Ak máte pochybnosti, daje sa otestovať – je to bezplatné a anonymné!

Mladých začali očkovať proti zákernej chorobe, niektorých to však môže stáť život

Viac ako päťtisíc sexuálne aktívnych mladých ľudí v týchto dňoch dostane do tela očkovaciu látku proti HIV. Polovici podajú jednu z dvoch existujúcich vakcín a polovici placebo, ktoré vakcínu iba pripomína. Nikto z mladých ľudí nebude vedieť, či mal šťastie na účinnú látku, alebo neúčinnú tekutinu. O štyri roky ich vedci otestujú na HIV. Zúčastnili by ste sa tohto rizikového experimentu? Ako by ste sa správali, keby ste vedeli, že vás pred HIV možno chráni vakcína?

Štúdia, ktorú vraj treba urobiť

Po siedmich rokoch je to prvá klinická štúdia tohto typu, ktorá má priniesť odpoveď na otázku, či je vakcína proti HIV naša budúcnosť. Pokusy pred siedmimi rokmi z Thajska nepriniesli žiadne očarujúce výsledky. Vedci vtedy na ľuďoch testovali dva druhy vakcíny a porovnávali ich s placebom.

Skupina dobrovoľníkov, ktorí dostali reálnu vakcínu mala výskyt HIV iba o tretinu nižší ako tí, ktorí mali v tele iba placebo. Teraz farmaceutické firmy očkovacie látky vylepšili a čakajú lepšie výsledky.

Je to etické?

Štúdie, ako táto vyvolávajú veľa etických otázok. Výskum môže napríklad prispieť k HIV. Dobrovoľník sa môže s pocitom, že ho chráni vakcína správať rizikovejšie a privodiť si infekciu, ktorú by si inak neprivodil. Na druhej strane prevláda argument, že takéto štúdie majú svoje opodstatnenie.

HIV je infekcia, ktorá sa v konečnom štádiu končí smrťou a s vírusom v tejto chvíli bojuje 37 miliónov ľudí. Pred rokom malo HIV viac ako 800 obyvateľov Slovenska, takže ani naša krajina už nie je v takzvaných “bezpečných číslach.”