Alergia sa môže prejaviť v akomkoľvek veku. Liečbu nasadí alergiológ na základe výsledkov testov.

Idete sa už zblázniť z kýchania? Poradíme vám, čo vám pomôže

Na sennú nádchu najlepšie funguje kombinácia troch probiotík, ktoré sa dajú kúpiť aj na Slovensku. Zistili to vedci z University of Florida. Množstvo štúdií už dokázalo, že vám s prejavmi alergií môžu pomôcť probiotiká, ale táto povedala veľmi presne, ktoré to sú.

Čo vám pomôže

Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium bifidum a longum. Ich kombinácia má podľa vedcov najlepší účinok. Štúdia, ktorá to potvrdila sledovala 173 ľudí s ľahkými až strednými alergiami. Jedna časť z nich užívala spomínané probiotiká, ktoré sa v Amerike predávajú v kombinácií a druhá skupina pojedala placebo. Každý týždeň vypĺňali mladí ľudia dotazník, kde opisovali, ako sa majú.

Mali aktívnejší život

Po dvoch mesiacoch probiotickej terapie prišli výsledky. Tí, ktorí užívali probiotiká povedali, že sa im zlepšila kvalita života. Menej ich trápilo najmä svrbenie, kýchanie a tečenie z nosa a mohli si dovoliť aktívnejší život, oproti skupine ľudí s placebom.

Tu je vysvetlenie. Probiotiká zrejme zvyšujú percento T-buniek v našom tele a tie nám zvýšia toleranciu voči príznakom sennej nádchy. Štúdiu publikoval American Journal of Clinical Nutrition.