Ľudské srdce zo špenátu. Američania použili zeleninu ako „lešenie“

Špenát môže slúžiť aj na niečo iné, ako na jedenie. Vedcom poslúžil špenátový list na výrobu kúska srdcového svalu, ktorým môžu lekári nahradiť nefunkčnú časť srdca po infarkte. Pozrite si, ako im k tomu pomohla obyčajná listová zelenina.

Vyrobiť srdce nie je jednoduché

Infarkt môže trvale poškodiť srdce, pretože časť srdcového svalu, ktorá nedostala počas neho krv odumrie. Pumpa sa už potom nikdy nezmrští tak dokonale, ako predtým. Vedci vedia dať správne bunky do správnej misky, aby vypestovali kúsok srdcového svalu, ale ten by pacientovi nepomohol. Bez krvného riečiska by odumrel aj on.

Výzvou bolo teda vyrobiť kúsok svalu, ktorý bude mať žilový systém. Preto si vedci pomohli špenátovým listom. Jeho žilky pripomínajú tie srdcové. Na výrobu srdcového svalu slúžil ako lešenie.

Špenát ako lešenie

Prvé, čo so zeleninou urobili bolo, že ju zbavili buniek. Po týždni im zostala len priesvitná štruktúra, lešenie na výrobu svalu. List si dobre otestovali, aby zistili, či má žilový systém nepoškodený napríklad tým, že cezeň prelievali tekutinu hustú ako je krv.

Z ľudských kmeňových buniek potom vyrobili bunky srdcového svalu, ktoré naočkovali na povrch listového lešenia. Onedlho začali bunky fungovať. Boli schopné urobiť srdcovú kontrakciu. Pozrite si video o tom, ako sa rodil kúsok srdca.

Takýto výrobok by chirurgovia mohli našiť na poškodené srdce pacienta po infarkte, aby sa odumretá časť svalu začala opäť zmršťovať. Tomu však musia predchádzať testy na zvieratách a neskôr skúšanie na ľuďoch.

Na čom budú pestovať srdce nabudúce?

"Ešte budeme mať veľmi veľa roboty a potrebujeme vyskúšať aj iné rastliny, ale zatiaľ to vyzerá veľmi sľubne,” povedal Glenn Gaudette, profesor biomedicínskeho inžinierstva z Worcester Polytechnic Institute. “Využitie rastlín, ktoré nám tu rastu tisíce rokov na vybudovanie tkanív môže vyriešiť veľa medicínskych problémov,” dodal.