Deti: Po zadaní falošného dátumu narodenia si na Facebooku môžu vytvoriť svoj účet aj desaťročné deti. Je preto lepšie, ak tak urobíte s nimi, aspoň budete mať prehľad o ich aktivite v sieti.

Nebezpečný Facebook: Poznáte všetky jeho riziká?

S rozširovaním služieb a funkcií Facebooku sa zvyšuje aj riziko zneužitia údajov a narušenia súkromia jeho užívateľov.

Ak sa v médiách objaví správa, že niekto dostal v práci výpoveď preto, že na Facebooku zverejnil fotku, ako si užíva na pláži, hoci šéfovi oznámil, že zo zdravotných dôvodov musí zostať doma, mnohí sa len škodoradostne pousmejú. Ak sa však objaví správa, že mladé dievča bolo znásilnené na stretnutí so svojím facebookovým priateľom, je to už vážnejšie.

Moderný fenomén

V súčasnosti Facebook využíva 1,15 miliardy ľudí, 700 miliónov z nich denne. Jeho používatelia medzi sebou nadviazali 150 miliárd priateľstiev a priemerný používateľ má podľa júlovej štatistiky 141,5 priateľa. Pokiaľ ide o Slovensko, tak počet používateľov Facebooku už koncom minulého roku prekonal dvojmiliónovú hranicu, odvtedy ich pribudlo približne stotisíc, takže túto sociálnu sieť využíva okolo 40 percent obyvateľstva. Požívatelia na ňu denne nahrajú približne tristo miliónov nových fotografií, respektíve vyše deväť miliárd za mesiac. Uvedené fakty jasne ukazujú popularitu Facebooku a nemožno sa preto čudovať, že sa stal ústredným bodom záujmu mnohých hekerov snažiacich sa získať osobné údaje používateľov, ale aj deviantov zameriavajúcich svoju pozornosť na deti a napokon aj vývojárov ponúkajúcich aplikácie, ktoré môžu napadnúť váš profil alebo umožnia zneužitie počítača, tabletu i smartfónu.

Nebezpečné aktivity

Začiatkom tohto roku sa viac než 16-tisíc používateľov Facebooku stalo obeťou trójskeho koňa, ktorý získaval ich prihlasovacie údaje. Tie následne prepájal so štatistikami v hre Texas HoldEm Poker. Útočník tak získal používateľove vstupné údaje, jeho skóre v hre a taktiež informáciu o tom, koľko kreditných kariet má uložených vo svojom facebookovom nastavení a mohol ich použiť na zvýšenie svojho kreditu v pokeri. Hrozbou je však aj samotný Facebook. Ten totiž veľmi podrobne monitoruje svojich používateľov a kvôli cielenej reklame a väčším ziskom o nich často vie toľko, že by sa nestačili diviť. Chcete konkrétny príklad? Koncom roku 2011 požiadal rakúsky študent Max Schrems o zaslanie osobných údajov, ktoré o ňom Facebook eviduje. Po mesiacoch elektronickej komunikácie napokon získal dátový nosič s vlastným profilom.

Ten má 1 222 strán vo formáte PDF vrátane údajov, fotografií a konverzácií, ktoré už dávno zmazal a o ktorých si myslel, že pre nikoho nie sú dostupné. Takéto údaje možno nielen zneužiť na cielenú reklamu, no sú k dispozícii aj tajným službám a polícii. V rámci neslávne známeho amerického tajného monitorovacieho programu PRISM, o ktorom zverejnil základné informácie whistleblower Edward Snowden, patril Facebook k prvým trom veľkým spoločnostiam, ktoré začali monitorovať a získavať z nich súkromné údaje jeho používateľov.

Pozor na priateľov

Strata súkromia je momentálne jedným z najvážnejších problémov, s ktorými sa užívatelia Facebooku stretávajú. Riziko zneužitia údajov, ktoré o sebe zverejňujú - vrátane statusov, fotografií a videí - však možno minimalizovať pri dodržaní niekoľkých základných pravidiel. Veľmi zjednodušene možno povedať, že dnes platí na Facebooku zásada, že čo nie je označené ako súkromné, je verejné a prístupné širokému okruhu priateľov. Mnohí na žiadosti o priateľstvo automaticky odpovedajú kladne aj vtedy, keď žiadateľa nepoznajú. To je veľká chyba a treba si uvedomiť, že zbieranie priateľov na sociálnej sieti nie je šport a porovnávanie ich počtu so známymi je scestné. Pri priateľoch sa treba rozhodnúť, čo chcete, aby videli a čo nie. Môžete si jednoducho vybraných ľudí pridať do zoznamu priateľov s obmedzením, ktorí uvidia len tie príspevky, čo označíte ako verejné. Ak niekoho do tejto skupiny pridáte, netreba sa báť, že sa urazí, Facebook ho na to nijako neupozorňuje.

