Mozgovú príhodu odhalí nový test.

Fantastickí slovenskí chirurgovia: Paralyzovaných pacientov môžu postaviť na nohy špeciálnym zákrokom!

Je to len jeden úspešný experiment, alebo skutočná nájdej pre tisíce pacientov, ktorých pripravila o pohyb mŕtvica? Američanom z Nemocnice v Clevelande sa podaril husársky kúsok. Postavili na nohy pacientku, ktorá po mŕtvici ochrnula na celú ľavú polovicu tela. Nedokázala pohnúť nohou, ani rukou a dnes chodí. Síce s barlami, ale úspešne. Pomohla jej hĺbková stimulácia mozgu, ktorá je novou nádejou pri takejto paralýze. 

Chodí

Krvácania do mozgu sa každý bojí. Vyrobí na Slovensku najviac invalidov. Nie je to ani cukrovka, ani obezita, ale cievna mozgová príhoda. Krvácanie do mozgu, alebo naopak upchatá cieva ktorá spôsobí nedokrvenie môže poškodiť mozog už navždy. Jedinou terapiou je rehabilitácia. Nič viac medicína nemala. Až doteraz. Američania vyskúšali stimulovať mozog 58 ročnej Judy Slater, ktorá nepohla polovicou tela. Operovali ju pred tromi týždňami a dnes chodí. Postupne jej chcú doktori znižovať dávky elektrických impulzov a skúšať, či to dokáže sama.

Nová liečba?

Pacientkin úspech doktorov nabudil. Chcú spustiť klinickú štúdiu, do ktorej zavolajú ďalších pacientov. Úspech by mohol rozhodnúť o nevej liečebnej metóde, ktorá sa môže rýchlo dostať aj k nám. Hĺbkovú mozgovú stimuláciu robia totiž aj naši doktori pri Parkinsonovej chorobe.

Úspešný zákrok

Pri hĺbkovej stimulácii zavedú chirurgovia pacientovi do tela neurostimulátor, ktorého elektródy vedú priamo do mozgu. Stimulátor vysiela do špecifických centier mozgu presne kontrolované elektrické impulzy, ktoré ovplyvňujú koordináciu pohybu a svalov. Pacientom s Parkinsonovou chorobou, ktorým by už nepomohli žiadne lieky tak stimulátor pomôže koordinovať pohyb aj reč.

Operáciu robia tri nemocnice na Slovensku a lekári s ňou majú dosť skúseností. Ak by liekové agentúry povolili túto chirurgiu aj pre pacientov po mozgovej mŕtvici, naši doktori by na to boli pripravení. Cievna mozgová príhoda dočasne pripúta na lôžko 18 tisíc Slovákov ročne.