V prsníku so silikónom môže vzniknúť zhubný nádor.

Fanúšičky silikónov sa húfne zbavujú umelých pŕs. Boja sa rakoviny

Pacientky so silikónmi môžu dostať lymfóm prsníka, na ktorý sa aj zomiera. Už roky túto tému na vedeckej úrovni potichu riešili onkológovia a odborníci v plastickej chirurgii.

Na svete si zväčšilo prsia silikónmi asi šesť miliónov žien. Pravdepodobnosť, že dostanú nový typ rakoviny, je nižšia ako šanca, že umrú po páde zo stoličky alebo z postele.

Napriek tomu niektoré pacientky v zahraničí podliehajú panike a chcú ísť opäť pod nôž. Je na to dôvod? Kto má najväčšie riziko dostať rakovinu do silikónového prsníka? Ako často chodiť na prehliadky, aby ste boli v bezpečí?

Je to vonku

Pacientky so silikónmi môžu dostať lymfóm prsníka, na ktorý sa aj zomiera. Už roky túto tému na vedeckej úrovni potichu riešili onkológovia a odborníci v plastickej chirurgii. Pozbierali prípady z celého sveta. Zisťovali, ako doktori liečili choré ženy aj ako dlho po terapii mali pacientky s rakovinou pokoj. Prišli k záverom, ktoré v posledných mesiacoch obleteli celý svet a spôsobili paniku.

Približne šesťdesiat žien, ktoré v minulosti podstúpili silikónovú operáciu pŕs, ochorelo na špecifický typ rakoviny priemerne do deviatich rokov od zákroku. Mnohé prešli chemoterapiou a rádioterapiou, zopár prišlo o svoje prsia. Minimálne štyri zomreli.

Nikto nevie povedať, čo chorobu spôsobí ani kto ju môže dostať. Ak sú na vine samotné implantáty, ťažko povedať, ktorý typ je najrizikovejší. Ženy dostali rakovinu z tých najdrahších aj z lacnejších.

Niektoré silikóny mali hladký povrch, iné texturovaný. Niektoré boli vyplnené sterilnou slanou vodou, iné silikónovým gélom. Neexistuje teda jedna značka alebo firma, ktorá by sa pod nový typ rakoviny podpísala.

Nová rakovina

Anaplastický veľkobunkový lymfóm asociovaný s prsníkovým implantátom. Tak znie nová diagnóza, pre ktorú lekári používajú skratku BIA-ALCL. Nie je to žiadna hrčka na prsníku. Rakovina spočiatku vôbec nezasahuje do prsného tkaniva ani okolitých orgánov.

„Okolo implantátu, rovnako ako okolo každého cudzieho predmetu, napríklad triesky v prste, sa každému človeku vytvorí väzivová kapsula. Jej bunky sa v niektorých prípadoch chorobne zmenia na nádorové T-lymfocyty,“ vysvetľuje plastický chirurg Drahomír Palenčár spôsob, ako jedna skupina pacientok so silikónmi príde k rakovine.

Druhá, omnoho väčšia časť chorých nemá rakovinu vo väzive okolo implantátu. Malígne bunky plávajú v tekutine medzi silikónom a kapsulou.

„V tomto medzipriestore sa niekedy vytvorí pás tekutiny, ktorá je v prvých mesiacoch po operácii normálna, ale po roku od plastického zákroku tam už nebýva. V nej môžu plávať nádorové bunky,“ hovorí doktor Palenčár z Kliniky plastickej chirurgie Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Sám ešte nemal pacientku s lymfómom po vložení silikónov. Tak ako všetci, aj on musí vychádzať len z odborných článkov, ktoré sa v poslednom čase množia. Rakovinu dostali zdravé ženy po estetickej operácii a menej často bývalé onkologické pacientky, ktoré podstúpili iba rekonštrukciu operovaného prsníka.

„Vôbec nevieme povedať, ktorá žena má vyššie a ktorá nižšie riziko tejto choroby. Podľa posledných informácií to vyzerá tak, že za tým môže byť genetická danosť žien, ale ešte to treba dokázať,“ povedal. Dobrá správa je, že rakovina lymfatického systému po silikónovej operácii nie je taká nebezpečná a ľahko sa dá liečiť.

Terapia bez onkológa

Samotný anaplastický veľkobunkový lymfóm nie je novinka. Lekári ho poznajú už roky. Diagnózu naháňajúcu strach už dostalo mnoho ľudí, ktorí nemali silikóny. Je to agresívna rakovina, ktorú zastaví len chemoterapia, niekedy v kombinácii s rádioterapiou aj transplantáciou krvotvorných buniek.

