U angiológa: Doktor František Žernovický vyšetruje pacientku sonografom.

Kŕčové žily: Pre pacientov životohrozujúce, pre lekárov veľký biznis

Starajte sa o svoje kŕčové žily, zdravá časť sa vám zíde, keď vám bude treba urobiť srdcový bajpas.

Jablčný ocot, kapustné listy, cesnakový extrakt a dokonca údená slanina, tým všetkým sa ľudia na Slovensku pokúšajú sami si liečiť kŕčové žily. Nefunguje to, ale veľmi sa nečudujme. Či ste kŕčové žily zdedili, alebo nadobudli nevhodným spôsobom života, bude vás to stáť peniaze.

Rátajte s tým, že je to chronická choroba na celý život. Jediný liek, ktorý účinkuje, si treba platiť a poisťovňa vám prispeje len na klasickú, krvavú operáciu. Podľa ministerstva zdravotníctva nie sú kŕčové žily medicínsky, iba estetický problém. Ak ste niekedy videli vred predkolenia, konečnú stanicu neliečeného zápalového ochorenia žíl, viete, že od estetiky má naozaj ďaleko.

Do lietadla v pančuchách

Obzeráte si nohy pred zrkadlom a rozmýšľate, ako v blížiacich sa teplých dňoch zamaskujete modrasté povrázky? Nevyzerajú pekne, bolia a na dlhší dovolenkový let by ste si pre istotu mali natiahnuť sťahovacie pančuchy. S podobným problémom sa pasujú dve tretiny Slovákov. Samozrejme, nielen ženy, aj muži majú varixy, lenže tí ich ľahšie skryjú pod nohavice a estetická stránka im naozaj žily netrhá.

Nikam však neskryjú problém, ktorý so sebou prinášajú. „Začína sa to červenomodrastými metličkami na stehnách a lýtkach, pokračuje zhrubnutými žilami, vystupujúcimi na povrch a končí otvoreným vredom predkolenia, čo môže byť stav ohrozujúci život,“ hovorí profesorka Viera Štvrtinová, predsedníčka Slovenskej angiologickej spoločnosti.

Máte večer ťažké, opuchnuté nohy, bolesti v lýtkach, v noci vás budia kŕče? Nemáme pre vás dobrú správu, sú to prejavy chronického žilového ochorenia, ktoré sa samo od seba nezlepší. Naopak, bude sa len zhoršovať. Najvyšší čas vyhľadať lekára. Útechou ježe ak sa na problém príde skoro, dá sa priebeh poškodenia žilovej steny a chlopní chronickým zápalom, čo je podstata ochorenia, výrazne spomaliť.

Na predpis a zaplať

Problém je, že cievnych odborníkov nie je dosť. V Bratislave sa na vyšetrenie čaká pol roka. „Na Slovensku máme málo angiológov, závisí to od oblasti. Kolegovia sa už začali špecializovať, ale ešte to potrvá,“ hovorí profesorka Štvrtinová.

Samozrejme, existuje aj možnosť objednať sa v súkromnom centre. Angiochirurg František Žernovický z Cievnej kliniky Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb v Bratislave to komentuje svojsky: „Niektorí pochopili, že kŕčové žily sú dobrý biznis, a vrhli sa naň ako na klobásu. Otázne je, čo ponúknu pacientovi.“ Keď lekár vyšetrením ultrazvukom zistí, v akom stave je váš žilový systém, najmä hlboké žily, ktoré nie sú zvonka viditeľné a vedú až deväťdesiat percent krvi, odporučí vám chodiť na prechádzky, stále sa hýbať a schudnúť.

Pacient si pýta lieky, tak sme zvyknutí - niečo pohlceme a budeme fit. Žiaľ, pri chorobe žíl to tak nefunguje. Na jediný uznávaný liek, ktorý potláča zápal, vám štát neprispeje, v lekárni zaň zaplatíte vyše šestnásť eur a každé tri mesiace vám ho musí lekár znova predpísať.

„Je to politika tohto štátu, že liek zaradili takmer medzi výživové doplnky,“ hovorí profesorka Štvrtinová. Či naň naškriabe predavačka, ktorá má kŕčové žily priam ako chorobu z povolania z dlhého státia, ťažko povedať. „Liek nie je zaradený v zozname kategorizovaných liekov, je viazaný na lekársky predpis a v plnej výške si ho uhrádza pacient,“ potvrdili nám z ministerstva.

„Varixy predstavujú problém, ktorý sa netýka iba estetiky ľudského tela,“ myslí si cievny chirurg František Žernovický. „Ak v ‚kŕčovej žile‘ vznikne krvná zrazenina - trombóza -, môže vyústiť až do pľúcnej embólie, na ktorú sa zomiera,“ zdôrazňuje. Napriek tomu je presvedčený, že štátna kasa nemôže hradiť všetko a musíme si zvyknúť, že za zdravie sa platí.

