Hawking neberie budúcnosť ľudstva na ľahkú váhu.

Génius Stephen Hawking: Ľudí frustruje majetok politickej elity. Ponižuje ich to a uráža

Máme prostriedky na zničenie sveta, ale nie sme pripravení na to totálnemu zniečeniu uniknúť. Vyjadril sa najznámejší vedec súčasnosti.

Celým svetom uznávaný teoretický fyzik, ktorý už dlhé roky pôsobí v Cambridgei, napísal pre britský The Guardian článok. Výnimočne nejde o vedeckú publikáciu, ale skôr o apel na súčasnú dobu, politickú scénu a možnosti či neschopnosť ľudstva v mnohých ohľadoch.

Na margo nedávneho rozhodnutie Britov o výstupe z Európskej únie či Donalda Trumpa sa vyjadril s veľkým pochopením.

Trump je jasná voľba

„Je to viac než pochopiteľné. Ľudia týmito rozhodnutiami kričia do sveta. Dávajú najavo svoj hnev a frustráciu zo svojich životov ale aj celosvetového diania, začal svoj príhovor. Bol to podľa neho moment, kedy sa spoločnosť vzbúrila proti autoritám a globálne odmietla doterajších vodcov."

Génius: Stephen Hawking žije naplno napriek svojej ťažkej diagnóze.
Génius: Stephen Hawking žije naplno napriek svojej ťažkej diagnóze.
Profimedia.sk

Vedec má ťažký osud, ktorému odoláva aj vďaka vede. Foto: Archív

Hawking sám oficiálne varoval ľudí pred opustením Berxitu. Myslí si, že by to výrazne poškodilo a oslabilo výskum v Británii. Ľudia však aj jeho varovné vyjadrenia vzali na vedomie ako hlas vodcu a elity, ktorých už majú po krk. Rovnako ako vyhlásenia ostatných umelcov, vedcov, spisovateľov.

Akoby stavali na jednu rovinu egocentrických a arogantných politikov s intelektuálnou elitou. „Je však veľká chyba ignorovať tento hlas ľudu, ktorý môže byť tiež prejavom populizmu a neberie do úvahy fakty. Tieto hlady vychádzajúce z obáv z ekonomických citeľných vplyvov a globalizácie sveta sú pochopiteľné. Automatizácia tovární a tým ukrajovanie z počtu pracovných miest, vzostup umelej inteligencie, ktorá ich deštruuje a tým zasahuje do prirodzenej hierarchie spoločnosti, v ktorej utláča strednú vrstvu a vytvára citeľné ekonomické rozdiely, je niečo, čo vidia aj jednoduchí laici. Vytváranie priepastných ekonomických rozdielov je na základe nových výdobytkov vrátane internetu prirodzené, avšak smrteľné pre strednú ekonomickú vrstvu,“ hovorí v článku Hawking.

Popisuje aj to, že ľudia nie sú slepí, a tieto rozdiely vidia. Uvedomujú si aj majetky percenta najmocnejších. Uráža ich to, ponižuje a frustruje.

„Náš druh potrebuje spolupracovať, Stojíme tvárou v tvár úžasnej výzve v oblasti životného prostredia, preľudnenosti, decimovania iných druhov, okysľovania oceánov a rôznych epidémií. Je to spoločnou pripomienkou toho, že prežívame najnebezpečnejšie obdobie, ktoré táto Zem zažila,“ uzatvára Hawking.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].