spoločnosť chce znížiť náklady na vesmírne štarty ich recyklovaním.

Prelomová
Prelomová
SpaceX

Modrá bublina

V strede tohto unikátneho záberu z 22. februára sa nachádza Wolfova-Rayetova hviezda WR 31a, vzdialená od nás 30 000 svetelných rokov. Modrú medzihviezdnu Wolfovu-Rayetovu hmlovinu okolo nej tvorí prach, vodík, hélium a ďalšie plyny. Šíri sa rýchlosťou 220 000 km/h.

Modrá bublina
Modrá bublina
ESA/Hubble & NASA

Taliansko z vesmíru

Záber spravil jeden z členov Expedície 49 približne v polovici septembra. Najjasnejšie miesto na obrázku je mesto Neapol, v popredí je ruská raketa Sojuz.

Taliansko z vesmíru
Taliansko z vesmíru
NASA

Slnečný kúpeľ

Slnečné svetlo zalieva severný pól Saturnu, tmavšie sa javia tie oblasti, kde je oblačnosť nižšie. Fotku spravila v polovici septembra 2016 sonda Cassini.

Slnečný kúpeľ
Slnečný kúpeľ
NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Iný Mars

Väčšinou sa zdôrazňuje podobnosť Marsu a Zeme, táto fotka však zachytáva iný a cudzí Mars. Na južnom póle sa vyskytujú aj oblasti pokryté suchým ľadom, teda oxidom uhličitým v pevnom skupenstve, ktorý sa na Zemi prirodzene nevyskytuje.

Iný Mars
Iný Mars
NASA/JPL-Caltech/University of Arizona

Cuzinec v cudzom svete

Curiosity koncom októbra skúmala na Marse pomocou laserových impulzov meteorit Egg Rock vo veľkosti golfovej loptičky.

Cuzinec v cudzom svete
Cuzinec v cudzom svete
NASA/JPL-Caltech/MSSS

Supermesiac

Takto vychádzal poza raketu Sojuz na kazašskom kozmodróme Bajkonur v polovici novembra. Raketa bola pripravená pre trojicu kozmonautov smerujúcich k ISS - tvorili ju Thomas Pesquet, Peggy Whitsonová a Igor Novitskij.

Supermesiac
Supermesiac
NASA/Bill Ingalls

Vesmírne oko

Astrofotografovi Johnovi Chumackovi sa v októbri minulého roka podarilo odfotiť najbližšiu a zároveň najjasnejšiu hmlovinu Slimák. Je od nás vzdialená 650 rokov.

Vesmírne oko
Vesmírne oko
galacticimages.com

Kozmické reflektory

Tento zvláštny záber Hubblovho teleskopu z 29. augusta zachytáva Alfu Centauri A a Alfu Centauri B v súhvezdí Centaurus, vzdialenom od nás len 4,3 svetelného roka.

Kozmické reflektory
Kozmické reflektory
ESA/Hubble & NASA

Ríša galaxií

Kopa galaxií v Panne ich obsahuje približne 1 300. Jednou z nich je NGC 4388, na obrázku, vzdialená od nás 60 miliónov svetelných rokov. Takto ju 5. decembra nasnímal Hubblov vesmírny teleskop.

  • red
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček