Fotky i pramene vlasov: Čoskoro budete môcť poslať balík na Mesiac

Spoločnosť Astrobotic ponúka záujemcom možnosť poslať balíček na Mesiac. Čo všetko môže extravagantná zásielka obsahovať a koľko bude stáť?

Spoločnosť Astrobotic ponúka komukoľvek možnosť poslať drobnú zásielku na Mesiac, samozrejme, ak si za to primerane zaplatí. Nová služba sa volá MoonMail.

Spolupráca s NASA

Na prvý pohľad ide o bláznivú ponuku, stojí však za ňou pomerne seriózna firma, ktorá dokonca uspela v konkurze NASA a koncept jej pristávacieho mesačného modulu sa dostal do užšieho výberu, v rámci ktorého si americká vesmírna agentúra vyberie komerčného partnera na ďalšiu spoluprácu už len z troch návrhov. V hre sú ešte moduly od spoločností Masten Space Systems a Moon Express.

A čo si pod zásielkou na Mesiac možno predstaviť? V podstate malú kapsulu naplnenú ľubovoľným obsahom (ak, samozrejme, neohrozí bezpečnosť letu), ktorú následne odošlú na Mesiac počas prvej plánovanej misie. Mala by sa uskutočniť najneskôr do dvoch rokov.

Cenník

Ponúkané prepravné kapsuly nie sú najlacnejšie, no ich cena je nastavená tak, aby si ich mohlo zaplatiť široké spektrum záujemcov. Na výber sú tri veľkosti - najmenšia má priemer 1,3 centimetra a jej cena sa začína na 375 eurách, stredná má priemer 1,9 centimetra a zaplatíte za ňu minimálne 668 eur a cena za prenájom najväčšej s priemerom 2,5 centimetra sa začína na hranici 1 350 eur.

Cena kapsúl vzrastá s ich výškou, základná je 0,3 centimetra, maximálna pri najväčšej kapsule až 2,5 centimetra. Ak si ju však vyberiete, nezaplatíte spomínaných 1 350 eur, ale vyše 21-tisíc.

A čo sa dá v takýchto kapsulách poslať? Medzi návrhmi figurujú napríklad rodinné fotografie, pramene vlasov, zásnubné prstene, vlastnoručné podpisy, firemné logá, psie známky alebo napríklad odtlačky prstov vlastného dieťaťa.

Lunar X Prize

Hlavným cieľom spoločnosti Astrobotic je však niečo iné - chce vyhrať cenu Google Lunar X Prize, dotovanú sumou 30 miliónov dolárov. Túto cenu získa tá súkromná spoločnosť, ktorá ako prvá vyšle na Mesiac svoj modul, ten pristane na jeho povrchu, dokáže po ňom prejsť aspoň 500 metrov a odošle na Zem sériu dát vrátane fotografií okolia. Túto súťaž spoločnosť Google vyhlásila práve s cieľom urýchliť vývoj technológií potrebných na komerčné využitie Mesiaca.

Charter na Mesiac

Ambície zakladateľov Astroboticu siahajú ešte ďalej - už teraz na svojom webe ponúkajú záujemcom privátne misie na Mesiac s vlastným nákladom podľa uváženia, pričom sa možno rozhodnúť medzi dopravou na obežnú dráhu a pristátím na povrchu.

Predstavitelia spoločnosti tvrdia, že ich pristávací modul dokáže na povrch dostať náklad ťažký až 270 kilogramov, čo môže byť napríklad menší prieskumný rover, alebo na obežnú dráhu Mesiaca dopravia satelit.

V tomto prípade však cenník vyzerá trošku inak. Ak by ste napríklad na Mesiac chceli dostať svoj vlastný rover, cena by bola približne dva milióny dolárov za každý kilogram jeho hmotnosti, ak by vám stačil satelit na obežnej dráhe, tak každé kilo by vás vyšlo približne na 200-tisíc dolárov.

Cenu za celú misiu Astrobotic odhadujú na 110 až 150 miliónov dolárov, v prípade špecifických požiadaviek ešte viac. Nosnú raketu by poskytla ďalšia súkromná spoločnosť - SpaceX. Tá vysiela rakety do vesmíru už od apríla 2013, no koncom roku 2014 sa jej dostalo neželanej publicity, keď raketa Antares tesne nad štartovacou rampou explodovala, pričom bol zničený dôležitý náklad a poškodené bolo aj štartovacie zariadenie.

Ako sa hovorí - kto nič nerobí, nič nepokazí. Našťastie, v tomto prípade - na rozdiel od ďalšej havárie, ktorá sa odohrala temer v rovnakom čase a postihla spoločnosť Virgin Galactic - nikto neprišiel o život ani nebol zranený.

Obe tieto udalosti však pravdepodobne dočasne zbrzdia aktivitu súkromných vesmírnych spoločností, no na plánoch Astroboticu to zatiaľ nič nemení. Svoje prvé lety na Mesiac by spoločnosť chcela uskutočniť v rokoch 2015 až 2019.

Vianočné tipy na darček