Odpočúvanie v Česku môžu nariadiť aj kvôli úplnej banalite.

Máte pocit, že vás sledujú tajní agenti? Nemusí to byť paranoja!

To, že si paranoidný ešte neznamená, že po tebe nejdú. Vyjadril sa svojho času jeden z najkultovejších muzikantov Kurt Cobain. Možno mal väčšiu pravdu, ako sám čakal.

Posledné dni uverejnili investigatívci prostredníctvom WikiLeaks šokujúce informácie aj o tom, že tajní agenti z agentúry CIA dokážu sledovať aj bežných občanov prostredníctvom televízií.

Parlamentný výbor: Nachádza sa pod poslaneckou ubytovňou. Je proti odpočúvaniu zabezpečený rušičkami na oknách.
Parlamentný výbor: Nachádza sa pod poslaneckou ubytovňou. Je proti odpočúvaniu zabezpečený rušičkami na oknách.
EMIL VAŠKO

Foto: Emil Vaško

Najmä tých, ktoré podporujú funkciu wifi a sú teda napojené na internetovú sieť. Časopis Wired radí, ako rozoznať, či práve tá vaša televízia je sledovaná tajnými.

Škandálne odhalenie

Pred niekoľkými dňami WikiLeaks zverejnilo asi 8000 dokumentov týkajúcich sa aj tajnej spravodajskej služby CIA. V správach, ktoré boli zakamuflované krycím názvom Plačúci Anjel, sa popisuje spôsob, ako sa dokáže CIA infiltrovať do akejkoľvek domácnosti, ktorá vlastní televíziu s internetovým pripojením.

Rusko chce z Kuby odpočúvať Američanov.
Rusko chce z Kuby odpočúvať Američanov.
ilustračné, sxc.hu

Foto: Ilustračné

Program sa však týka iba televízorov Samsung aj to vyrobených v období rokov 2012 – 2013. To môže naznačovať fakt, že služba chcela sledovať len niekoľko vybraných jedincov, o ktorých si bola istá, že tieto vysielače vlastnia.

Ako tomu predísť?

V momente, keď CIA získala kontrolu nad televízormi, obrazovka síce vyzerala ako vypnutá, ale fungovala ako dokonalý odpočúvací a sledovací prostriedok. Kontrolky na prednej strane zmenili farbu – boli menej žiarivé, akoby televízia bola vypnutá. Avšak televízia fungovala, a dokázala cez reproduktory nahrať rozhovor, špekuluje sa dokonca o tom, že dokázala sprostredkovať aj video prenos.

Podľa spomínaného portálu však existuje možnosť, ako zistiť, či je televízia skutočne vypnutá, alebo to len „predstiera“. Stačí sa pozrieť na zadnú stranu, kde svieti modrá kontrolka LED. Wired však poznamenáva, že tento spôsob mohla odhaliť aj CIA a neskôr spôsob, akým zistiť či nezistiť skutočné vypnutie obrazovky vylepšila a prispôsobila si aj to. Overeným spôsobom, ako si byť istý, že nikto nikoho cez televízie nesleduje je vypnúť spotrebič zo zásuvky.


  • bed
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].