„Lymfóm u pacientok s implantátmi sa správa inak, ako by sme očakávali. Patrí medzi agresívne druhy, ale správa sa pomerne neagresívne,“ vysvetľuje Veronika Ballová z oddelenia klinickej hematológie a transfúziológie Národného onkologického ústavu v Bratislave.

„Podľa zahraničných kolegov vo väčšine prípadov pacientkam pomôže, ak im chirurg odstráni implantát. Potom už zväčša nepotrebujú ďalšiu liečbu,“ vysvetľuje.

„Keby k nám prišla žena s takýmito problémami, poslali by sme ju rovno k chirurgovi. Ak by sa choroba objavila aj na iných miestach, ako je kapsula silikónu, odporučili by sme aj chemoterapiu,“ uvažuje Veronika Ballová, ktorá sa špecializuje na liečbu lymfómov.

Ľahká rakovina?

Čím skoršie štádium nádoru, tým väčšia šanca na vyliečenie. Toto pravidlo platí aj pri silikónovej rakovine. Zo šesťdesiatich pacientok malo päťdesiat rakovinu len v okolí implantátu. Iba štyrom zistili lekári pokročilé štádium ochorenia.

Po vybratí silikónu a v mnohých prípadoch aj po onkologickej liečbe ich lekári intenzívne sledovali. Dožili sa priemerne dvanásť rokov, čo je pri rakovine vysoké číslo. Niektorým ženám sa choroba vrátila, iné boli dlho v poriadku. Zo štyroch pacientok, ktoré zomreli, mala jedna nádor len v tekutine okolo implantátu a tri v tkanivovej kapsule.

„Keďže nevieme na sto percent povedať, či tento typ rakoviny spôsobujú samotné implantáty a ktoré to sú, určite by som neodporučil pacientke s anaplastickým lymfómom okolo implantátu, aby si po vybratí jedného silikónu dala do prsníka iný druh. O tejto chorobe vieme naozaj veľmi málo, radšej by som bol opatrný,“ hovorí Drahomír Palenčár.

Na druhej strane podľa doktora nie je dôvod na preventívne vyberanie silikónov, ak je u ženy všetko v poriadku. „Stačí chodiť na kontroly,“ hovorí.

U rádiológa

Každá žena, ktorá si dá vložiť do prsníkov implantáty, by mala minimálne raz za dva roky zájsť na kontrolu k plastickému chirurgovi. „Aj pohmatom dokážeme zistiť, či sa okolo implantátu nevytvorila tekutina, alebo kapsula nezhrubla,“ vysvetľuje plastický chirurg.

Najlepšou metódou na odhalenie silikónového lymfómu je vyšetrenie ultrazvukom, na ktoré má žena nárok každé dva roky. Aj priemerný rádiológ vyšetrením veľmi rýchlo objaví podozrivú tekutinu okolo implantátu. Vtedy z nej treba zobrať vzorku. Ak v nej budú plávať nádorové bunky, implantát musí ísť von.

„Je dôležité, aby rádiológovia, gynekológovia a plastickí chirurgovia vedeli o tomto type lymfómu a aby na to pri vyšetrovaní žien mysleli. Rovnako dôležité je však aj to, aby ženy so silikónmi chodili na pravidelné kontroly aspoň raz za rok,“ tvrdí Veronika Ballová.

História silikónov

Prvé silikóny vznikli v Amerike pred päťdesiatimi štyrmi rokmi. Na území Slovenska začali chirurgovia dávať ženám implantáty ešte za socializmu. Potajomky ich vraj dovážali z Nemecka. Potom prišli československé implantáty, tvrdé ako volejbalová lopta.

Dnes na Slovensku ponúka silikóny osem dodávateľov. Operácie robia najmä súkromné centrá, ale aj štátne nemocnice. Implantáty sú čoraz sofistikovanejšie, vyzerajú prirodzenejšie a v tele vydržia dlhšie. Sú to však cudzorodé materiály, ktoré nemajú v tele čo robiť a organizmus sa k nim tak aj správa.

Podozrivé

Ak máte v tele silikónový implantát, neignorujte tieto signály:

● pripuchnutie prsníka ● náhla bolesť ● stvrdnutie pŕs ● začervenanie kože ● zmena tvaru spôsobená posunutím implantátu


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].