Gear S2 Classic: Prvé smart hodinky podporujúce e-SIM karty.

Koniec klasických SIM kariet? Vraj už čoskoro

Nové, elektronické SIM karty budú bezpečnejšie a umožnia okamžitú zmenu operátora.

Keď koncom minulého roku Samsung uviedol na trh smart hodinky Gear S2 Classic, išlo o prvé zariadenie pripravené na použitie elektronických SIM kariet. Vyzeralo to tak, že nový typ kariet sa výrazne presadí už v tomto roku, no napokon sa tak nestalo. Napriek tomu sa všetci odborníci zhodujú v tom, že tento typ kariet bude už onedlho predstavovať v prostredí mobilných zariadení veľkú revolúciu.

Čoraz menšie

Mnohí tipovali, že s touto novinkou príde už nový iPhone 7, no napokon sa tak nestalo. Navyše je možné, že v tomto smere sa Apple vydá vlastnou cestou, ktorá bude trochu odlišná od všeobecného štandardu - naznačuje to využitie elektronickej Apple SIM karty v iPade Pro. O čo však pri týchto elektronických SIM (e-SIM, respektíve embedded SIM) kartách ide? Z bežných SIM kariet sa najprv stali mini SIM karty, po nich prišli mikro a vzápätí nano SIM karty.

Novým trendom je odstránenie čipu z nanokariet a jeho nalepenie na druhú stranu pamäťových kariet, takže pre obe stačí v smartfóne jeden hybridný slot. Teraz chcú výrobcovia mobilných zariadení nový štandard, ktorý by umožnil SIM karty úplne odstrániť. Presnejšie, stratili by sa vo svojej fyzickej podobe, všetky dáta od operátora by boli nahraté vo forme zákazníckeho profilu priamo v zariadení.

Výhody e-SIM

Vďaka tomu kroku by ubudol slot pre SIM a výrobcovia by mohli vyrábať tenšie zariadenia, mali by v nich viac miesta a mohli by sa viac zamerať na lepšiu odolnosť a vodotesnosť. Bol by to zároveň veľký impulz pre rozvoj nositeľnej elektroniky. Výrobcovia smart hodiniek a rôznych fitnesnáramkov by už pri sledovaní a prenose dát neboli odkázaní na smartfóny a wi-fi, tieto zariadenia by vďaka e-SIM kartám získali úplnú autonómiu, vďaka mobilnej sieti by boli na internet pripojené non-stop. Operátori nie sú z toho riešenia až takí nadšení, pretože výrobcovia smartfónov vďaka e-SIM získajú priamy prístup na trh.

Dnes sa väčšina smartfónov predáva prostredníctvom siete operátorov, ktorí ich ponúkajú so zvýhodnenými paušálmi. Po novom by takto mohli ponúkať vlastné produkty priamo výrobcovia. Pri zakúpení by do nich rovno nahrali klientov profil a upravili cenu podľa ponuky konkrétneho operátora. To predstavuje výraznú zmenu súčasných obchodných modelov. Zavedenie e-SIM výrazne skomplikuje život zlodejom.

Dnes je - až na malé výnimky - mimoriadne jednoduché v ukradnutom zariadení kartu vymeniť, urobiť továrenský reset a ďalej ho temer bez rizika predávať. Pri e-SIM kartách by nebolo možné klientsky profil meniť bez výslovného súhlasu zákazníka a aj pri factory resete by sa zároveň s firmvérom nahral posledný klientsky profil. Samozrejme, v režime pre ukradnutý smartfón, takže pre zlodeja by takéto zariadenie bolo bezcenné. Navyše by sa dalo jednoducho hneď pri aktivácii lokalizovať.

Otázka času

Zavedeniu e-SIM kariet v súčasnosti nebráni takmer nič. Sú štandardizované GSMA asociáciou a podporu im vyjadrila väčšina veľkých operátorov vrátane AT&T, Deutsche Telekom, Etisalat, Hutchison Whampoa, Orange, Telefónica a Vodafone. Prechod z klasických SIM kariet sa však neuskutoční zo dňa na deň. Pravdepodobne niekoľko rokov budú výrobcovia ponúkať telefóny podporujúce klasické aj e-SIM karty. Podľa súčasných prognóz to vyzerá tak, že počet aktívnych e-SIM kariet bude na prelome súčasnej a budúcej dekády stále výrazne pod miliardovou hranicou.

Je však možné, že ide o mimoriadne konzervatívny odhad. Ak by teoreticky nové SIM karty výrazne uprednostnil napríklad kórejský Samsung, ktorý má na ich zavedení mimoriadny záujem, ich masový príchod na trh by to pomohlo naozaj výrazne urýchliť. V každom prípade možno čakať, že s týmto typom kariet sa budeme - pravdepodobne už v budúcom roku - stretávať čoraz častejšie.

Vianočné tipy na darček