Hazard so životom! Na internete fičí liečba oxidom chloričitým

Užívanie oxidu chloričitého namiesto overených medicínskych postupov pri liečbe rakoviny a iných chorôb je vraj hazard.

Ľudia v zúfalých situáciách neraz siahajú po zúfalých riešeniach. Výsledkom je, že namiesto zlepšenia sa spravidla dostaví zhoršenie. Ťažko sa to však vysvetľuje jedincom, ktorí stratili vieru v zaužívané postupy, respektíve im už tradičné metódy nepomáhajú.

Beznádej je zrejme i dôvod, prečo v „alternatívnej“ medicíne v našich končinách už dlhší čas kraľuje „zázračný všeliek“ - dezinfekcia, ktorá sa používa na čistenie bazénov, bielenie papiera a látok.

Čoraz viac Slovákov i Čechov totiž bojuje s vírusmi, baktériami či dokonca s rakovinou pomocou oxidu chloričitého v rôznych koncentráciách a kokteiloch. Odborníci varujú, že užívanie oxidu chloričitého na úkor overených medicínskych postupov môže poškodiť zdravie pacienta. Upozorňujú, že skôr, ako sa ľudia rozhodnú pre „alternatívu“, mali by sa zamyslieť nad jej účinkami.

Nočná mora lekárov

V zásade existujú dva základné varianty „alternatívnej liečby“ založenej na oxide chloričitom - MMS (neskôr MMS2) a jeho verzia CDS (CDS2). Pitiu dezinfekčného prostriedku podľa zástancov liečivého kokteilu, ktorého účinnou zložkou je oxid chloričitý (ClO2), sa venujú desiatky internetových stránok.

Na sociálnych sieťach a diskusných fórach si pacienti vymieňajú skúsenosti o jeho údajne zázračných účinkoch. Na YouTube možno nájsť na videu návody na domácu výrobu „zázračného všelieku“ i postupy, ako správne riediť koncentrát.

Záujemcovia si dokonca môžu cez internet objednať všetky chemikálie na výrobu oxidu chloričitého vrátane potrebného laboratórneho vybavenia.

Propagátori dezinfekčnej liečby tvrdia, že pomáha napríklad pri chrípke, HIV/AIDS a všetkých druhoch rakoviny vrátane leukémie. Lekári, naopak, bijú na poplach a varujú pred nahrádzaním overených liečebných postupov „alternatívou“ v podobe dezinfekčných kokteilov.

„Toto je nočná mora všetkých lekárov. Považujem to za absolútne šialenstvo, totálny hazard so zdravím, ktorý môže podstúpiť len ‚magor‘,“ tvrdí nekompromisne prezident Českej lekárskej komory Milan Kubek. Priznáva, že v prípade pacientov, ktorí siahnu po takýchto absurdných alternatívach klasickej liečby, ide často o kombináciu neznalosti, naivity a najmä zúfalstva.

Odborníci varujú, že dezinfekčná liečba na úkor overených medicínskych postupov môže poškodiť zdravie pacienta. Upozorňujú, že skôr, ako sa ľudia rozhodnú pre „alternatívu“, mali by sa zamyslieť nad jej účinkami.

História kokteilov

Prvým „liečivým“ kokteilom bol takzvaný MMS z anglického Miracle Mineral Supplement, čo v preklade znamená zázračný minerálny doplnok. Pri výrobe MMS sa používa chloritan sodný, ktorý sa „aktivuje“ pôsobením kyseliny citrónovej. Počas chemickej reakcie vzniká „zázračný všeliek“ - oxid chloričitý.

Preparát vymyslel Jim V. Humble, ktorému sa však nepodarilo presvedčiť úrady o jeho fantastických účinkoch. Autor viacerých publikácií o pozitívach MMS neskôr zmenil význam skratky na Master Mineral Solution (majstrovský minerálny roztok), no ani to mu nepomohlo, aby úrady preparát akceptovali.

