asdfm

Fiasko: Mali to byť prevratné novinky, stali sa z nich prepadáky

Galaxy Note 7 končí skôr, než sa stihol dostať do predaja, straty budú miliardové

Samsung Galaxy Note 7 koncom leta uvádzali s veľkou slávou. S obrovskou 5,7-palcovou uhlopriečkou, so špičkovým Super AMOLED displejom, s výkonným 8-jadrovým procesorom, operačnou pamäťou 4 GB a používateľskou 64 GB, rozšíriteľnou microSD kartami až do kapacity 256 GB sa mal stať najväčším konkurentom highendového iPhonu 7 a najmä jeho väčšieho súrodenca 7 Plus, ktorý na trh prichádzal o niečo neskôr.

Nebezpečný

Krátko po jeho uvedení sa objavili prvé informácie o tom, že s telefónom niečo nie je v poriadku. Niektorým používateľom sa začala extrémne prehrievať batéria a v ojedinelých prípadoch sa dokonca stalo, že telefón vzbĺkol. Týchto prípadov postupne pribúdalo. Keď začali pred jeho používaním oficiálne varovať aj mobilní operátori a v niektorých lietadlách si cestujúci museli vypočuť varovanie, aby tento model nechali z bezpečnostných dôvodov vypnutý počas celého letu, Samsung musel zareagovať.

Problémový smartfón stiahol z predaja a používateľom ponúkol bezplatnú opravu, prípadne výmenu. Stalo sa však niečo, čo nik nečakal - aj nové modely, ktoré mali byť bezpečné, trpeli rovnakým problémom. Batérie sa prehrievali a telefóny horeli. V médiách sa objavili nové fotografie zničených telefónov a dokonca zhorených áut. Pri nich majitelia ako príčinu opäť uvádzali vznietenie smartfónu.

asdfm
asdfm
Ali

Foto: Ali

Definitívny koniec

Samsung sa preto rozhodol pre bezprecedentný krok - svoju vlajkovú loď minulý týždeň opäť stiahol z predaja a tentoraz definitívne zastavil jej výrobu. Majitelia teraz môžu Note 7 vrátiť a dostanú naspäť peniaze alebo ho môžu vymeniť za iný model (Galaxy S7 alebo S7 edge) a cenový rozdiel im vyplatia.

Bezpečnostné varovanie platí aj pre Slovensko. Ondřej Koubek, PR manažér Samsung Electronics Czech and Slovak, uviedol: „Našou absolútnou prioritou je bezpečnosť našich zákazníkov. Preto všetkých majiteľov Galaxy Note 7 dôrazne žiadame, aby prestali tieto zariadenia používať, zálohovali si dáta a prístroj vypli...“ V USA dokonca Samsung posiela majiteľom Note 7 nehorľavé balíky, v ktorých ho môžu vrátiť - prepravcovia sa totiž boja prevážať ho.

Zastavenie výroby modelu Galaxy Note 7 je pre kórejskú spoločnosť určite katastrofou. A nejde pritom iba o pošramotenú reputáciu. Analytici odhadujú, že tento krok môže Samsungu priniesť obrovskú stratu vo výške približne 17 miliárd dolárov.

Kórejská spoločnosť odhadovala, že do konca roku z neho predá viac než 12 miliónov kusov. Zatiaľ bolo vyrobených niečo vyše 4 miliónov kusov a náklady na ich ekologickú likvidáciu výrazne prekročia miliardovú hranicu. Samsung zároveň stojí pred neľahkou otázkou, ako napraviť svoju pošramotenú povesť v predvianočnom čase, keď budú predaje kulminovať, a zároveň sa musí pomerne rýchlo rozhodnúť, či bude modelový rad Note pokračovať aj po súčasnom škandále, alebo z marketingového hľadiska uvedie nový model.

Samsung však nie je jediný, kto musel v posledných rokoch podobným problémom čeliť. Na nasledujúcej strane vám prinášame prehľad vybraných technologických faux pas za uplynulé roky.

Vianočné tipy na darček