Helikobakter: Uchytí sa na sliznici žalúdka či dvanástnika a spôsobuje komplikácie od vredov až po nádory žalúdka.

Helikobaktera vám zistí test podobný tehotenskému

Pacienti veľmi málo využívajú šetrné metódy diagnostiky helikobaktera. Radšej trpia.

Každý tretí Slovák má v tele helikobaktera. Pocit plného žalúdka, ťažké trávenie, nafukovanie alebo časté pálenie záhy sú podozrivými signálmi, no tu sa to často končí. Namiesto toho, aby vyhľadali gastroenterológa, pacienti radšej trpia a vystavujú sa riziku vredov a rakoviny. Dôvod je zrejmý - boja sa gastroskopie. Existujú pritom neinvazívne alternatívy tohto vyšetrenia, ktoré dokážu baktériu odhaliť. A lieky vzápätí môžu problém vyriešiť.

Vyšetrenie z dychu

„Ak je pacient mladý, bez rizikových faktorov, nemá onkologickú históriu v rodine ani urgentné prejavy infekcie, nie je dôvod na gastroskopické vyšetrenie,“ hovorí hepatológ Marian Oltman. V takom prípade ponúkne pacientom väčšinou dychové vyšetrenie na helikobaktera. Pacienti pri dychovej skúške vypijú džúsový strek, pozostavajúci z tekutiny a zo značenej močoviny. Vydychovaný vzduch potom analyzuje prístroj, hmotnostný spektrometer.

Test sa dá kúpiť v lekárni a jeho výsledky vyhodnocujú v súkromnom medicínskom centre. Je prispôsobený aj deťom. Nevýhodou je cena - vyjde približne na dvadsať eur -, výhodou je však spoľahlivá diagnostika. Test v minulosti slúžil na národný skríningový program. Dokázal, že helikobaktera má tridsať až štyridsať percent mladých ľudí, najmä žien.

Národný skríning našiel veľa kritikov najmä pre cenu testu. Lacnejšou alternatívou dychového testu je zisťovanie helikobaktera zo vzorky stolice. Málokto o ňom vie.

Dychový test: Spolu s testovaním zo vzorky stolice patrí k spoľahlivým metódam zisťovania helikobaktera. Foto: Norbert Grosz

Vzorka stolice

Mnohí pacienti o tejto možnosti ani netušia, a to napriek tomu, že patrí medzi veľmi spoľahlivé a bezbolestné. Test využíva špecifické monoklonálne protilátky proti antigénu Helicobacter pylori. Inými slovami, baktériu dokáže odhaliť vďaka tomu, že v chemickej reakcii sa navzájom identifikujú dve opozičné látky. Je to ako zámok s kľúčom, ktoré do seba zapadnú.

Tester na prvý pohľad pripomína tehotenský. Dve čiarky znamenajú pozitívny výsledok. „Test hovorí o tom, či má pacient infekciu, alebo nie. Výhodou je relatívne nízka cena a pacient nemusí ísť na gastroskopické vyšetrenie. Preto je vhodný najmä u detí,“ hovorí primár endoskopie v Univerzitnej nemocnici Cyrila a Metoda v Bratislave Rudolf Hrčka.

Diagnostika však má jednu nevýhodu, a tou je časová náročnosť. „Pacient musí ísť do lekárne alebo k lekárovi po skúmavku na stolicu, naplniť ju doma vzorkou, zaniesť k lekárovi, čakať na výsledok a v prípade liečby si prísť po recept,“ vysvetľuje doktor Hrčka dôvod, prečo je tento typ zisťovania helikobaktera málo rozšírený. Test robí laboratórium, ktoré má pôsobnosť na celom Slovensku, preto by nemal byť problém pre ktoréhokoľvek pacienta dostať sa k nemu. O tejto možnosti sa však ľudia so žalúdočnými problémami často ani nedozvedia.

Odber krvi

Kedysi veľmi populárna metóda, no dnes o nej hovoria ako o potenciálne nebezpečnej. Krv ukáže, či má pacient v tele protilátky proti helikobakterovi. Imunitný systém si však pamätá každé stretnutie s baktériou či vírusom. Človek teda môže mať v tele protilátky aj v čase, keď je úplne zdravý. Ak by sa lekár držal len výsledkov krvného testu a začal helikobaktera liečiť, mohol by podľa Mariana Oltmana chorému skôr poškodiť.

„Každý liek má svoje riziká. Antibiotiká môžu často viesť k premnoženiu patologickej flóry v hrubom čreve a môžu vzniknúť až smrtiace komplikácie v podobe ťažkého zápalu hrubého čreva,“ vysvetľuje. „Ak by niektorý z lekárov nemal niečo jasne zdiagnostikované a išiel by to liečiť, nie je to liečba, ale dojmológia,“ hovorí Marian Oltman. Lekári už od krvného testu upúšťajú.

Gastroskopia

Niektorí pacienti o nej hovoria ako o horore, iní tvrdia, že je znesiteľná. Gastroskopia je na rozdiel od všetkých ostatných metód aj terapeutická. Ak počas nej lekár objaví vredy či krvácanie spôsobené helikobakterom, môže hneď zasiahnuť. Táto metóda dokáže ako jediná ukázať, v akom stave je sliznica žalúdka, a odhaliť prípadný karcinóm žalúdka. Ten je do poslednej chvíle bez príznakov, čo znižuje pacientom šance na prežitie.

Vyšetrenie môže pacient v opodstatnených prípadoch absolvovať aj v narkóze alebo pod vplyvom sedatívnej injekcie. Za tú si niektoré nemocnice pýtajú doplatok, pretože by im ju zdravotná poisťovňa neuhradila. „Ak je to nevyhnutné, podávame sedatívnu injekciu bez akéhokoľvek platenia,“ hovorí Rudolf Hrčka o svojom pracovisku na Antolskej. „Výhodou gastroskopie je aj to, že u nás po tridsiatich minútach pozná pacient výsledok a môže okamžite začať liečbu. Rýchly test nám za pár centov vyrába naše biochemické laboratórium, takže za tie roky sme ušetrili zdravotníctvu nemalé prostriedky,“ vysvetľuje.

Na vyšetrenie odporúča tých pacientov, u ktorých má podozrenie, že majú helikobaktera už niekoľko rokov, alebo ak si myslí, že majú vredy či hrozí riziko onkologickej diagnózy. Helikobakter je totiž známy karcinogén prvej triedy a stojí za osemdesiatimi percentami žalúdkových a dvanástnikových vredov. Jeho prítomnosť v sliznici žalúdka vyvoláva chronický aktívny zápal.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní