Laser: Koncept laserovej vesmírnej zbrane, pochádzajúci ešte z roku 1984.

Hviezdne vojny: Vývoj zbraní schopných zaútočiť z vesmíru napreduje

Na našej planéte dochádzajú suroviny a čas, keď ich budeme musieť začať získavať inde, sa neúprosne blíži...

Zbrane schopné zaútočiť z vesmíru na pozemné ciele a naopak nadobúdajú čoraz väčší význam. A spolu s nimi sa, samozrejme, vyvíjajú zbrane určené výlučne na boj vo vesmíre.

Technologická prevaha v tejto oblasti totiž znamená nielen možnosť rýchlo a presne zaútočiť kdekoľvek na zemeguli, ale zároveň možnosť jednoduchšie využiť obežnú dráhu ekonomicky - na Zemi totiž dochádzajú suroviny a čas, keď ich budeme musieť začať získavať inde, sa neúprosne blíži.

Bombardovací raketoplán

Americký bezpilotný vojenský raketoplán X-37B už od roku 2010 lieta na misie trvajúce rádovo stovky dní. Budí veľkú pozornosť najmä preto, že nikto nevie, na čo vlastne do vesmíru lieta.

Americká armáda o misiách vydala vždy iba strohú správu, v ktorej sa hovorilo, že sa testovali rozličné prístroje a letové komponenty. Teoreticky by raketoplán mohol byť vybavený zariadením na vypúšťanie ťažkých volfrámových tyčí, ničiacich ciele na Zemi obrovskou kinetickou energiou. Vyzerá to ako zvláštny koncept, no pomerne účinný. Pre takéto zbrane sa dokonca vžilo označenie „božie kyjaky“.

Originál: Takto vyzerá tajomný raketoplán X-37B naživo.
Originál: Takto vyzerá tajomný raketoplán X-37B naživo.
U.S. Air Force

Magnetohydrodynamická munícia

O slávnom spisovateľovi sci-fi Arthurovi C. Clarkovi sa hovorí, že práve jemu by mal byť pripísaný vynález geosynchrónneho satelitu. Menej sa však vie, že podrobne opísal aj princíp jednej z významných zbraní budúcnosti. Už v roku 1955 totiž opísal zbraňový systém, ktorý pomocou elektromagnetického poľa metal náboje proti protivníkom prakticky rýchlosťou svetla.

Na niečom podobnom pracujú vedci z agentúry DARPA v súčasnosti, ide o projekt MAHEM - Magneto Hydrodynamic Explosive Munition, aj keď zatiaľ iba v „pozemskom“ vyhotovení.

Systém využíva takzvaný generátor stlačeného magnetického toku (CMFG), ktorý prevedie energiu z explozívneho materiálu do veľmi silného elektromagnetického poľa, to následne obrovskou rýchlosťou vymetá projektily, schopné preraziť aj železobetónové steny bunkrov a silno opancierované vozidlá.

Zbrane a ich nosiče: S vývojom vesmírnych vojenských technológií sa hľadajú aj spôsoby, ako ich tam rýchlo dostať. Na to by mohol slúžiť experimentálny nízkonákladový raketoplán XS-1, ktorý sa už testuje.
Zbrane a ich nosiče: S vývojom vesmírnych vojenských technológií sa hľadajú aj spôsoby, ako ich tam rýchlo dostať. Na to by mohol slúžiť experimentálny nízkonákladový raketoplán XS-1, ktorý sa už testuje.
Northrop Grumman

Vesmírny laser

Laser je asi najbežnejšia zbraňová rekvizita vo vedeckofantastických filmoch. A nielen v nich. Zaujímajú sa oň aj seriózni vedci, ich cieľom je vytvoriť laser schopný zasiahnuť z orbity cieľ na zemskom povrchu alebo priamo vo vesmíre. Tam by mohol zneškodňovať napríklad cudzie špionážne a vojenské družice.

Aj keď medzinárodné dohody použitie vesmírnej laserovej zbrane zatiaľ nepovoľujú, vyvíjajú ich všetci. Tento typ lasera sa už niekoľko rokov zdokonaľuje v konzorciu tvorenom spoločnosťami a inštitúciami Sandia National Labopratory, MIT, NASA, Lockheed Martin a ďalšími.

Pod názvom Skyguard sa zas vyvíja obranný laserový systém určený hlavne na ochranu letísk. Jeden z najnovších projektov v tejto oblasti sa volá Iron Beam, vyvíja ho spoločnosť Rafael Advanced Defense Systems.

Väčšina oficiálnych projektov, samozrejme, deklaruje, že vyvíjajú obranné laserové systémy, schopné účinne zamerať a zničiť nepriateľské presne navádzané strely a rakety, nič iné totiž oficiálne ani robiť nemôžu.

Orbitálne pulzné zbrane

Pulzné zbrane umiestnené na obežnej dráhe okolo Zeme dokážu využiť elektromagnetickú energiu na zničenie všetkých elektronických a elektrických zariadení. Využívajú na to extrémne silný elektromagnetický pulz, odtiaľ pochádza skratka EMP, ktorá sa pre ne vžila.

Pulz vznikne vďaka premene energie z výbuchu konvenčnej nálože na elektromagnetickú, strela na to využíva rôzne elektrotechnické súčiastky, napríklad vhodne usporiadané cievky a kondenzátory.

Tento efekt sa najprv pozoroval pri nukleárnych výbuchoch, dnes sú však vedci schopní vyrobiť aj „konvenčné“ EMP zbrane, niekedy sa im hovorí e-bomby. Tie možno využiť napríklad proti lietadlám, ktoré sa pri ich zásahu stanú absolútne neovládateľnými, a tiež na vyradenie infraštruktúry na Zemi.

Američania aktuálne pracujú na projekte pulzných zbraní s použitím trochu odlišnej technológie napríklad v rámci projektu CHAMPS - Counter-Electronics High- -Power Advanced Microwave Project.

EMP zbrane: Američania ich vyvíjajú napríklad v rámci projektu CHAMPS.
EMP zbrane: Američania ich vyvíjajú napríklad v rámci projektu CHAMPS.
BOEING