Hi-tech domácnosť.

Hi-tech domácnosť: Virtuálna realita v plnej kráse!

Popri virtuálnej realite tento rok na výstave IFA dominovala hlavne biela technika a smart spotrebiče.

Veda a zdravie

Dotykové varenie

Jedným z trendov, ktoré sa na tohtoročnej výstave IFA v Berlíne ukázali, bola snaha využívať aktívne dotykové plochy - nie však vo forme displejov, ale nasvietené projektormi, takže napríklad popri varení sa vám displej telefónu pri prichádzajúcom hovore objaví rovno na kuchynskej doske a vy ho môžete priamo na nej prijať alebo odmietnuť bez toho, aby ste vôbec vedeli, kde máte telefón.

Dotykové varenie.
Dotykové varenie.
Martin Domček

Foto: Martin Domček

Tiež môžete popri varení premietať na kuchynskú dosku obraz z baby monitora a kontrolovať dieťa v spálni. Samozrejme, rovnako sa vám objavujú rôzne ovládače a možnosti nastavenia priamo na indukčnej varnej doske, ktorá tak nemá žiadne mechanické ovládače. Takýto systém predstavil pod názvom VUX (Virtual User Experience) Grundig, zatiaľ ide o koncept.

Chladnička s megadisplejom

Čo poviete na túto chladničku, Family Hub od Samsungu? Je, samozrejme, smart, napojená na wi-fi a na prvý pohľad zaujme obrovským dotykovým 21,5-palcovým displejom. Na ňom si môže rodina nechávať odkazy, zverejňovať fotografie, dá sa naň preniesť obraz zo smart televízora, prečítate si na ňom správy, odkazy zo sociálnych sietí, vyvoláte z databázy recepty na varenie a môžete naň aj písať.

Chladnička s megadisplejom.
Chladnička s megadisplejom.
Martin Domček

Foto: Martin Domček

Súčasťou tejto chladničky je dokonca kamera. O súkromie sa však v jej prípade báť netreba. Kamera je totiž na vnútornej strane dvierok a sníma obsah chladničky. Ak si nie ste pri nákupe istí, či máte všetky potrebné ingrediencie, môžete si cez aplikáciu v smartfóne preveriť, čo všetko v nej je. Kamera totiž urobí fotografie jej obsahu automaticky po zatvorení dvierok.

Dvojpráčka

Predstavte si práčku, v ktorej máte ešte jednu menšiu práčku. Tá sa vysúva zospodu tej veľkej, akoby tam bola zabudovaná zásuvka. Presne takto fungujú práčky Twin Wash od LG. Menšia práčka má samostatné ovládanie, vlastný displej a programy.

Dvojpráčka.
Dvojpráčka.
Martin Domček

Foto: Martin Domček

Vďaka nej môžete prať dve várky bielizne naraz. Menšia je určená hlavne na pranie bielizne a vecí, ktoré by sa mali prať ručne, a športového oblečenia s rôznymi membránami, má na to šesť samostatných programov. A, mimochodom - vôbec nie je taká malá, ako by sa mohlo zdať - zmestia sa totiž do nej až 3,5 kg bielizne. Niektoré už skôr predstavené modely majú takto zabudovanú namiesto druhej práčky sušičku.

Vysávače trochu inak

Pokiaľ ide o vysávače, potvrdil sa nový trend, v rámci ktorého opäť prichádzajú do módy tyčové vysávače, ideálne so zabudovanou li-ion batériou, aby mohli fungovať bez káblov. Takéto modely mali na čelných miestach expozícií domácich spotrebičov takmer všetci významnejší výrobcovia. Mnohé - tak ako model Samsung PowerStick na obrázku - boli vo vyhotovení dva v jednom.

Vysávače trochu inak.
Vysávače trochu inak.
Martin Domček

Foto: Martin Domček

To značí, že z tyčového vysávača jednoduchým pohybom oddelíte plnohodnotný ručný vysávač, ktorým môžno povysávať vysypané drobnosti v kuchyni alebo interiér automobilu. Model na obrázku má aj nový systém filtrácie, ktorý výrazne predlžuje životnosť a účinnosť filtra, kefy s inovovaným tvarom, ktoré sa automaticky čistia pri vyberaní, aj drobnosť, na ktorú myslí máloktorý výrobca podobných zariadení. Vysávač totiž stojí samostatne, takže ho pri skladovaní netreba opierať o stenu a hľadať preň stabilnú polohu.

Roboty v akcii

Pred časom sme vám priniesli veľký test najnovšieho hi-tech robotického vysávača iRobot série 900. Na výstave IFA sme videli v akcii aj jeho veľkých konkurentov od Samsungu a LG. Ten od LG sa volá Home Bot Turbo a je to prvý robotický vysávač využívajúci rozšírenú realitu. Vďaka nej vidíte v aplikácii presnú polohu robota v miestnosti a smer jeho vysávania môžete meniť jednoduchým poklepaním na displej.

Roboty v akcii.
Roboty v akcii.
Martin Domček

Foto: Martin Domček

Taktiež slúži ako mobilný alarm - na vaše želanie sa presúva po byte a môže robiť fotky z miestností, ktorými sa pohybuje, a tie vám pošle priamo do smartfónu. Aby sme nezabudli na to najdôležitejšie - vďaka inovovaným algoritmom a lepšiemu hardvéru by mal patriť k najúčinnejším robotickým vysávačom na trhu.

Samsung zas ukázal extrémny PowerBot VR9300 s inovatívnym systémom samočistiacich kief a predovšetkým s výkonom, ktorým rádovo prekonáva všetkých aktuálnych konkurentov na trhu. Jeho ďalšou vychytávkou je nový FullView senzor, vďaka ktorému sa dokáže nielen bezkontaktne vyhýbať prekážkam, ale podstatne účinnejšie popri nich vysávať.

Veda a zdravie