Na tuberkulózu sa kedysi zomieralo.

Návrat starosvetských chorôb: Šarlach, TBC a čierny kašeľ strašia opäť

Ochorenia, ktoré kedysi desili našich predkov a takmer bez výnimky znamenali smrť, zažívajú postupný návrat. Lekári nad tým iba krútia hlavou.

Keď 36-ročná Londýnčanka Joanna Birch-Phaure pocítila bolesť v hrdle, rozčarovaná si pomyslela, že bude mať pokazený začiatok dovolenky. Dúfala však, že s dotykom slnečných lúčov v prímorskom letovisku rýchlo zmiznú aj príznaky prechladnutia.

Nestalo sa. Naopak, k bolesti hrdla sa pridružili vyrážky na nohách, ktoré sa postupne rozšírili na brucho, ramená, ruky a tvár. Pokožku mala suchú a svrbela ju. Po návšteve lekára ostala zaskočená. Diagnóza znela – šarlach. „Šokovalo ma to. Myslela som si, že táto choroba patrí do učebníc dejepisu.“

Joanna dostala antibiotiká, o týždeň však ochorel aj jej manžel Ashley. „Netuším, kde sme sa nakazili. Som rada, že moderná medicína si s ním dokáže poradiť.“

Vyšší životný štandard neznamená imunitu

Kedysi mimoriadne nebezpečné ochorenie bolo ešte začiatkom 20. storočia najčastejšou príčinou úmrtia dojčiat. Spôsobuje ho baktéria streptokok skupiny A, ktorú možno nájsť bežne na ľudskej koži. K príznakom patria bolesti hrdla a hlavy, horúčka a vyrážky. Hoci najviac ohrozuje deti, potrápiť môže aj dospelých.

Medicínsky pokrok zamedzil najhoršiemu scenáru, ktorým sa kedysi šarlach spravidla končil, ani dnes však choroba nie je minulosťou. Naopak, zdá sa, že prežíva comeback. Podobne ako ďalšie pliagy z dávnych čias.

Od roku 2010 neustále rastie počet chorých na čierny kašeľ, choleru či „chorobu námorníkov“ skorbut. Cestu medzi ochorenia dneška si razí ďalší veľký strašiak uplynulých storočí, tuberkulóza. Aj osýpky a mumps, vysoko nákazlivé vírusové ochorenia, sú od roku 2003 na vzostupe.

„Verejnosť má pocit, že infekčné choroby, ktoré boli v minulosti bežné, sa podarilo úplne vykoreniť, ale nie je to tak. V skutočnosti neboli nikdy definitívne porazené. Navyše by mohli opäť získať „pevnú pôdu pod nohami“,“ myslí si emeritný profesor virológie z University of London John Oxford.

Za ich nárastom je podľa Oxforda komplexný súbor faktorov, ako chudoba, populačný rast, strach z vakcín, zlá hygiena a bakteriálna rezistencia voči antibiotikám. Stačí, ak sa rozšíria v sociálne slabom prostredí a odtiaľ ľahko preniknú ku zvyšku populácie. „Vyšší životný štandard vám nezaručuje imunitu,“ konštatuje profesor.

Odolnosť voči antibiotikám a slabé vakcíny

Nad rozmachom ochorení, ktoré boli považované za historickú záležitosť, si lámu hlavu mnohí odborníci. Jednou z teórií o príčinách vzostupu šarlachu je, že lekári sa snažia predpisovať menej antibiotík v snahe zabrániť tomu, aby si na ne organizmus zvykol.

„Šarlach spôsobuje streptokok skupiny A, podobne ako mnohé ďalšie ochorenia hrdla. Rozdiel je v tom, že pri šarlachu dochádza k intenzívnejšiemu prieniku baktérie do organizmu a jej vstupu do krvného riečiska,“ vysvetľuje profesor Oxford.

„Je možné, že keď sa antibiotiká prestali nasadzovať rutinne, choroba, ktorá si ich vyžaduje, sa vracia na scénu,“ dodáva. Existuje však aj opačná teória – že liečba šarlachu antibiotikami viedla k rezistencii kmeňa baktérie, ktorá ho spôsobuje.

Otázniky sprevádzajú aj ďalšie ochorenia, proti ktorým sa rutine očkuje, napríklad osýpky, mumps či ružienka. Podľa správy z Public Health England viac ako 40 percent Britov nakazených mumpsom uviedlo, že v detstve boli zaočkovaní aspoň raz. Prepuknutie choroby u mladých môže byť spôsobené napríklad slabou imunitou, cituje zo správy portál britského denníka Daily Mail.