Nedajte sa nachytať

Spôsobov, ako sa zbavíte chorých žíl, je čoraz viac. O najvhodnejšom pre vás by mal rozhodnúť lekár po ultrazvukovom vyšetrení. „Nájdite si zdravotnícke zariadenie, ktoré má skúsenosti so všetkými metódami. Nedajte sa nalákať napríklad na laserovú operáciu, ktorá môže byť pre vás nevhodná, ale lekár vykonáva len túto. Vyberte si certifikované pracovisko,“ radí doktor Žernovický.

Varixy sú naozaj choroba na celý život, niektorí sa na operačnom stole ocitnú aj viackrát. Voľakedy ich nečakalo nič iné, len klasická krvavá operácia. Robia ju dodnes, je dokonca najčastejšia a poisťovňa ju ako jedinú zaplatí, informovala nás hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

„Potrebujete pri nej narkózu, drôtom vám vytrhnú celú žilu, neraz aj s nervami a lymfatickými dráhami, zostanete na péenke a nosíte sťahovacie pančuchy,“ farbisto opisuje jej priebeh doktor Žernovický, zástanca miniinvazívnych zákrokov.

„Pri dnešnej zobrazovacej technike stačí vyoperovať pacientovi len chorú časť žily, zvyčajne to býva nad kolenom, a zdravé tkanivo ponechať. Môže sa hodiť ako materiál na srdcový bajpas, ak ho raz budete potrebovať,“ pripomína odborník. Bežným štandardom by podľa doktora Žernovického mali byť moderné techniky - sklerotizácia penou, laserová a rádiofrekvenčná ablácia.

Vyhnete sa pri nich anestézii, po zákroku odchádzate hneď domov a zostanú vám len malé vpichy, nijaký rez. Ich cena sa pohybuje v súkromných centrách v stovkách eur. Zázračné lepidlo: Absolútnou novinkou, ktorá prišla na Slovensko, je metóda venaseal. Zatiaľ ju robia len v desiatich centrách v Európe a v USA.

„Používame pri nej lepidlo vo forme tekutiny, ktorú vpichne chirurg presne do poškodeného miesta v žile. Skrátka ho zalepí. Pre pacienta je to komfortné, nijaká narkóza, nijaké tlakové pančuchy, len malý vpich. O to väčší adrenalín je to pre chirurga, ktorý musí pracovať pod ultrazvukom s absolútnou presnosťou." Ako lepidlo slúži kyanoakrylát.

Keby sa uvoľnil do krvi, s pacientom by to nemuselo dobre dopadnúť. Vysoká cena novinky zahŕňa aj zručnosť chirurga. „Sme ešte len na začiatku, tímy vedcov vyvíjajú nové biodegeneratívne lepidlá. V budúcnosti bude táto elegantná metóda oveľa dostupnejšia,“ ubezpečuje doktor Žernovický. Človek zodpovedný za svoje zdravie to nemá ľahké. Ani lacné. Schudnite, športujte a využite každú možnosť dať si vyšetriť svoje opuchnuté nohy, napríklad aj v mobilnej ambulancii, ktorá teraz jazdí po Slovensku.

A pritom si predstavte, že ľudia v civilizáciách, kde nepoznajú stoličku, nijaké kŕčové žily nemajú.

7x o varixoch

1. Kŕčové žily nemusia byť viditeľné. Príznaky sú ťažké nohy, mravčenie a opuch hlavne večer.

2. Aj po operácii sa ochorenie často vráti, ale lieky, kompresívne pančuchy a pohyb jeho priebeh spomalia.

3. Ideálne sú opätky vysoké 2-4 centimetre, príležitostne si môžete pokojne obuť vyššie.

4. Nadváha priamo súvisí so vznikom kŕčových žíl.

5. Odstránené choré žily vám nebudú chýbať! Typ zákroku vyberie lekár.

6. Dlhé státie a sedenie, tesné oblečenie a prekladanie nohy cez nohu môžu zhoršovať príznaky.

7. Dedičnosť je dôležitý faktor, ale životospráva si s ňou poradí, nemusíte sa dopracovať do štádia ako vaša mama.

Čo by ste mali vedieť o operáciách

● Klasickú operáciu vám uhradí poisťovňa, miniinvazívne nie.

● Vždy trvajte na vyšetrení ultrazvukom. Neverte nijakému lekárovi, že je dosť skúsený, aby zrakom či hmatom odhadol stav vašich ciev.

● Vyhľadajte certifikované pracovisko, kde robia všetky typy operácií, aby vás netlačili do jedinej, ktorú ovládajú, ale pre vás nemusí byť vhodná.

● Nie každý, kto má varixy, musí podstúpiť operáciu.

● Ak máte metličky, nemusí to byť len estetický problém. Môže to byť prvý prejav ochorenia hlbokých žíl, dajte sa vyšetriť.

● Všetky miniinvazívne zákroky musí chirurg robiť pod sonografickou kontrolou. Narkózu nepotrebujete, na nohe budete mať len malý vpich.

Vianočné tipy na darček