Zvýšené vyparovanie zníži hladinu oxidu uhličitého. Rastliny nebudú schopné fotosyntézy.

Koniec sveta nablízku? Zomrieme na nedostatok oxidu uhličitého

Vedci predpokladajú, že život na Zemi zanikne za menej ako miliardu rokov. Kým doteraz bolo okrem sci-fi scenárov o meteoritoch najväčším strašiakom globálne otepľovanie, nová štúdia mení pohľad na prítomnosť oxidu uhličitého v atmosfére.

Slnko bude stále horúcejšie a spôsobí enormné vyparovanie, ktoré zníži hladinu oxidu uhličitého. Až natoľko, že rastlinstvo nebude mať šancu prežiť. Postupne vymrú bylinožravce a napokon i mäsožravce.

More vyschne a jedinými obyvateľmi na Zemi budú mikróby, aj to iba v obmedzenom množstve. S takýmto katastrofickým scenárom prišiel škótsky astrobiológ Jack O'Malley-James. Má k nemu dôjsť v priebehu nadchádzajúcej miliardy rokov.

Zvyšujúca sa teplota Slnka prinesie Zemi problémy. Foto: profimedia.sk

Bez fotosyntézy to nepôjde

Koniec života na modrej planéte podľa najnovšej štúdie vedcov teda nespôsobí záškodník z vesmíru, ale oveľa prozaickejšie dôvody –nedostatok oxidu uhličitého v atmosfére. Je iróniou, že v čase boja proti globálnemu otepľovaniu a snáh znížiť množstvo skleníkových plynov v atmosfére, sa ako fatálne nebezpečenstvo ukazuje práve znížené množstvo CO₂, píše portál dailymail.co.uk.

Slnko je so vzrastajúcim vekom stále teplejšie. Zvyšuje sa vyparovanie a spotreba oxidu uhličitého. Za menej ako miliardu rokov bude jeho hladina príliš nízka na to, aby fotosyntetizujúce rastliny prežili. No a bez nich nie je možný ani život ďalších bytostí, upozorňujú vedci.

Fotosyntéza bez oxidu uhličitého nebude možná. Foto: profimedia.sk

Záchrana v podzemí

„Budúcnosť Zeme nevyzerá optimisticky. Všetky živé organizmy potrebujú vodu v tekutej podobe. Život, ktorý sa na Zemi udrží, bude lokalizovaný v chladnejších oblastiach, vo vyšších nadmorských výškach, prípadne v jaskyniach a pod zemou. Organizmy, ktoré prežijú, budú musieť čeliť extrémne vysokým teplotám a intenzívnemu UV žiareniu,“ straší pochmúrnymi prognózami Jack O'Malley z Univerzity svätého Andreja v Škótsku.

Najbližšie generácie však pocítia menej dramatické zmeny. Hoci teplota Slnka stúpa, niekoľko miliónov rokov by mali byť podmienky na Zemi stabilizované.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní