Väčšina z nás očakáva, že naše pocity priateľstva sú opätované. Výsledky štúdia však ukázali niečo iné. Čím to je?

Myslíte si, že ste populárny? Vedci vás vyvedú z omylu, len málo priateľstiev je skutočných

Priateľstvo môže byť len ilúzia. Vedci zistili, že len polovica z tých, ktorých považujeme za priateľov nás má vlastne rado. Krivia naše vzťahy sociálne médiá alebo si len nechceme priznať pravdu?

Nemusíme byť takí populárni, ako sa domnievame. Výskum ukazuje, že máme o polovicu menej priateľov, ako si myslíme. Americká štúdia zistila, že len 50 percent priateľských vzťahov je vzájomných. Inými slovami, len polovica z takzvaných kamarátov, nás má skutočne rada, píše Daily Mail.

Väčšina očakávala opätovanie ich vlastných pocitov

Štúdia sa robila na Technologickom inštitúte v Massachusetts. Výskumník Alex Pentland požiadal študentov biznis manažmentu, aby ohodnotili ako blízko k sebe majú na škále od 0 do 5.

Nula pritom znamenala, že osobu nepoznám, jednotka, že človeka poznám, ale nikdy som s ním nehovoril, dvojka, že osobu poznám z videnia. Až od skóre tri, sa dalo hovoriť o priateľstve. Trojka znamenala, že sme známi, štvorka, že sme blízki priatelia a päťka najlepší priatelia.

Spolu 84 žien a mužov vo veku 23 až 38 rokov bolo tiež požiadaných, aby odhadli, aké skóre od iných dostali. Analýza výsledkov ukázala, že 94 percent študentov očakáva, že ich pocity priateľstva sú opätované. Omyl. Reálne to tak bolo len v 53 percentách prípadov.

Táto štúdia pritom nie je prvá, ktorá dokazuje, že naši priatelia majú o nás v skutočnosti menší záujem, ako sa domnievame. Podľa predchádzajúce výskumu, je dokonca len tretina priateľstiev vzájomná.

Nechceme si priznať smutnú pravdu

Profesor Pentland, počítačový vedec a psychológ, uviedol, že zistenie naznačuje, že nie sme schopní vnímať vzájomnosť priateľstva.

Jedným z možných vysvetlení, prečo si myslíme, že naše pocity zdieľajú aj ostatní je, že priznať si, že ľudia ktorých si ceníme si až tak necenia nás, je zraňujúce. „Ľudia neradi počujú, že osoby, o ktorých zmýšľajú ako o svojich priateľoch, ich priateľmi nenazývajú,“ napísal profesor vo vedeckom časopise Plos One.

Možné je aj to, že naše priateľstvo neopätujú práve populárne alebo dominantné typy. Tie majú podľa odborníkov “priateľov“ na rozdávanie a môžu si z nich vyberať. Definíciu priateľstva však krivia aj sociálne siete.

„Ľudia tak túžia maximálne zefektívniť svoje vzťahy, až zabudli, čo je to byť priateľom,“ myslí si profesor angličtiny na Vassar College v New Yorku Ronald Sharp. Podľa profesora Cary Coopera, psychológa z univerzity v Manchestri vzostup sociálnych médií spôsobil, že veľa z nás nemá naozajstných priateľov. „To je dosť smutné,“ dodal.

  • kor
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].

Vianočné tipy na darček