Meteorický roj Perzeíd vrcholil 12. augusta. Vedci vtedy vypustili balón do stratosféry.

Našli sme mimozemšťanov! Máme dôkazy, tvrdia vedci

Pokus s balónom vypusteným do stratosféry priniesol prekvapivé výsledky. Vzorky, ktoré podľa vedcov nepochádzajú zo Zeme. Odborníci chcú teraz vzorky dôkladne analyzovať.

Britskí vedci z Univerzity v Sheffielde zrealizovali nezvyčajný experiment. Počas meteorického roja Perzeíd, ktorý vyvrcholil 12. augusta, vypustili do druhej vrstvy zemskej atmosféry balón.

Ten sa z výšky 27 kilometrov vrátil s mikroorganizmami, ktoré podľa výskumného tímu Miltona Wainwrighta nemôžu pochádzať zo Zeme, pretože v tejto výške neexistuje život.

Návštevníci z vesmíru

„Môžeme konštatovať, že táto biologická entita prišla z vesmíru. Takže život nie je obmedzený iba na našu planétu,“ tvrdí Wainwright.

Mnohí oponujú, že mohlo ľahko dôjsť ku kontaminácii ešte pred vypustením balóna a vzorky mikroorganizmov by teda logicky pochádzali zo Zeme. Wainwright však kontamináciu odmieta s tým, že balón sterilizovali alkoholom.

Vedec, ktorý skočí na všetko

Štúdii v magazíne Journal of Cosmology, ktorá kontroverzné výsledky prezentovala, odporuje článok v magazíne Slate, podľa ktorého je Wainwright horlivým stúpencom panspermie. Táto teória rozvíja myšlienku, že život v skutočnosti vznikol mimo Zeme a dostal sa sem pomocou meteoritov.

„Skočí na všetko, aj malý alebo žiaden dôkaz je preňho posolstvo z vesmíru,“ píše Phil Plate pre portál slate.com. Wainwright však chce svoju teóriu dokázať prostredníctvom testu „frakcionácie izotopov“, ktorá má pôvod častíc definitívne ozrejmiť.


  • Plus7dni.sk
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní