Skleróza multiplex: Svitá nová nádej na zastavenie hroznej choroby

Lekári si poradili s nevyliečiteľnou chorobou. Jedného pacienta to však stálo život

Prvé úspechy. Skleróza multiplex, s ktorou doteraz nevedeli lekári ponúť sa u niektorých pacientov zastavila. Ale museli podstúpiť agresívnu liečbu.

Išli do rizika

Tí pacienti mali pred sebou ťažké roky so zákernou chorobou. Ich stav by sa podľa lekárskych prognóz len zhoršoval. Preto súhlasili s liečbou, ktorá im mohla zastaviť chorobu, na ktorú zatiaľ neexistuje liek. Kanaďania z Výskumného ústavu regeneratívnej medicíny v nemocnici Ottawa ich vyskúšali liečiť tak agresívne, ako pacientov s leukémiou. Podali im chemoterapiu, ktorá vyzabíjala všetky rýchlorastúce bunky a zničila im kostnú dreň. Potom im vybudovali novú tak, že im transplantovali do tela vlastné krvotvorné bunky. Štúdiu podstúpilo v troch nemocniciach 24 pacientov vo veku od 18 do 50 rokov. Lekári ich sledovali ešte dlho potom, ako skončili liečbu a výsledok priniesol nádej.

Začína existovať šanca, že lekári skutočne rakovinu porazia. O liečbe rozhodne pokazený gén nádoru

Ako keby mali leukémiu

Všetci dvadsiati štyria pacienti vedeli, do čoho idú. Čakala ich náročná liečba, ktorú nemuseli prežiť. Zničiť im imunitný systém a potom znovu naštartovať je riskantná liečba, bez ktorej by pacienti s leukémiou neprežili, ale ľudia so sklerózou multiplex bez nej môžu žiť aj ďaľej. Agresívnu terapiu podstúpili všetci pacienti, jeden jej podľahol. Z dvadsiatich troch chorých sa šestnástim skleróza zastavila. Najbližších šesť a pol roka sa u väčšiny z nich nezhoršovala. U niektorých pacientov sa dokonca napravili niektoré poruchy spôsobené chorobou. Sedem chorých na liečbu nezareagovalo, choroba postupovala ďalej.

Niektoré pacientky s nádorom prsníka užívajú chemoterapiu úplne zbytočne. Poisťovne to netrápi

Nová nádej?

Nikto nevie, čo presne sklerózu multiplex spôsobuje, ale pri jej vývoji a závažnosti zohráva úlohu imunitný systém. Výskumy s použitím krvotvorných buniek však dávajú nádej, že v budúcnosti budú k dispozícii lepšie možnosti liečby. Skleróza multiplex je chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému. Napáda mozog, miechu a zrakové nervy. Choroba postupne pripúta zväčša mladých ľudí na invalidný vozík. Na Slovensku ňou trpí viac ako 8 000 ľudí.