Vyšetrenie srdca: Technologické zariadenia by mohli čiastočne odbremeniť lekárov. A pomôcť pri diagnostikovaní nebezpečnej arytmie.

Nebezpečná srdcová arytmia: Odhalí ju aplikácia v telefóne?

Nový monitor činnosti srdca pracuje ako klasický EKG prístroj. Má veľkosť zhruba USB kľúča a ľahko ho možno zapojiť do smartfónu.

Srdcovo-cievna epidémia 21. storočia. Aj takto hovoria lekári takzvanej fibrilácii predsiení, ktorá patrí medzi najčastejšie srdcové arytmie. Choroba sa v mnohých prípadoch neskoro diagnostikuje, takže neraz sa končí srdcovým zlyhaním či dokonca mozgovou mŕtvicou.

Už čoskoro by sa to mohlo zmeniť, a to vďaka jednoduchej mobilnej aplikácii a šikovnému zariadeniu pre smartfóny.

Náhrada za holter

Odhaduje sa, že na Slovensku trpí dnes chorobou 50- až 60-tisíc ľudí. V dôsledku starnutia populácie a zvyšovania počtu obéznych ľudí by tento počet mohol narastať. Pri chorobe prestávajú predsiene pracovať koordinovane a pacienti čelia trojnásobne vyššiemu riziku zlyhania srdca.

„Diagnostikovať dostatočne rýchlo fibriláciu predsiení je problém, ak pacient nezažije epizódu práve vtedy, keď je pripojený na EKG prístroj,“ vysvetlil denníku Daily Mail anglický odborník Trudie Lobban.

Mnohí ľudia zistia, že trpia touto arytmiou, až keď sa prebudia v nemocnici paralyzovaní po mŕtvici. V súčasnosti je bežnou formou diagnostikovania EKG holter, ktorý monitoruje prácu srdca 48 hodín alebo až týždeň.

Tieto diagnostické záznamy sú síce pre diagnostiku kľúčové, ale aj holter má svoje obmedzenia. Výrazne totiž obmedzuje pohodlie pacienta, ktorý sa napríklad nemôže sprchovať, a prístroj mu tiež môže spôsobovať problémy pri spánku. Preto je tu riziko, že pacienti ho nevydržia nosiť dostatočne dlho. A práve v tomto smere by v budúcnosti mohlo bodovať jednoduché zariadenie AliveCor.

Čítajte viac:

Srdcová arytmia môže spôsobiť smrť ako blesk z jasného neba

Ako USB kľúč

Nový monitor činnosti srdca pracuje ako klasický EKG prístroj. Má veľkosť zhruba USB kľúča a ľahko ho možno zapojiť do smartfónu. Aj narábanie s ním je jednoduché. Stačí sa ho na tridsať sekúnd dotknúť dvoma prstami alebo na rovnaký čas priložiť k hrudi. Výsledky monitoringu vyhodnotí príslušná aplikácia, ktorá upozorní pacienta na prípadnú nepravidelnú činnosť srdca. Výsledky zároveň môže poslať pacientovmu kardiológovi, ktorý na ich základe určí diagnózu.

Nedávne testovanie zariadenia v Škótsku zorganizované neziskovou organizáciou Arrhythmia Alliance je mimoriadne povzbudivé. Podarilo sa odhaliť chorobu až u štvrtiny z 282 testovaných pacientov.

Ako sme povedali, výhodou zariadenia AliveCor je to, že nijako neobmedzuje život pacienta .Ten si môže otestovať činnosť srdca doma. Najmä v čase, keď pocíti niektoré z možných symptómov, ako je dýchavičnosť, závrat i búšenie srdca.

„Bola to pre mňa úľava, keď som zistil, že som v poriadku,“ povedal denníku Daily Mail po testoch 60-ročný James Anderson z Oxfordu. Mal totiž vážne dôvody na obavu. Vzhľadom na jeho vek patrí do rizikovej skupiny, navyše fibrilácia predsiení trápila aj jeho otca, takže má na ňu genetické predpoklady.

Náplasť

Na trh sa dostáva aj ďalšia šikovná pomôcka na diagnostikovanie fibrilácie predsiení. Rovnako má výhodu, že je nositeľná a neovplyvňuje kvalitu pacientovho života. Ide o vodoodolnú náplasť Zio. Nalepia ju pacientovi na telo, kde monitoruje srdcovú činnosť až štrnásť dní. Potom náplasť znovu analyzuje jej výrobca - spoločnosť iRhytm.

Dvojtýždňový monitoring poskytne údaje, ktoré sa objemom rovnajú 30-tisíc stranám informácií. Údaje sa spracúvajú v počítači, kde špeciálny algoritmus odhaľuje prípadné anomálie. Ten urobí 12- až 14-stranový súhrn dôležitých informácií, ktoré možno vložiť do pacientovho elektronického záznamu alebo poslať priamo jeho kardiológovi.

Podľa spoločnosti IRhytm doteraz použilo náplasť Zio asi 400-tisíc ľudí. Štúdie pritom ukazujú, že výsledky sú porovnateľné a niekedy aj lepšie ako v prípade monitorovania holterom.

Nebezpečné randenie?

Smartfónové aplikácie čoraz častejšie pomáhajú lekárom pri diagnostikovaní a liečení chorôb. Na druhej strane sa objavujú aj obvinenia, že niektoré môžu choroby priamo zapríčiňovať.

Konkrétne máme na mysli nedávnu bilbordovú kampaň americkej nadácie AIDS Healthcare Foundation, ktorá obvinila aplikácie pre rýchle randenie, ako sú Tinder a Grindr, že majú na svedomí rozširovanie sexuálne prenosných chorôb. Kampaň varuje, že sex sa stáva čoraz dostupnejším. „Môžete si ho objednať ako pizzu,“ uvádzajú autori kampane.

Za najčastejšie prenášané choroby takýmto spôsobom označujú kvapavku a chlamýdiovú infekciu. Výrobcovia aplikácií to však nemienia nechať len tak a už pohrozili, že nadáciu zažalujú.