Mimozemské dieťa nebude. Slečna so silnými rečami sa zľakla už na Zemi

Britská študentka chcela byť prvou ženou, ktorá porodí mimozemské dieťa. Na misiu si však napokon netrúfla.

Odvážne plány patria k mladosti. Dvadsaťštyriročná študentka astrofyziky Maggie Lieu ich mala odvážne trochu viac. Už predtým, ako sa dostala do užšieho výberu programu misie s názvom Mars One, ktorej cieľom je poslať prvých osídlencov na červenú planétu, chcela porodiť prvé dieťa mimo zemegule.

Ibaže odrazu si všetko premyslela. Nielenže nechce rodiť na inej planéte, ale misie sa napokon vôbec nezúčastní. „Mali by ste vedieť výsledok môjho ťažkého rozhodovania. Odstúpila som z programu Mars One,“ napísala na sociálnej sieti. Dôvod však neuviedla.

Čítajte viac:

Ďalšia misia na Mars: Lepšie technológie, väčšie ambície

Desaťročná príprava

Hoci blondínka Lieu plánovala na Marse porodiť prvé dieťa, zdá sa, že ju odradila už len samotná príprava. Stovka odvážlivcov, ktorí sa prebojovali do užšieho výberu, sa má desať rokov tvrdo pripravovať na vesmírnu misiu.

Záujem opustiť Zem navždy a žiť na Marse prejavilo vyše dvestotisíc ľudí, ktorí sa prihlásili do ambiciózneho projektu za 5,4 miliárd dolárov. V roku 2024 by mala na červenú planétu odísť štyridsať dobrodruhov v skupinkách po štyroch a začať nový život mimo Zeme.

Bratislavčanka v NASA

Spoluprácou s americkou Národnou agentúrou pre letectvo a vesmír (NASA) sa môže pochváliť aj 25 ročná Slovenka Michaela Musilová, ktorá sa zúčastnila simulovanej misie.

Mladá astrobiologička strávila dva týždne na Marťanskej púštnej výskumnej stanici v USA spolu so šiestimi vedcami, filmárom a robotom. Projekt bol zameraný na prípravu vesmírnych agentúr na fyzické a psychické problémy astronautov, ktorých v budúcnosti vyšlú na červenú planétu.

Vianočné tipy na darček