Skleróza multiplex: Svitá nová nádej na zastavenie hroznej choroby

Lekári si poradili s nevyliečiteľnou chorobou. Jedného pacienta to však stálo život

Prvé úspechy. Skleróza multiplex, s ktorou doteraz nevedeli lekári ponúť sa u niektorých pacientov zastavila. Ale museli podstúpiť agresívnu liečbu.

Veda a zdravie

Išli do rizika

Tí pacienti mali pred sebou ťažké roky so zákernou chorobou. Ich stav by sa podľa lekárskych prognóz len zhoršoval. Preto súhlasili s liečbou, ktorá im mohla zastaviť chorobu, na ktorú zatiaľ neexistuje liek. Kanaďania z Výskumného ústavu regeneratívnej medicíny v nemocnici Ottawa ich vyskúšali liečiť tak agresívne, ako pacientov s leukémiou. Podali im chemoterapiu, ktorá vyzabíjala všetky rýchlorastúce bunky a zničila im kostnú dreň. Potom im vybudovali novú tak, že im transplantovali do tela vlastné krvotvorné bunky. Štúdiu podstúpilo v troch nemocniciach 24 pacientov vo veku od 18 do 50 rokov. Lekári ich sledovali ešte dlho potom, ako skončili liečbu a výsledok priniesol nádej.

Začína existovať šanca, že lekári skutočne rakovinu porazia. O liečbe rozhodne pokazený gén nádoru

Ako keby mali leukémiu

Všetci dvadsiati štyria pacienti vedeli, do čoho idú. Čakala ich náročná liečba, ktorú nemuseli prežiť. Zničiť im imunitný systém a potom znovu naštartovať je riskantná liečba, bez ktorej by pacienti s leukémiou neprežili, ale ľudia so sklerózou multiplex bez nej môžu žiť aj ďaľej. Agresívnu terapiu podstúpili všetci pacienti, jeden jej podľahol. Z dvadsiatich troch chorých sa šestnástim skleróza zastavila. Najbližších šesť a pol roka sa u väčšiny z nich nezhoršovala. U niektorých pacientov sa dokonca napravili niektoré poruchy spôsobené chorobou. Sedem chorých na liečbu nezareagovalo, choroba postupovala ďalej.

Niektoré pacientky s nádorom prsníka užívajú chemoterapiu úplne zbytočne. Poisťovne to netrápi

Nová nádej?

Nikto nevie, čo presne sklerózu multiplex spôsobuje, ale pri jej vývoji a závažnosti zohráva úlohu imunitný systém. Výskumy s použitím krvotvorných buniek však dávajú nádej, že v budúcnosti budú k dispozícii lepšie možnosti liečby. Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému. Napáda mozog, miechu a zrakové nervy. Choroba postupne pripúta zväčša mladých ľudí na invalidný vozík. Na Slovensku ňou trpí viac ako 8 000 ľudí.

Veda a zdravie