Pozostatky mamuta so zachovanou svalovinou a krvou našli vedci z ruskej sibírskej republiky Jakutsko.

Naklonujú mamuta? V tele pod ľadom sa zachovala tekutá krv

Torzo tela mŕtveho mamuta objavené na sibírskom ostrove je tak dobre zachované, že vedci boli schopní odobrať z neho vzorku krvi.

Mŕtvolu samice mamuta našla prednedávnom na jednom z ostrovov v Novisibirsku výprava Federálnej univerzity v Jakustsku a Ruskej geografickej spoločnosti. Telo bolo natoľko zachované, že vedci boli schopní odobrať vzorky krvi a svalstva, píše portál cbcnews.

„Spodná časť tela bola kompletne pochovaná v ľade, takže mäkké tkanivá sa dobre zachovali,“ vysvetlil vedúci ruskej výpravy Sejmon Grigorijev. „Fragmenty svalového tkaniva majú prirodzenú červenú farbu čerstvého mäsa,“ dodal.

Keď bádatelia prelomili ľad a porušili telo mamuta, krv bola napriek teplote pod bodom mrazu tekutá. To naznačuje, že by mohla mať kryoochranné vlastnosti, ktoré chránili pravekého živočícha pred zimou.

Krv nezamrzla ani po umiestnení do chladiacej miestnosti múzea, v ktorej je teplota -17 stupňov Celzia. Vzorka tekutiny je cenným materiálom na výskum, mohla by pomôcť dokonca snahám naklonovať toto praveké zviera.


  • plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní