Nádory pankreasu: Trápia o trochu viac mužov ako žien.

Nádor pankreasu môže signalizovať aj žltačka. Aké sú ďalšie príznaky?

Šesť pohárikov denne môže spôsobiť smrtiaci nádor pankreasu.

Ak je vaším životným spoločníkom tuk, alkohol a cigarety, číha na vás rakovina, z ktorej vás už nikto nevylieči. No nádor pankreasu ohrozuje aj ľudí s perfektným životným štýlom, i keď menej.

„Karcinóm pankreasu, to je zlé, zlé zlé,“ hovoria onkológovia. Napriek tomu, že majú na liečbu takmer všetko na svete, nedokážu pomôcť pacientovi tak, ako by chceli. Bunky odolávajú chemoterapii a len dvom z desiatich pacientov s najčastejším nádorom pankreasu dokáže pomôcť chirurgia. Existuje však niekoľko spôsobov, ako sa tejto pliagy vyvarovať.

Ako ryba

Žlčník poznáme dobre vďaka jeho kameňom, o žalúdku vieme, keď nám je zle, ale pankreas si vôbec neuvedomujeme. Dá sa bez neho žiť, ale len s ťažkosťami. Nájdete ho pod žalúdkom. Vyzerá trochu ako ryba so širokou hlavou. Aj oficiálne sú jeho časti rozdelené na hlavu, telo a chvost. Pankreas obsahuje dva typy žliaz.

Exokrinné vyrábajú džús, ktorý putuje do čriev a má v sebe enzýmy pomáhajúce pri trávení tukov, bielkovín a karbohydrátov, čiže chleba, zemiakov i cestovín. Práve z týchto žliaz vzniká až deväťdesiat percent nádorov, najčastejšie sú to adenokarcinómy, pri ktorých musia lekári pacienta veľmi radikálne operovať a liečiť.

Každý desiaty nádor vznikne z tej časti pankreasu, ktorá produkuje hormóny. Endokrinné žľazy poznajú hlavne cukrovkári, pretože sa v nich tvorí napríklad inzulín. Ak sa v nich vytvorí nádor, správa sa tak trochu ako fantóm. Môže si sám vyrábať inzulín alebo, naopak, hormón, ktorý pôsobí proti inzulínu, glukagón. Pacient sa tak môže dopracovať k cukrovke, ktorú mu vyrobil nádor.

Keď sa zvrhnú bunky endokrinnej žľazy, chorí majú trochu lepšiu životnú perspektívu, chirurg nemusí toľko rezať a onkológ má v rukách okrem chemoterapie aj lieky, ktoré strieľajú do cieľa a nie naslepo do všetkých rýchlorastúcich buniek.

Chirurg Daniel Pinďák: Aj keď robí piplavé operácie, má to význam, pretože nikdy dopredu nevie, kto bude vďaka zákroku žiť dlhšie. Foto: Martin Domok

Trápi aj Slovákov

Ak by ste vedľa seba postavili stotisíc Slovákov, osem z nich môže vystúpiť z radu. Tento rok im zistia nádor pankreasu. Sedem z postihnutých bude mať horší typ, adenokarcinóm, a iba dvoch z nich bude možné operovať.

Ten ôsmy pacient v poradí bude mať šťastie v nešťastí. Jeho nádor vznikne z endokrinných buniek a pravdepodobne bude žiť dlhšie. Našťastie existuje niekoľko rád, ako minimalizovať šancu, že sa budete nachádzať v osmičke smrteľne chorých ľudí.

Fajčenie

Podobne ako pľúca, ani pankreas nemá rád škodliviny, ktoré v rámci pravidelných rituálov inhalujeme. Hrozba rakoviny je dvojnásobne vyššia, ak pravidelne fajčíte. Je úplne jedno, či je to cigareta, fajka, alebo cigara. Keď dostali vedci do rúk tieto výsledky, spočiatku nechápali súvislosť.

Neskôr prišli na to, že pankreas poškodzujú chemikálie z cigaretového dymu, ktoré sa dostávajú do orgánu cez krv. Vedci odhadujú, že každý tretí pacient so zlým adenokarcinómom sa o rakovinu pričinil fajčením. Po desiatich rokoch od zhasenia poslednej cigarety sa vaše ohrozenie týmto nádorom zníži na úroveň nefajčiara.

Obezita a lenivosť

Veľmi obézni ľudia majú adenokarcinóm pankreasu častejšie. Nezdravý životný štýl s veľkým množstvom tuku a červeného mäsa vedie k viacerým nádorom. Pankreas je však na to obzvlášť citlivý. Šport vo všeobecnosti znižuje nebezpečenstvo nádorov.

Cukrovka

Neexistuje jasné vysvetlenie toho, prečo majú cukrovkári častejšie rakovinu pankreasu. Týka sa to najmä ľudí, u ktorých sa diabetes vyvinie v dospelosti. Ak dostanú cukrovku deti, v dospelosti nemajú väčšie riziko dostať nádor pankreasu ako zdraví.

Chronická pankreatitída

Veľmi zlá choroba, pri ktorej sa pacientovi neustále vracajú zápaly pankreasu, sa môže skončiť nádorom. Dlhodobé zápaly pankreasu môžu mať ľudia so zlým životným štýlom a po alkoholických excesoch alebo aj tí, ktorí majú poškodené niektoré gény.

Táto choroba trápi podľa medializovaných informácií aj speváčku Barbaru Haščákovú a mnohých ďalších mladých ľudí. Najhoršie je, keď popri nej fajčia.

Cirhóza pečene

Zjazvenie pečene vzniká, ak orgán poškodíme hepatitídou, otravou hubami alebo alkoholom. Šesť pohárikov denne je už vysoko nad hranicou prípustnosti.

Genetické zmeny

To, čo nám bolo dané, už nevieme ovplyvniť. Každý desiaty pacient dostane nádor pankreasu pre zdedené poškodenie génov. V ohrození touto rakovinou je napríklad aj herečka Angelina Jolieová. Pre mutáciu génu BRCA si dala odstrániť prsníky, neskôr budú zrejme nasledovať aj vaječníky, no ľudia s takto poškodeným génom dostanú niekedy aj nádor pankreasu.

Existuje veľké množstvo ďalších génov, ktoré dokážu chorobu „vyrobiť“. Genóm sa zmeniť nedá, no s týmto vedomím môžu pacienti chodiť častejšie na vyšetrenia a pomôcť lekárom objaviť chorobu včas.

Ako ho nájsť

Problémom pankreasu je, že sa väčšinou nehlási. Keď o sebe dá vedieť, často je už neskoro. Rutinné vyšetrenie ho neodhalí. Pacienti často nemajú symptómy až do momentu, keď sa choroba rozšíri napríklad do pečene.

Krvné testy, ktoré vyvinuli pre skoré nájdenie tejto rakoviny, tiež zlyhali. Slúžia doktorom len na to, aby vedeli, či liečba funguje, alebo nie. Nehovoria o nádore dostatočne konkrétne, a tak sa nemôžu použiť na rutinné preventívne vyšetrenie. Prečítanie vášho genómu by mohlo povedať, či máte nábeh dostať rakovinu, alebo nie. Na Slovensku sa však nerobí. Ponúkajú ho napríklad Američania takmer za sto dolárov.

„Pri tejto diagnóze by mala informácia o genetických predispozíciách obrovský význam,“ hovorí onkologička Silvia Jurišová z Národného onkologického ústavu.

„Pacienta by sme mohli častejšie sledovať a zachytiť chorobu hneď na začiatku,“ vysvetľuje. Pre ľudí s vysokým nebezpečenstvom rakoviny pankreasu existuje vyšetrenie, ktoré sa volá endoskopický ultrazvuk. Majú ho aj niektoré pracoviská na Slovensku. Je podobné gastroskopii s tým rozdielom, že sonda má na svojom konci ultrazvuk, ktorý odhalí aj malý nádor pankreasu.

Keď je tam

„Základom liečby je vyoperovať čo najviac a najlepšie,“ hovorí onkologička Silvia Jurišová. Pre pacienta je v prípade nádoru pankreasu veľkým šťastím, ak sa jeho tumor dá vyoperovať a ak to robí skúsený chirurg.

„Dnes máme takú techniku, že ešte pred operáciou si môžem trojrozmerne zobraziť nádor, kam presne siaha a či ho vyberiem, alebo nie,“ hovorí chirurg z Národného onkologického ústavu Daniel Pinďák o niečom, čo bolo pred pár rokmi len snom. Pred zákrokom môže Daniela zastaviť ešte laparoskopia, ktorú robí na začiatku operácie. „Ak tam nájdem napríklad tisíc milimetrových metastáz, ktoré CT vyšetrenie nezachytilo, nebudem pacienta trápiť ťažkou operáciou, v takom prípade mu viac pomôžu onkológovia.

Operácia pankreasu je pre chirurga aj pacienta obrovská záťaž. „Operujem ho rád, ale trvá to veľmi dlho,“ hovorí Daniel Pinďák o štvor- až päťhodinovej operácii, ktorú Američania volajú Whipple. Chirurg pri nej odstraňuje hlavu pankreasu a časti ostatných orgánov, ktoré s ním majú spoločné cievne zásobenie. Ak túto operáciu robí neskúsený chirurg, až pätnásť percent pacientov umrie len na následky operácie.

