Bude sa to opakovať: Ľudia, ktorí už raz dostali alergickú reakciu liek - slnko, ju asi dostanú opäť.

Najznámejší liek proti bolesti, antikoncepcia aj umelé sladidlá môžu opaľovanie zmeniť na nočnú moru

Najznámejší liek proti bolesti, antikoncepčné tabletky alebo umelé sladidlá vám môžu v kombinácii so slnkom spôsobiť poriadne problémy.

Netušili by ste, čo všetko vám môže spôsobiť kombinácia nesprávneho lieku a slnka. Začervenanie kože, malé pľuzgiere až silné popáleniny a systémové reakcie podobné anafylaktickému šoku. A nie sú to len antibiotiká a lieky na tlak. Na slnko môže zareagovať aj umelé sladidlo alebo antikoncepcia, ktorú užívate každý deň.

Reagujú na slnko

Existuje až 15-tisíc liečiv, ktoré vám môžu v kombinácii so slnkom spôsobiť alergiu. Niektorí ľudia to nezažijú nikdy, pre iných je slnko v spojení s liekmi nočná mora. Lúče dokážu zmeniť štruktúru liekov a dokonca spôsobiť bunkovú smrť. Môže za to najmä UVA žiarenie.

Existujú dva základné typy reakcií na lieky spôsobených žiarením. Fotoalergia a fototoxicita. Pri fotoalergii nastáva problém vtedy, keď používate krémy a gély reagujúce so žiarením. UV žiarenie v takom prípade dokáže zmeniť štruktúru lieku. Spustí v tele produkciu látok zodpovedných za citlivosť na slnko.

Najčastejšie sa to prejaví ako ekzém a môže sa to stať až niekoľko dní po expozícii. Vyrážka sa môže dostať aj na tie časti tela, ktoré neboli na slnku. „Fotoalergická reakcia sa väčšinou začína nenápadne, mravčením a svrbením na postihnutom mieste. Potom sa objaví sčervenanie kože, ktoré môže prejsť až do opuchu. Niekedy to môže sprevádzať horúčka. Ak je reakcia veľmi silná, vznikajú na koži pľuzgiere a popáleniny, dokonca až ekzémy,“ upozorňuje Zdenka Krížová zo siete lekární Dr. Max.

Reexport liekov zo Slovenska zapricinil ich nedostatok v nasich lekarnach. Pacienti su odkazani na objednavanie a cakacie doby su castokrat neunosne.
Reexport liekov zo Slovenska zapricinil ich nedostatok v nasich lekarnach. Pacienti su odkazani na objednavanie a cakacie doby su castokrat neunosne.
MATEJ KALINA

Fotoalergické reakcie najčastejšie spôsobujú protizápalové lieky, napríklad s účinnou látkou ketoprofén. Zvyčajne ich používate na boľavé svaly alebo kĺby pri reume alebo po úraze. Ide o masti, gély, náplasti, ktoré aplikujete lokálne. Práve pre reakcie so slnkom sú tieto lieky na predpis. Ak už vaše lieky spôsobili alergickú reakciu vyvolanú imunitnou odpoveďou, zníženie dávok liečiva nepomôže. Odborníci odporúčajú len dôslednú ochranu pred slnkom,“ upozornila manažérka odboru liekovej politiky Dôvery Monika Lainczová.

Pozor aj na ibuprofén a ľubovník

Najbežnejšou reakciou liek - slnko je fototoxicita. Môže sa vyskytnúť, keď kožu vystavíte slnku po užití niektorých liekov. Liečivo absorbuje UV žiarenie, uvoľňuje ho do kože a spôsobuje smrť niektorých buniek.

Veľký pozor by si mali dávať pacienti, ktorí užívajú liek na úpravu srdcového rytmu s účinnou látkou amiodarón. „Neodporúča sa opaľovanie, pretože tieto látky prenikajú hlboko do tkaniva a riziko zvýšenia nežiaducich účinkov lieku je veľmi vysoké,“ hovorí Zdenka Krížová.

Pri pobyte na slnku by si mali dávať pozor i pacienti užívajúci napríklad antidepresíva a antipsychotiká aj ľubovník bodkovaný. Medzi látky reagujúce so slnkom sa zaraďuje najznámejší ibuprofén alebo menej známy naproxén. Podľa Národného centra zdravotníckych informácií patria k najpredávanejším liekom, dostupným bez receptu v lekárni. Ročne si Slováci kúpia približne milión balení.

Nebezpečný sacharín

Diabetici a kardiaci už vedia, čo majú robiť, a pred slnkom sa väčšinou skrývajú. Ale mladej dievčine, ktorá užíva antikoncepciu, ani nenapadne, že hormóny v tabletke môžu reagovať so slnkom. „Na slnko reagujú estrogény, gestagény aj hormonálna antikoncepcia,“ hovorí lekárnik a šéf Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ, ktorý nás prekvapil týmto varovaním: „Vyhýbajte sa slnku aj vtedy, keď používate umelé sladidlá sacharín a cyklamát.“

Ak sa neviete a nechcete vyhnúť slnku, čiastočne vás môže ochrániť dobrý opaľovací krém. „Treba si však uvedomiť, že nemá stopercentnú schopnosť filtrovať UV žiarenie, nefiltruje všetky druhy žiarenia a zároveň sú časti tela, ktoré nenatierame. Reakcia sa môže vyskytnúť aj u oblečeného človeka,“ varuje Sukeľ.

Problémy aj celý život

Niektoré lieky citlivé na slnko vám môžu zhoršiť ekzém, herpes alebo zapáliť jazvu po chirurgickom zákroku. Samozrejme, nie každý, kto lieky užije a pôjde na slnko, bude mať reakciu, ale keď sa vám to stane raz, bude sa to stávať častejšie aj pri iných liekoch. „Platí zásada, že u koho sa raz vyskytne reakcia spojená s akoukoľvek látkou, má sa vyvarovať tohto rizika,“ upozorňuje lekárnik Sukeľ.

Popálenie, svrbenie kože ako reakciu na pobyt na slnku môžete utíšiť bežne dostupnými analgetikami či chladiacimi krémami. Vážnejšie postihnutie kože si už vyžaduje návštevu lekára. Svrbenie kože môžu zjemniť antihistaminiká, neuľavia vám však úplne.

Vianočné tipy na darček