Humble tvrdil, že sa proti nemu spriahla farmaceutická loby a presadila úradný zákaz distribúcie. Nevzdal sa, založil vlastnú cirkev a vyhlásil sa za jej arcibiskupa. Preparát tak získal gloriolu čohosi nadpozemského, čo v kombinácii s rétorikou namierenou proti farmaceutickým firmám môže zapôsobiť.

V snahe presvedčiť masy o blahodarných účinkoch preparátu organizuje prednášky. V minulosti pricestoval aj k našim západným susedom. Postupom času sa MMS dočkalo nielen ďalšej verzie od samotného Humbla, a to v podobe MMS2 - prášok chlórnanu vápenatého, ktorý sa prehĺta v kapsulách -, ale aj ďalších modifikácií.

Andreas Ludwig Kalcker vytvoril CDS, ktorého populárnejšou verziou je CDS2. V praxi funguje tak, že sa v oddelenej nádobe nechá reagovať chloritan sodný s hydrogénsíranom sodným a výsledkom je roztok oxidu chloričitého vo vode.

Varovanie odborníkov

„Pred „alternatívnou“ liečbou založenou na oxide chloričitom varujú viacerí odborníci v Českej republike i na Slovensku. Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia v Česku vystríhala pred jej užívaním už v roku 2010. Pridali sa viacerí lekári.

„Varujeme pred užívaním týchto prípravkov, pretože ľahko môžu skomplikovať liečbu nádoru predpísanú lekárom a privodiť závažné vedľajšie účinky,“ zopakoval pred časom imunológ Michal Křupka z Lekárskej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

„Nechápem, ako to pacienti môžu brať. Našťastie sa stretávame len s jednotlivcami,“ dodala Jana Prausová, prednostka Onkologickej kliniky z Fakultnej nemocnice v pražskom Motole. Lekárom prekáža najmä to, že do experimentovania sa púšťajú starší ľudia, tehotné ženy, u ktorých sa zvyšuje riziko predčasného pôrodu, a rodičia, ktorí sa tak snažia „vyliečiť“ svoje deti.

„Oxid chloričitý je silné oxidačné činidlo. Používa sa na priemyselné bielenie textílií i papiera a tiež ako dezinfekčný prostriedok. Je silne toxický. Na vnútorné použitie je nevhodný. Celkovo o jeho pozitívnom účinku v tele možno silne pochybovať,“ upozorňuje český toxikológ Pavel Svoboda.

Úrad verejného zdravotníctva SR upozorňuje, že oxid chloričitý nie je povolená chemická forma vo výživových doplnkoch a v potravinách. Použiť možno len tie formy minerálnych látok, ktoré sú uvedené v zozname vitamínov a minerálnych látok Európskej únie.

„Predmetné nariadenie Európskej únie bolo prijaté na základe vedeckého hodnotenia rôznych chemických foriem vitamínov a minerálnych látok s cieľom dokázať ich zdravotnú bezpečnosť,“ vysvetľuje hovorkyňa úradu Lenka Skalická.

Upozorňuje tiež na fakt, že umiestnenie výrobku MMS na slovenskom trhu úradu nikto neoznámil, čo je v rozpore so všeobecnou ohlasovacou povinnosťou vyplývajúcou zo zákona o potravinách.

„Na uvedený výrobok nebolo vydané rozhodnutie vo veci súhlasu s umiestnením výživového doplnku na slovenský trh,“ dodáva Skalická. Podľa údajov na internetových stránkach sa výrobky MMS majú podľa návodu užívať a prijímať ústne vo forme kvapiek a kapsúl.

Zložením ide o chloritan sodný a chlórnan vápenatý, ktoré podľa Skalickej nie sú povolenou formou minerálnych látok vo výživových doplnkoch ani v potravinách. Pred užívaním MMS, MMS2, CDS a CDS2 varuje aj slovenská skupina Lovci šarlatánov.

Vianočné tipy na darček