Nedajte sa obťažovať

Ak máte s niekým dlhodobý problém, môžete ho zablokovať úplne a potom už neuvidí príspevky, ktoré uverejníte na vašej časovej osi, nebude vás môcť označovať, pozývať na udalosti alebo do skupín, začať s vami konverzáciu alebo pridať vás medzi priateľov. Dôležité je, že rovnako možno zablokovať aj aplikácie, ktoré vás už obťažujú. Keď zablokujete aplikáciu, už sa s vami nebude môcť kontaktovať ani o vás z Facebooku získavať neverejné informácie - stačí ísť do nastavení, sekcie blokovania a tam v príslušnej kolónke napísať jej meno. Podobným spôsobom môžete zablokovať aj pozvánky na udalosti a do aplikácií od konkrétnych priateľov. Tieto možnosti treba využívať. Taktiež si aktivujte funkciu na odsúhlasovanie príspevkov, na ktorých vás vaši priatelia označia.

Ak ste napríklad boli s priateľmi na žúre a niektorý z nich zverejnení vašu spoločnú fotografiu s tým, že vás na nej označí, takýto záber sa môže automaticky objaviť medzi novinkami na vašom profile. Problém nastane, ak ide o nevhodnú fotografiu, ktorú by nemali vidieť vaši spolupracovníci alebo rodina. Facebook umožňuje, aby ste vopred schvaľovali všetky fotky, na ktorých vás niekto označí. Využite túto možnosť, aby ste predišli mnohým nepríjemným situáciám.

Menej je niekedy viac

Dobrý nápad nie je ani to, ak do statusu napíšete: „Hurá, teším sa na dovolenku, pozajtra odchádzame na dva týždne do Španielska.“ Takýto status môže byť verejne prístupný, môže ho ktokoľvek komentovať a môže sa o tom dozvedieť. Pre zlodeja je to to isté, akoby ste na dvere bytu zavesili ceduľku s nápisom, že dva týždne bude prázdny a môže sa mu nerušene venovať. Ani heslo do Facebooku by nemalo byť totožné s heslom k mailu alebo ďalšími prístupovými heslami. Pri prihlasovaní z cudzích zariadení sa treba uistiť, či dané zariadenie nie je nastavené tak, aby si automaticky pamätalo prihlasovacie meno a heslo. Ak je táto funkcia aktívna, treba ju deaktivovať. Kto je na svoj profil háklivý, môže si jednoducho aktivovať funkciu, ktorá ho automaticky upozorní (mailom alebo cez SMS), keď sa na prihlásenie k jeho profilu použije počítač alebo mobilné zariadenie, ktoré majiteľ účtu nikdy predtým nepoužil.

Pozor na deti

Samostatnou kapitolou sú deti. Aj keď má Facebook vekové obmedzenie, nie je problém zadať falošný dátum narodenia a profil si tak môže vytvoriť aj desaťročné dieťa. Lepšie je preto vytvoriť ho s ním, než by tak malo spraviť tajne. Tak získate možnosť učiť ho sociálnu sieť používať a zároveň ho upozorňovať aj na možné komplikácie, na to, že ľudia používajú falošnú identitu a, samozrejme, budete kontrolovať nielen jeho príspevky, ale aj diskusie a skupiny, do ktorých sa zapája. Taktiež ho presvedčte, aby na začiatku využívalo nastavenie súkromia na „len priatelia“, ktoré mu umožní komunikovať s kýmkoľvek za predpokladu, že si ho pridá medzi priateľov. Treba mu však vysvetliť, aby si medzi priateľov pridávalo naozaj len tých, ktorých pozná, a len s nimi si bude vymieňať svoje príspevky.

Samozrejme, aj dieťa má nárok na súkromie, no až vtedy, ak budú jeho skúsenosti a mentálna úroveň dostatočné na to, aby svoj profil obhospodarovalo aj bez rodičovského dohľadu. A kedy je to? U každého dieťaťa je to individuálne, psychológovia hovoria o veku 12 až 13 rokov, závisí to, samozrejme, aj od stupňa dôvery medzi rodičom a dieťaťom.


  • Plus 7 dní
    Článok bol spracovaný a publikovaný redakciou Plus7 dní. Svoje pripomienky, návrhy a tipy môžete adresovať priamo na adresu [email protected].
VIDEO Plus 7 Dní