Americká onkologická spoločnosť odporúča každému pacientovi overiť si, či ich chirurg operuje Whipple aspoň dvadsaťkrát do roka, vtedy sa riziko úmrtia znižuje na tri percentá. Národný onkologický ústav v Bratislave robí ročne viac ako štyridsať takýchto zákrokov. Doktor Pinďák sa venuje aj pacientom, ktorých by mnohí iní chirurgovia neoperovali, pretože im nádor poškodil cievy v okolí.

Cievu prerastenú nádorom vymieňa za umelú alebo takú, ktorú vyberie z pacientovej nohy. Dáva tak šancu aj tým, ktorí by inak nemohli ísť pod nôž. „Je pravda, že nádor pankreasu sa vracia, aj keď sa nám ho podarí vybrať celý, ale časť pacientov sa dožije aj viac ako päť rokov. Preto má význam aj takáto piplavá chirurgia pre každého, koho môžeme operovať,“ hovorí.

Ak sa tumor rozrástol v tele alebo vo chvoste pankreasu, dá sa tiež vybrať. Vtedy však padne za obeť aj slezina, niekedy aj celý pankreas a pacient sa stane závislým od inzulínu. Pri endokrinných nádoroch stačí operovať menej. Tumory sa dajú zničiť aj laparoskopicky, ich metastázy zmrazením, zablokovaním nádorových ciev či vypálením.

Lieky

V každom zo štádií pankreatickej rakoviny môžu onkológovia použiť chemoterapiu, a to buď takú, ktorú pacient užíva ako tabletku, alebo infúziu. Najčastejšie ju podávajú vtedy, keď sa nádor nepodarí odstrániť celý alebo nie je možné pacienta operovať vôbec.

Onkológovia liečbu používajú aj vtedy, keď bola operácia úspešná a treba zničiť neviditeľné mikrometastázy, ktoré sú zodpovedné za to, že choroba sa neskôr vráti.

Okrem chemoterapie môžu lekári siahnuť aj po modernej biologickej liečbe, ktorá zastavuje delenie nádorových buniek a nepoškodí väčšinu zdravých. Jeden z liekov útočí na cievy nádoru a v prípade pokročilej choroby spomaľuje jeho rast. Druhý z liekov zas zablokuje bielkovinu v nádorovej bunke, ktorá rakovine pomáha rásť a deliť sa. Okrem toho existujú lieky, ktoré chorobu síce nezvrátia, ale pomáhajú pacientovi žiť kvalitnejšie bez príznakov, za ktoré sú zodpovedné hormóny.

„Aj keď je to naozaj zlá choroba, vždy má význam začať sa liečiť,“ hovorí onkologička Jurišová. „Pacienti s metastázami prežívali ešte pred piatimi až desiatimi rokmi päť mesiacov. Teraz sú medzi nimi takí, ktorí prežívajú rok alebo viac,“ vyjadrila sa onkologička.

Príznaky nádoru pankreasu

Žltačka: Zožltnutie očí a pokožky príde vtedy, ak máte v tele pre nádor veľa bilirubínu. Pacientov vtedy často nepríjemne svrbí koža, pretože bilirubín sa ukladá pod ňu. Ak infektológ vyhlási, že táto žltačka nie je spôsobená vírusom, utekajte ku gastroenterológovi. Je to podozrivé.

Bolesť brucha a chrbta: Ak sa malignita rozvinula v tele alebo vo chvoste pankreasu, utláča cievne zväzky a spôsobuje veľmi krutú bolesť brucha, ktorá vyráža do chrbta. Ľudia si ju často mýlia so žlčovými kameňmi alebo s vyskočenou chrbtovou platničkou.

Nevysvetliteľná strata hmotnosti: Bezdôvodné a neočakávané zníženie hmotnosti je pri nádore pankreasu veľmi časté. Takíto ľudia sa často sťažujú aj na únavu a slabý apetít.

Zažívanie: Ak rakovina zablokuje vylučovanie pankreatickej šťavy do čreva, človek môže mať problém stráviť tučné jedlá. Vtedy nastáva zmena aj vo farbe a tvare stolice.

Cukrovka: Ak nádor zničí bunky na vytváranie inzulínu, pacient dostane cukrovku. Diabetes môže vzniknúť aj vtedy, keď endokrinný nádor začne sám vyrábať inzulín.

Rozšírenie žlčovodu: Ak nádor tlačí na žlčovod, žlč sa nemá ako posúvať ďalej. Vtedy sa žlčovod rozšíri.

Zväčšenie pečene: Nastáva vtedy, ak sa rakovina rozšírila do pečene. Vtedy je už zväčša neskoro na záchranu života.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní