Nebezpečné steroidy sú u nás bežne dostupné. Štát to nazaujíma!

Anabolické steroidy vám môžu zničiť zdravie. A predsa sú u nás dostupné komukoľvek. Stačí nájsť "vhodný" internetový obchod.

Hoci vo väčšine civilizovaných krajín vrátane Českej republiky je predaj a prechovávanie anabolických steroidov trestné, na Slovensku s nimi predajcovia beztrestne kšeftujú. Kúpite ich nielen v športových centrách či od dílerov, ale aj cez internetové obchody.

Jediným obmedzením je veková hranica osemnásť rokov, ktorú v rámci zásielkového predaja bez problémov obídete. Stačí si vybrať stránku, zvoliť tovar a zaplatiť. Skúsili sme to a čakalo nás skutočné eldorádo.

Neručia za nič

Predajcovia ponúkajú najrôznejšie produkty na podporu rastu svalovej hmoty z celého sveta vrátane Iránu, Pakistanu i Bulharska, ktoré by ste v kamenných lekárňach nenašli ani náhodou. Stránky zlou slovenčinou informujú, že produkty užívate na vlastné riziko a predajca za poškodenie zdravia nenesie zodpovednosť. Pre istotu s troma výkričníkmi.

V obchodných podmienkach sa zase dozvedáme, že tovar nemožno reklamovať ani vrátiť a za stratené a poškodené zásielky dodávateľ nezodpovedá. Kontakt? Nebláznite! Nanajvýš objednávací formulár, v lepšom prípade e-mail. Žiadny telefón, kontaktná osoba, adresa. Načo? „Chlapec ti zavolá a dohodne, ako zaplatíš…“

Absurdita zákona

„Ak hovoríme o látkach s anabolickým účinkom, takmer vo všetkých prípadoch ide o lieky,“ zdôrazňuje hovorca Ministerstva vnútra SR Petar Lazarov. To by mala byť dobrá správa. Lieky totiž smú predávať len akreditované lekárne. Ako je teda možné, že internet je plný anabolík od pokútnych predajcov? Odpoveď pôsobí absurdne.

„Ide síce o protiprávne konanie, nie však o konanie napĺňajúce niektorú zo skutkových podstát trestných činov,“ vysvetľuje Lazarov. „Navyše, preukázanie protiprávneho konania a identifikácia zodpovednej osoby sú pri prevádzkovaní nelegálneho predaja tovaru cez internet mimoriadne náročné. Z trestnoprávneho hľadiska je takéto konanie v súčasnosti nepostihnuteľné.“

Ak teda nepodávate anaboliká mladistvým alebo ľuďom zúčastňujúcim sa na organizovanej športovej činnosti, nič sa vám nestane. Obchodovanie s týmito látkami na Slovensku trestné nie je.

Akoby neexistovali

V Štátnom ústave na kontrolu liečiv a na Úrade verejného zdravotníctva sme sa dozvedeli, že problematiku anabolických steroidov vôbec neriešia. Podobne sme dopadli na ministerstve zdravotníctva. Kontrola neregistrovaných produktov predávaných cez internet a v športových centrách nespadá do ich kompetencií.

Nakoniec sme zistili, že pilulky a injekcie na budovanie svalovej hmoty, predávané širokej verejnosti, zaujímajú vlastne len ministerstvo hospodárstva, ktorého povinnosťou je kontrolovať obsah dopingových látok v prípravkoch používaných vo farmakologickej a v spotrebiteľskej sieti, vo fitnescentrách a v posilňovniach.

Hovorkyňa ministerstva Miriam Žiaková však upozorňuje, že novela zákona, ktorá im túto povinnosť ukladá, presahuje ich kompetencie, ktoré majú byť zamerané na ochranu spotrebiteľa, nie na ochranu zdravia. Podľa nej táto oblasť v prvom rade patrí a patrila rezortu zdravotníctva.

Malou iskričkou nádeje, že nebezpečných steroidov ubudne aj u nás, sú prísľuby oslovených štátnych inštitúcií, ktoré hovoria o ďalšej novele zákona.

Tá by vraj nemala riešiť iba zneužívanie anabolík, ale i reformu v oblasti farmaceutickej kriminality, ktorá úzko súvisí aj s drogovou trestnou činnosťou. Potom azda budú športové úspechy opäť patriť obyčajným ľuďom a nie robotom napchatým chémiou.

Nafukovanie balónikov

Ak opomenieme neznáme zloženie prípravkov od internetových dílerov, treba spomenúť, že aj tie „najčistejšie“ anabolické steroidy dokážu spotrebiteľom narobiť množstvo problémov. Áno, svaly vám pri pravidelnom cvičení skutočne narastú rýchlejšie, ale popritom vám môžu vypadať vlasy, oslabiť sa imunitný systém, môže dôjsť k poškodeniu obličiek, pečene, zhoršiť sa srdcová činnosť.

Chlapom narastú dámske prsia, ženám zhrubne hlas, pribudne ochlpenie a hrozí porucha plodnosti. Známym prejavom je výskyt akné. Nestačí? Steroidy poriadne otrasú aj vašou psychikou. Antidopingová agentúra SR spomína extrémne výkyvy nálad, paranoju, nespavosť, depresie, agresivitu či záchvaty zúrivosti.

„Počul som o mnohých prípadoch nadmernej agresie, keď si to odskákali rodinní príslušníci konzumentov, o zbitých manželkách,“ hovorí dlhoročný osobný a kondičný tréner, absolvent fakulty telesnej výchovy a športu Michal Pataky. V minulosti sám prešiel obdobím „bodybuildingu“, steroidom sa však vyhýbal.

„Vždy som sa snažil cvičiť a trénovať s rozumom a výsledky dosiahnuť vlastným úsilím. Jediné, čo používam, sú proteínové a iónové nápoje, kreatín. Od overených výrobcov a bez zakázaných látok.“

Steroidy podľa neho k športu nepatria. „Sú to chemické látky, ktorých vedľajšie účinky nikto neskúmal. Nehovoriac o tom, že pri väčšine z nich nie je uvedené ani správne dávkovanie. V športe nemôžeme nič umelo urýchľovať. Všetko má svoj čas a dosiahnutie cieľa záleží na vôli, odhodlaní, cieľavedomosti a motivácii. Myslím si, že užívanie a distribúcia steroidov by mali byť trestané rovnako ako drogy.“

Pripúšťa, že so steroidmi pribúda svalová hmota dramaticky rýchlo, no upozorňuje, že väzy, šľachy, kĺby potrebujú dlhší čas na adaptáciu. „Je to, akoby ste nafukovali balónik. Nafukujete, nafukujete a zrazu prásk!, balónik praskne.“

Chýba osveta

Samozrejme, nie každý dobre stavaný muž užíva steroidy. Ale ak poznáme ich negatívne účinky, vieme „sypačov“ identifikovať už na pohľad. Veľké svaly, plešatá hlava, vygúlené oči sfarbené do žlta, nepríjemný dych, zachrípnutosť, zlý stav pokožky...

„Na fakulte sme získali dosť materiálov, kde sú prejavy dopingových látok opísané. Po ich prečítaní by človek so štipkou rozumu navždy upustil od ich užívania.“ Michal Pataky vidí problém predovšetkým v osvete. „Mladých ľudí v školách vystríhajú pred užívaním drog, alkoholu, cigariet, ale problematiku steroidov im nikdy nikto nevysvetlil.“

Rovnako je podľa neho nepochopiteľná legislatíva. „U nás je právna stránka športu v plienkach a užívanie steroidov v podstate bežné a dostupné. Pomerne ľahko si môžete zohnať takmer čokoľvek a ešte vám to aj nadávkujú podľa potreby.

Informácie na stránkach internetových obchodov, že ich tovar je určený len pre ľudí nad osemnásť, alebo pár viet o ich škodlivosti sú len chabý pokus o ospravedlnenie predaja.

Ako majiteľ dvoch e-shopov viem, že nespĺňajú ani základné podmienky na podobné podnikanie. Prečo pre niekoho pravidlá neplatia? Neverím, že by bol problém vypátrať majiteľov týchto domén!“

Užívali ich aj nedobrovoľne

Pred niekoľkými desaťročiami položili olympijským športovcom anonymnú otázku, či by za cenu víťazstva užili nevypátrateľnú dopingovú látku aj s vedomím, že vedľajšie účinky ich o pár rokov zabijú. Vyše päťdesiat percent z nich odpovedalo áno.

„Sám som bol v minulosti vrcholovým športovcom, ešte v časoch, keď anabolické steroidy nikto nekontroloval,“ spomína Dušan Hamar, športový lekár a profesor na Katedre športovej kinantropológie Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave.

„Poznal som ľudí, ktorí po troch mesiacoch užívania hádzali guľou o tri metre ďalej než predtým a úplne sa zmenila stavba ich tela.“ Hoci doping a užívanie steroidov sa v minulosti pripisovali najmä socialistickým krajinám, fakt je, že ich zneužíval takmer celý športový svet. Ibaže v totalitných krajinách to išlo ľahšie.

Doping sa organizoval neraz na štátnej úrovni a pre niektorých reprezentantov bol povinný. Stávalo sa dokonca, že chémiu konzumovali nedobrovoľne. Jednoducho o tom nevedeli. Výsledok?

„Pri rýchlom raste svalovej hmoty sa nestíhajú prispôsobiť ostatné súčasti pohybového aparátu. Poznal som napríklad guliara, ktorý si pri tréningu odtrhol prsný sval. Môj kamarát diskár zase zomrel náhle v dvadsiatich ôsmich rokoch na srdcový infarkt.“

Pre vrcholových športovcov je najdôležitejšie byť najlepší. „Hoci užívanie anabolík a dopingu je aj v týchto prípadoch stále neetické, aspoň dáva nejaký zmysel,“ pokračuje Dušan Hamar. „Riskovať však zdravie len pre rýchlejšie vybudovanie postavy a úspech pred kamarátmi či dievčatami, to je absolútny nezmysel.“

Drahé testy

Užívanie anabolických steroidov je v súčasnosti medzi mládežou extrémne rozšírené. Považujú to za akúsi skratku k dokonalosti. O nebezpečenstvách buď nevedia, alebo ich berú na ľahkú váhu.

„Napríklad v Dánsku boli snahy vytvoriť takzvané čisté posilňovne, kde sa cvičenci pravidelne podrobovali dopingovým kontrolám. Lenže potrestať ich mohli len vylúčením z klubu. Okrem toho, podobný program môže zaviesť len naozaj bohatá krajina. Veď cena za analýzu jedinej vzorky sa môže vyšplhať až na päťsto eur.“

Slováci na to nemajú. Dušan Hamar si vybavuje návštevu šéfa špeciálnych policajných jednotiek, ktorého agresivita príslušníkov užívajúcich steroidy trápila. Boli ako neriadená strela. Keď sa však dozvedel, koľko by testy stáli, radšej od nich upustil.

Konské dávkovanie

Steroidy boli pôvodne určené pre starších ľudí, ktorým ubúda svalová hmota. Ako podporná medikamentózna liečba pri stavoch kachexie, extrémnej vychudnutosti a rehabilitácii po úrazoch, keď má človek problém postaviť sa na nohy, prípadne pri svalovej dystrofii, v kombinácii so silovým cvičením, - hovorí Dušan Hamar, športový lekár, profesor na katedre športovej kinantropológie.

Od počiatkov sa vedelo, že majú tieto liečivá mnoho nežiaducich účinkov. Preto ich bolo treba podávať pod lekárskym dohľadom a zvoliť správne dávkovanie. Práve množstvo chemickej látky totiž robí rozdiel medzi liekom a jedom.

„Normálna terapeutická dávka sa pohybovala na úrovni 10 až 20 miligramov. Športovci pritlačili na pílu a konzumovali sto až dvesto a niektorí kulturisti v posledných rokoch užívajú aj tisíc miligramov! Teda stokrát viac!“

Pre zvieratá: V dnešnom svete „bodybuildingu“ nie sú v kurze len anabolické steroidy. Problémových prípravkov je oveľa viac vrátane „doplnkov výživy“, kde sa často zistilo, že sú „seknuté“ steroidmi.

Pred časom k urýchľovačom krásnych tiel pribudli aj mechanické rastové faktory. Hoci sú určené výhradne pre zvieratá a na laboratórne účely, na internete ich veselo predávajú a radia, koľko ich do seba môžete dostať, aby vás to úplne neroztrhalo.

Športový lekár rozpráva o ďalších problémoch, ktoré môžu spôsobiť. Ateroskleróza, zvýšenie náchylnosti na samovraždu, poškodenie reprodukčných funkcií. „Človek si steroidy vytvára prirodzene. Typickým príkladom je testosterón, ktorý má množstvo dôležitých funkcií pre rozvoj a funkčnosť organizmu,“ vysvetľuje.

„Ak sa však roky dopujete chemickými prípravkami, dávate tým mozgu signál, že ho máte dosť, a bunky ho prestanú produkovať. Preto sa človek môže stať neplodným či impotentným a často je veľmi problematické tieto funkcie obnoviť.“

Vianočné tipy na darček