Mamografia 3D: Zachráni ženám životy.

Inkubátor na pľúca a 3D mamografia: Najväčšie úspechy svetovej medicíny

Aj rok 2013 prial medicínskym objavom. Pozrite si päť najvýznamnejších úspechov medicíny vo svete.

Vedci z Clevelandskej kliniky, jednej z najlepších na svete, sa zhodli na najväčších objavoch roku 2012 a 2013. Toto sú terapie a technológie, ktoré podľa nich najviac zmenia životy pacientov.

3D prsník

Mamografia je známa skríningová metóda na odhalenie nádoru prsníka v začiatku choroby. Problém je, že prístroj nedokáže niektoré chorobné útvary dostatočne identifikovať.

Medzi najväčšie objavy posledných rokov preto zaradila Clevelandská klinika používanie trojrozmernej mamografie, tomosyntézy. Prsník zobrazí trojrozmerne s vysokým rozlíšením. Pri tejto procedúre vzniká veľké množstvo snímok prsníka z rôznych uhlov, ktoré sa potom zlúčia do 3D obrazu.

Predbežné štúdie ukázali, že 3D mamografia pomôže zobraziť približne o polovicu viac nádorov. Röntgenové žiarenie počas vyšetrenia je však vyššie ako pri bežnej mamografii.

Inkubátor na pľúca

Nové pľúca v Európe súrne potrebujú desaťtisíce ľudí. Dostane ich len pätnásť percent z nich, pretože nie je dostatok darcovských orgánov a mávajú zlú kvalitu.

Keď sú pľúca poškodené alebo majú infekciu, nie sú vhodné na transplantáciu. Jedným z najväčších objavov posledných rokov je špeciálny inkubátor, do ktorého lekári vložia pľúca darcu. Orgán tak môžu preliečiť antibiotikami alebo zregenerovať jeho malé zranenia.

Inkubátor je dostupný aj niekoľko kilometrov od Bratislavy, vlastní ho špičková klinika vo Viedni, AKH. Odborníci odhadujú, že vďaka prístroju môžu opraviť až polovicu pľúc, ktoré by inak nemohli transplantovať chorým.

Oskenované znamienka

Desaťtisíce Európanov dostanú každý rok smrteľnú formu rakoviny kože, melanóm. Nový vreckový skener znamienok používa zobrazovaciu technológiu vyvinutú armádou na riadenie rakiet na neinvazívnu analýzu znamienok a podozrivých oblastí kože.

Svetlo z desiatich rôznych vlnových dĺžok preniká do pokožky, potom počítačový softvér porovná záber s desaťtisíckou archivovaných obrazov melanómu a ďalších kožných karcinómov. V klinickej štúdii s 1 300 pacientmi prístroj správne identifikoval 98 percent melanómov.

Rýchlo na baktérie

Pri agresívnych infekciách ide o čas. Neskorá diagnostika baktérie, ktorá napadla pacienta, vedie k tomu, že lekári liečbu iba vytypujú namiesto toho, aby ju chorému ušili na mieru. Kultivácia baktérií trvá aj niekoľko dní.

Hmotnostný spektrometer to dokáže za minúty. Odmeria špecifickú hmotnosť atómov jednotlivých baktérií a tým ich odhalí. Túto technológiu, ktorá je prevratom v identifikácii infekcie, už majú aj tri slovenské laboratóriá.

Stop ukrutným bolestiam hlavy

Medzi najlepšie objavy sa dostala aj neuromodulačná liečba bolesti hlavy. Pacientom s ťažkými bolesťami hlavy alebo neuralgiou dokáže pomôcť malé teliesko veľkosti mandle voperované do oblasti nad horným ďasnom.

Chorý si potom môže neuromodulátor aktivovať pomocou diaľkového ovládania. Novinka podľa štúdií funguje takmer u sedemdesiat percent pacientov. Vedci sa snažia prísť na to, či podobné zariadenie pomôže aj ľuďom s neznesiteľnou migrénou.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní