Vozidlo Curiosity, ktoré sa od augusta realizuje na povrchu, dostane posilu v podobe ďalšej sondy.

NASA chce vyslať sonde Curiosity ďalšieho kolegu

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) chce vyslať na Mars ďalšie veľké robotické vozidlo podobné sonde Curiosity, ktorá teraz na červenej planéte pracuje. Ako NASA oznámila na svojich internetových stránkach, pripravovaná sonda by mala zamieriť k štvrtej planéte slnečnej sústavy v roku 2020. Náklady na celú misiu by mali dosiahnuť 1,5 miliardy dolárov.

"Toutonovou misiouzaistíme,žeAmerikabudenaďalejprvá nasvetev prieskumečervenej planéty.Zároveňurobímevýraznýkrokktomu,aby smetammohlivyslaťľudípo roku2030,"povedalriaditeľNASACharlesBolden.

Bude plniť iné úlohy

Novásondabymalavychádzaťz projektuvozidla Curiosity,ktoré naMarsepôsobí odtohtoročnéhoaugusta.NASAtiežpočítastým,žebynovýrobotpristálnaplanéterovnakýmspôsobom akoCuriosity-tedažebyhonapovrchposadilžeriavpoháňanýraketovýmpohonom.Novévozidlo by alezrejmemaloinéúlohyakoCuriosity,takžebynieslovosvojichútrobáchiné prístroje.Otýchale zatiaľNASAnerozhodla.

Preskúmajú jadro

OkremCuriosity,ktorá naMarsepátrapostopáchživota,pôsobínaMarsetiežoveľamenšierobotickévozidloOpportunity.Tojenačervenej planéteužod roku2004aštudujezloženietunajšíchhornín.NASAtiežplánujevyslaťnaMarsvroku2016sonduInSight,ktorábymala preskúmaťvnútornú štruktúruplanétyaokrem inéhozistiť,či je jejjadropevné,alebotekutéakotozemské.

  • ČTK
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].