V laboratóriu: Reči o tom, že HIV vyrobili v laboratóriu, neutíchajú.

Konšpiračné teórie: Vyrobili HIV ako biologickú zbraň?

Teórie o umelom vytvorení HIV, ktorý sa mal stať biologickou zbraňou, stále žijú.

Zatiaľ čo Francúz Luc Montagnier a Američan Robert Gallo sa dohadujú, kto z nich ako prvý pred tridsiatimi rokmi definoval a opísal vírus HIV, internet je plný konšpiračných teórií o jeho vzniku.

Jedna hovorí o mimozemšťanoch, druhá o Američanoch. Všetky sa zhodujú v tom, že vznikol v laboratóriu, aby zabíjal ľudí.

Vražedná zbraň

Ako prvý s teóriou o biologickej zbrani prišiel Pavel Alexandrovič Jefremov, ktorý v moskovskom ústredí KGB vytvoril fámu, že HIV umelo vytvorili v americkom vojenskom laboratóriu.

Za teóriou umelého pôvodu HIV stála aj nositeľka Nobelovej ceny za mier Wangari Maathai. Keď si Keňanka pred deviatimi rokmi prevzala prestížnu cenu za to, že pomohla ženám v Afrike vysadiť viac ako dvadsať miliónov stromov, vyjadrila sa: „Vírus HIV mohol byť vyrobený ako biologická zbraň, nemyslím si, že pochádza z opíc, a taká vec ani nespadne z Mesiaca,“ povedala novinárom a dodala, že vírus vyrobili „niekde na Západe“. Američania správu okamžite dementovali. Maathai neskôr svoju teóriu verejne trochu učesala.

Za teóriou umelého pôvodu HIV stála aj nositeľka Nobelovej ceny za mier Wangari Maathai. Foto: profimedia.sk

Pokusy na homosexuáloch

Asi s najznámejšou konšpiráciou prišiel Alan Cantwell. Na túto tému napísal niekoľko kníh. Tvrdil, že HIV je geneticky modifikovaný organizmus, ktorý vyvinuli vedci americkej armády a rozšírili ho medzi populáciu cez vírus hepatitídy B a experimenty na homosexuáloch žijúcich vo veľkých amerických mestách v rokoch 1978 až 1981.

V podobných teóriách pokračovali ďalší dvaja vedci, ktorí sa zaoberajú vírusom HIV, Mathilde Krimová a Robert Strecker.

Očkovanie ako príčina šírenia HIV

Verejnosťou zatriasli aj dve teórie, ktoré hovorili o tom, že výskumníci sa sekli, keď vyrábali vakcíny proti kiahňam a detskej obrne. Druhá z nich hovorí o tom, že vakcína proti detskej obrne vznikala na tkanivách šimpanza, ktorý bol kontaminovaný opičím vírusom SIV. Následne ňou zaočkovali africké deti.

Túto teóriu rýchlo popreli dva nezvratné dôkazy. Ukázalo sa, že vakcínu proti detskej obrne nevyvinuli na šimpanzích tkanivách, ale na tkanivách makakov. Navyše, v časti Konga, kde vakcínu testovali na deťoch, sa opičí vírus podobný ľudskému HIV nevyskytoval. Okrem toho sa prvé prípady nakazených ľudí v Afrike objavili dvadsať rokov pred testovaním očkovacej látky proti obrne.

Čo na to hovorí veda

Vedci všetky podobné konšpirácie odmietli. V čase, keď dostali prví pacienti HIV, vraj nebola veda schopná génovej manipulácie s vírusom s cieľom vytvoriť nejaký nový. Odborníci na HIV sa držia verzie, že HIV pochádza z Afriky a vznikol mutáciou opičieho vírusu SIV s podobnými vlastnosťami.

Uznávanú teóriu o pôvode vírusu v Afrike podporuje aj fakt, že existujú dve rôzne verzie vírusového ochorenia. HIV-1 sa vyskytuje najmä v rovníkovej Afrike, je agresívnejší - má väčšiu schopnosť zabíjať - a veľmi sa podobá opičiemu vírusu SIV. HIV-2 majú najmä pacienti v západnej Afrike a v ostatných častiach sveta. Pochádza z opice mangabej žijúcej na Madagaskare. Pacienti s HIV-2 môžu žiť dlhšie a infekcia sa nešíri tak rýchlo.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní